PDA

Zobacz pełną wersję : Komercyjne strony w Joomla - pytanie do ekspertów



kamyczek
03-07-2015, 20:41
Witam,

Nie wiem czy zadaję pytanie w odpowiednim temacie, więc w razie potrzeby proszę administratorów o przeniesienie. Może zacznę od tego, że mam przynajmniej 4 pomysły na serwisy internetowe, które zarabiają pieniądze. Wszystkie opierają się na założeniu, że użytkownik (kupujący lub sprzedający) dokona w danym serwisie płatności.

Przykład 1
Załóżmy że firma X ma sklep stacjonarny i zależy jej, aby poinformować klienta o promocji na swoje produkty, które chce szybko sprzedać. Wystawia więc ogłoszenia z tymi produktami na mojej stronie, płacąc mi za możliwość wystawienia tego ogłoszenia stałą kwotę za każde ogłoszenie.

Przykład 2
Załóżmy, że firma X świadczy usługi dla klientów prywatnych w zakresie doradztwa. Klient wykupuje w serwisie usługę doradztwa, wypełnia ankietę na swoim koncie, którą następnie firma ocenia i umieszcza na koncie klienta wnioski z przeprowadzonego badania. Strona zarabia na prowizji od wykupionej usługi doradztwa.

Przykład 3
Kolejny przykład dotyczy serwisu ogłoszeniowego. Chciałbym stworzyć serwis w którym jedne firmy mogą umieszczać na nim swoje ogłoszenia bezpłatnie, natomiast inne firmy płatnie (stała opłata za każde ogłoszenie).

Przykład 4
Następy przykład to serwis podobny do SHOWROOM (zresztą tak samo działają DaWanda i Mustache). Chciałbym stworzyć platformę pośredniczą w sprzedaży pewnego asortymentu, czerpiącą zyski z prowizji.

Wiem, że napisałem to wszystko bardzo ogólnie, ale rodzaje produktów i usług nie są w tym momencie w ogóle istotne. Mam nadzieję, że wystarczy to, aby odpowiedzieć na zasadnicze pytanie:

Czy tego typu komercyjne serwisy mogą powstać (przynajmniej w większej części) na Joomla, czy raczej są to rozwiązania, które muszą być pisane od początku na zamówienie?

Chodzi mi o możliwość tworzenia kont dla kupujących i sprzedających, możliwość dodawania ofert przez użytkowników, mechanizmy płatności, mechanizmy pozwalające uzyskać prowizję od płatności. Nie jestem webmasterem ani programistą (nie mniej dobrze rozróżniam pojęcia CMS, HTML, CSS, PHP, front-end, back-end itd.) i zastanawiam się, czy jeśli dobrze nauczę się Joomli to będę mógł realizować tego typu strony samodzielnie (powiedzmy, że mam czas) lub z pomocą programisty w przypadku konieczności napisania jakiegoś skryptu lub wtyczki.

Wiem, że na Joomla mogę postawić sklep internetowy, ale jak widać nie do końca o taki rodzaj biznesu mi chodzi. :)

Chciałbym aby były to moje serwisy i abym umiał je zmodyfikować, dodawać nowe treści lub funkcjonalności, dlatego chciałbym je postawić na jakimś CMSie. Osobom wypowiadającym się merytorycznie, jestem gotowy zaproponować współpracę przy realizacji serwisu, jeśli uznam, że jego samodzielne stworzenie jest ponad moje siły, nawet w perspektywie długoterminowej.

Pozdrawiam,
Kamil

Gall Anonim
03-07-2015, 21:14
Da się to zrobić na Joomla ale pozwolisz że instrukcji krok po kroku nie będę pisał.

kamyczek
03-07-2015, 21:31
A czy na podstawie wymienionych informacji potrafisz ocenić, który z przykładów byłby względnie najprostszy do zrealizowania?

kamil_kruk
04-07-2015, 11:14
Wszystko da się zrobić. Ja miałem taki sam kłopot ale wykonanie strony zleciłem agencji seo <--ciach - ukryta reklama -->

vartel
16-07-2015, 23:32
Da się to zrobić, wiele profesjonalnych stron internetowych jest opartych na joomla. tylko pytanie, czy nie lepiej innego systemu instalować, skoro stronka ma posiadać sporą bazę danych

arekmozer
22-07-2015, 20:37
Pewnie dużo do powiedzenia w tworzeniu stron miałaby osoba, która prowadzi agencję seo, to nie tylko tworzenie stron w joomli ale i ich pozycjonowanie.

wikeroes
07-08-2015, 08:27
Wg mnie najlepiej zlecić to firmie która zajmuje się tworzenie stron internetowych profesjonalnie. Zrobisz to w Joomli bez problemu ale jeśli się nie znasz to nie warto grzebać samemu. Zleć to specjalistom.

edit: usunięto kryptoreklamę

Gall Anonim
07-08-2015, 09:05
firmie która zajmuje się tworzenie stron internetowych profesjonalnie
Dokładnie tak :-)
Ponieważ niektóre firmy są tak profesjonalne że nawet na swojej firmowej stronie mają błędy wołające o pomstę to niebios - chociażby brak właściwego kodowania polskich znaków.
:-)