PDA

Zobacz pełną wersję : Embedowanie zdjęć



Kozak1987
29-04-2015, 19:19
Szanowni Państwo,

prowadzę od jakiegoś czasu bloga i mam problem ze zdjęciami, mianowicie jak embedować (udostępniać) je z innych stron internetowych?

Kiedy tworzę artykuły, nie mam problemu z udostępnianiem np. filmów z Youtube (kopiuję tekst z ramki zatytułowanej "umieść na stronie" pod filmem i kopiuję do artykułu). Nie znam jednak metody na udostępnianie w ten sposób zdjęć. Znacie jakąś?

Nie chcę kopiować cudzych zdjęć, bo to kradzież. Udostępnianie pozwoliłoby natomiast legalnie upiększyć stronę o fotografie.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

PS
Zdjęcia chciałbym udostępniać z najróżniejszych stron (nie z jakieś jednej określonej).
Używam Joomla 3.3.6

zwiastun
29-04-2015, 21:17
A skąd przekonanie, że "embedowanie" zdjęć z innych stron internetowych jest legalnym ich rozpowszechnianiem?
Słowo "emedded" w tłumaczeniu na j. polski = osadzony (a nie udostępniony). Osadzanie cudzych zdjęć na swoich stronach bez zezwolenia wydawcy/autora, nie dość, że jest naruszaniem praw autorskich, to dodatkowo jest jeszcze okradaniem wydawcy z transferu, bo to jego serwer te zdjęcia musi przesłać.

Kozak1987
30-04-2015, 09:21
Dziękuję serdecznie za odpowiedź i cenne uwagi!

Pomysł na embedowanie zdjęć pochodzi z artykułu "Nie kradnij zdjęć. Jak legalnie wstawić fotki na bloga" - http://domowa.tv/nie-kradnij-zdjec-jak-legalnie-wstawiac-fotki-na-bloga/

Jeśli ta praktyka również jest wątpliwa, to czy istniej inny sposób na udostępnienie zdjęć z innych stron?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

bllum
30-04-2015, 11:15
Na umieszczenie fotografii na stronie zawsze musisz mieć zgodę właściciela praw autorskich. Zgoda na wykożystanie fotografii może mieć formę licencji (autor udostępnia fotografię na licencji który pozwala osobom trzecim wykożystywać je do określonych celów, można takie zjęcia znaleźć np na flickr.com), może być kupiona (fotolia itp.) lub pisemna zgoda autora zdjęcia. Oczywiście należy również pamiętać że zdjęcia zawierające wizerunek osoby mogą zostać zamieszczone tylko za zgodą tej osoby (chyba że osoba jest "częścią tła"). Nie możesz "ot tak" udostępniać na blogu (jak i na żadnej innej stronie) zdjęć z innych witryn.

mjmartino
30-04-2015, 11:55
Jeśli ta praktyka również jest wątpliwa, to czy istniej inny sposób na udostępnienie zdjęć z innych stron?

Nie jest wątpliwa o ile serwisy społecznościowe nie zabraniają tego w regulaminie lub innej polityce to można to robić.
Tak samo że zdjęciami, o ile nigdzie na stronie nie piszę że jest objęte prawem autorskim. Zazwyczaj wystarczy podać źródło takiego zdjęcia ;)
Wszytko w zasadzie zależy z jakich stron chcesz pozyskiwać te zdjęcia.

zwiastun
30-04-2015, 12:31
Kolego @mjmartino, a skąd te rewelacje? Gdzie to wyczytałeś, że jeśli w witrynie nie ma informacji, że utwory na niej umieszczone są objęte prawem autorskim, to można z nich tak sobie, jaki piszesz korzystać? Prawo autorskie stosuje się do każdego utworu. Koniec, kropka. Doczytaj i nie rób ludziom zamieszania w głowie.

