PDA

Zobacz pełną wersję : Atrybut alt w ikonie pozycji menu



iroger
03-04-2015, 23:47
W ustawieniach - "opcje pozycji menu" można dodać grafikę, ja dodałem tam ikonki dla każdej pozycji.
Pytanie jak dodać atrybut alt dla tych obrazków?
Dotyczy strony www.taniepranie.lublin.pl
Szablon protostar.

zwiastun
04-04-2015, 03:12
Jeśli dobrze widzę, to atrybut alt jest nie tylko dodany, ale i wypełniony. Ale... pytanie brzmi: czemu ten atrybut ma służyć?
Chyba się naczytałeś jakichś mądrości jakiegoś mędrca nie wiadomo od czego.
Atrybut alt służy do opisywania grafik - informowania programów użytkownika (przeglądarek, czytników ekranu), o treści lub funkcji grafiki. Każdy obrazek powinien mieć atrybut atrybut ALT, ale nie w przypadku każdego obrazka trzeba ten atrybut wypełniać treścią. Wręcz przeciwnie, gdy obrazek pełni tylko funkcję dekoracyjną, a tak jest w przypadku oznaczenia nim pozycji menu w Twojej witrynie, powinien być pusty. Dla czytników ekranu jest to wyraźny znak, że to, co jest na obrazku, nie wnosi żadnej nowej treści, żadnej nowej informacji, więc należy taki obrazek pominąć. Osoba korzystająca z czytnika ekranu będzie - niestety - miała do czynienia z tzw. efektem jąkania. Skorzystaj z darmowego czytnika ekranu i posłuchaj, jaką "przyjemność" sprawisz osobom niewidomym.

Raczej więc powinieneś zapytać, jak z atrybutu ALT usunąć ten zbędny opis (trzeba nadpisać moduł menu i zmodyfikować plik url.php).

iroger
04-04-2015, 09:18
Zapewne masz rację, a ja byłem chyba trochę zaaferowany rozwiązanym dzięki uczestnikowi tego forum, chwile wcześniej problemem. Źle opisałem problem, który wynikł z analizy SEO w BING, która wskazującej brak atrybutu alt w kilku obrazkach, ale nie dla taniepranie.lublin.pl tylko dla www.cd-komp.pl.
Bardzo przepraszam za marnowanie Twojego czasu.
Chociaż ja i tak skorzystałem, wstyd spowodowany pomyłką zmusił mnie do przejrzenia wszystkiego jeszcze raz i znalazłem nie wszędzie wypełnione pole "tekst alternatywny" (artykuł - obrazki i łącza). Bo to tych ikon dotyczyło.
Ale po tym co napisałeś muszę się z tobą zgodzić, że nie wszystkie obrazki są istotne i wymagają opisu.
Ale dla SEO chyba to jest wskazane? Jeśli tak to tylko potwierdza to co mi się wydaje, że stronę trzeba robić dla robota a nie człowieka:(
Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam i życzę wesołych świąt

zwiastun
04-04-2015, 12:52
Ale dla SEO chyba to jest wskazane? Jeśli tak to tylko potwierdza to co mi się wydaje, że stronę trzeba robić dla robota a nie człowieka
Strony robimy dla ludzi, a nie dla robotów. I dlaczego mialoby to byc wskazane dla SEO?
Nie jestem spcjalistą od SEO. Danny Dover w "Sekretach SEO" pisze wprawdzie na stronie 161 "Zalecam stosowanie atrybutów alt z odpowiednim tekstem dla wszystkich obrazów w kodzie HTML..." [podrkr. moje], ale zaraz potem dodaje, po co ten atrybut jest - określa, jaki tekst powinien się pojawić na ekranie, gdy obrazek z jakiegoś powodu nie zostanie wyświetlany. I dalej "Dodatkowo polecam dołączanie bezpośrednio przed obrazami i po nich tekstu istotnego dla ich zawartości. W ten sposób wyszukiwarki lepiej rozpoznają kontekst obrazu."
O obrazkach w łączach autor pisze:
"Jeśli strona zawiera 'gorący' obraz lub obraz umieszczony w łączu do innej strony, tekst atrybutu jest szczególnie ważny". Ale dotyczy to sytuacji, gdy w łączu jest tylko sam obraz, gdy nie umieszczasz w nim odnośnika tekstowego. A w przypadku menu odnośnik tekstowy jest, więc wyszukiwarki też "doskonale wiedzą", gdzie odnośnik prowadzi."
Ten sam autor w innym miejscu (s. 214) pisze: "...zawsze zalecam użycie odpowiednich (i spójnych) atrybutów alt dla wszystkich istotnych obrazów. (podkreślenie moje].
Reasumując: Ważne jest to, co wnosi obrazek dla treści i czy ma atrybut alt. Z tego punktu widzenia pusty atrybut alt też jest informacją! Nawet jeśli dla SEO ma to jakiś sens, to z punktu widzenia dostępności stron opisywanie obrazków dekoracyjnych, które nie wnoszą żadnych dodatkowych informacji, sensu nie ma - przeciwnie, tworzy nadmiarową, zbędną informację. I choć nie jestem specjalistą SEO, to jestem przekonany, że pozostawienie pustych atrybutów alt tam, gdzie obrazki (jak niegdyś słynne wypełniacze - 1-pikselowe przezroczyste gify) nie wnoszą znaczenia, jest jak najbardziej poprawną praktyką także z punktu widzenia SEO.

iroger
04-04-2015, 13:22
Oby tak było, teraz próbuje znaleźć opis jak nadpisać moduł menu i zmodyfikować plik url.php, bo te podwójne opisy są naprawdę tragiczne. Szczerze pisząc nigdy się nad tym nie zastanawiałem, gdzieś przeczytałem, że trzeba i bezmyślnie "wzbogacałem" stronę.
Jeszcze raz dziękuję.

zwiastun
04-04-2015, 14:58
Wpisz w Google "nadpisywanie szablonu Joomla" i dojdziesz do objasnień