PS W serwisach społecznościowych typu Facebook udostępniasz swoje zdjęcia z założeniem, że inni je mogą udostępniać na swoich tablicach, bo taka jest natura tego medium. Ale to nie znaczy, że możesz sobie takie zdjęcia udostępniać na swoich stronach internetowych na podstawie jakiegoś dziwacznego domniemania, że autor wyraził na to zgodę (bo niby gdzie ją wyraził?)

mjmartino
30-04-2015, 13:19
@zwiastun kolego nie wiedziałem że również jesteś prawnikiem i specjalistą od prawa autorskiego. Jest jakaś dziedzina w której nie jesteś ? bo odnoszę wrażenie że niema na Ciebie mocnych może powinieneś rozważyć wystąpienie np w programie 1 z 10.
Nigdzie nie napisałem że ot tak możesz sobie korzystać wspomniałem o konieczności umieszczenia źródła skąd pochodzi dany obraz. W 99% przypadkach załatwia to sprawę, w 1% trzeba uzyskać np zgodę mailową lub też inna na publikacje. Od tak to się załatwia te sprawy. Oczywiście aby była jasność! że zostawienie linku nie załatwia sprawy w 100% bo trzeba zastosować się i podeprzeć tzw. prawem cytatu i spełnić jego wymogi! (o ile dany utwór jest chroniony majątkowym prawem autorskim)
Wybacz ale nie mam czasu ani ochoty na dalsze dyskusje, bo według Ciebie jak zawsze moje rewelacje są wyssane z palca.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :up:

bllum
30-04-2015, 14:04
@zwiastun kolego nie wiedziałem że również jesteś prawnikiem i specjalistą od prawa autorskiego. Jest jakaś dziedzina w której nie jesteś ? bo odnoszę wrażenie że niema na Ciebie mocnych może powinieneś rozważyć wystąpienie np w programie 1 z 10.
Nigdzie nie napisałem że ot tak możesz sobie korzystać wspomniałem o konieczności umieszczenia źródła skąd pochodzi dany obraz. W 99% przypadkach załatwia to sprawę, w 1% trzeba uzyskać np zgodę mailową lub też inna na publikacje. Od tak to się załatwia te sprawy. Oczywiście aby była jasność! że zostawienie linku nie załatwia sprawy w 100% bo trzeba zastosować się i podeprzeć tzw. prawem cytatu i spełnić jego wymogi! (o ile dany utwór jest chroniony majątkowym prawem autorskim)
Wybacz ale nie mam czasu ani ochoty na dalsze dyskusje, bo według Ciebie jak zawsze moje rewelacje są wyssane z palca.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :up:

@mjmartino, @zwiastun w tym przypadku ma rację i nie powinieneś się tak unosić. Może specjalistą od prawa nie jestem ale po części zarabiam na prawie które wg Ciebie niewiele znaczy, proponuję aby każdy zainteresowany zapoznał się z niżej wymienioną lekturą :)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940240083

O ile nikt kopii kruszył nie będzie za liche zdjęcie z komórki to za dobre, przygotowane zdjęcie możesz trafić do sądu ;)

mjmartino
30-04-2015, 16:10
Ja się nie unosze i nigdzie nie napisałem że niewiele znaczy są ustępstwa w prawie które można wykorzystać :)
http://www.prawoautorskie.pl/art-29-prawo-cytatu
http://prawatworcow.pl/fotografia/prawo-cytatu/

Wszytko w zasadzie zależy z jakich stron chcesz pozyskiwać te zdjęcia.
Zaznaczyłem w pierwszej wypogodzi wszystko zależny jakie zdjęcia i z jakiego źródła ;)
Prawo jest dla prawników również nim nie jestem, ale trochę odczynienia miałem zarówno na studiach jak i w pracy.
Generalnie prawo nasze autorskie jest stare i wymaga aktualizacji ale to już nie temat na ten temat.

Gall Anonim
30-04-2015, 16:40
o ile nigdzie na stronie nie piszę że jest objęte prawem autorskim

ale trochę odczynienia miałem
Zgadzam się - ale tylko z drugim cytatem :-)
Myślę że akurat pomimo tego że wypowiadasz się o wszystkim z pozycji experta do 1 z 10 by cię nie przyjęli.
Pzdr

zwiastun
30-04-2015, 17:42
@Kol @mjmartino: Twoje dywagacje w tym wątku niczemu nie służą, niczego nie wyjaśniają i do niczego się w gruncie rzeczy nie nadają.
Nie muszę być ani prawnikiem, ani specjalistą od prawa autorskiego, żeby znać i rozumieć elementarne zasady prawa autorskiego. Natomiast jako autor i wydawca z kilkudziesięcioletnim w tej mierze stażem miałem i mam z prawem autorskim do czynienia na tyle, by wiedzieć, czym jest, a czym nie jest dozwolony użytek, czym jest, a czym nie jest prawo cytatu, i w ogóle czym są, a czym nie są prawa autorskie.

"Kulturalne" uwagi ad personam, zachowaj dla siebie. Gdy Ci przybędzie nieco siwych włosów, popracujesz jeszcze ze 30 lat na różnych stanowiskach, a do tego będziesz się ustawicznie dokształcał, to może przybędzie Ci również przynajmniej na tyle kompetencji, żebyś ostrożniej zabierał głos, a przede wszystkim nie doradzał w sprawach, o których tylko Ci się wydaje, że masz pojęcie.

Problem korzystania z cudzych utworów autorskich (w tym przypadku zdjęć), jaki podniósł @Kozak1987, został omówiony w sposób wystarczający dla pytającego. Powtórzę dla jasności:
1. Każdy utwór, każde dzieło, podpisane czy niepodpisane podlega przepisom o prawach autorskich.
2. Generalnie bez specjalnej zgody autora/wydawcy utwór można rozpowszechniać tylko w przypadkach gdy został wydany na warunkach umożliwiających kopiowanie i rozpowszechnianie bądź udostępnianie albo minął ustawowy czas ochrony praw autorskich.
3. Przywołane tu prawo cytatu dotyczy sytuacji ściśle określonych, nie dotyczy użytku, jaki miał na myśli kol. @Kozak1987.
4. Szczególna kwestia udostępniania utworów udostępnionych do udostępniania jest przypadkiem szczególnym - ktoś, kto udostępnia, by udostępniać, tym samym wyraża zgodę na udostępnianie (oczywiście, pod warunkiem że ma prawa do takiego udostępniania - co do czego też należy się upewnić).

Ewidentną bzdurą, dowodzącą kompletnej ignorancji w tej dziedzinie jest twierdzenie, że praktyka "udostępniania" cudzych zdjęć nie jest wątpliwa:

o ile nigdzie na stronie nie piszę że jest objęte prawem autorskim.
Gdy się pisze takie bzdury, to w momencie, gdy je ktoś prostuje, wypada co najwyżej milczeć.

@Kozak1987: Rozważania Pani Pauliny o "embedowaniu" z przywołanego przez Ciebie bloga - w kwestii legalności takiej praktyki, niestety, mają się nijak do prawa autorskiego. Takie osadzanie cudzych zdjęć bez zgody autora/wydawcy jest zawsze nielegalne. I nie da się tego obronić "prawem cytatu". Co więcej - to co już napisałem wcześniej - hotlinkowanie cudzych zdjęć/grafik, jeśli ktoś na to wyraźnie nie pozwolił, jest także bezprawne.

mjmartino
30-04-2015, 19:50
"Kulturalne" uwagi ad personam, zachowaj dla siebie.

Nie będę tego komentować... najpierw wypadało by zacząć od siebie.

Gall Anonim
30-04-2015, 19:58
Nie będę tego komentować... i....


najpierw wypadało by zacząć od siebie. - czy to aby nie komentarz? :lol:

Kozak1987
30-04-2015, 20:51
Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować za opinie. Było to dla mnie bardzo pomocne!

Pozdrawiam