PDA

Zobacz pełną wersję : Pole "NOWY" dla niezalogowanych



dopieralad
08-02-2016, 22:07
Witam Was wszystkich.
Prowadzę stronę Stowarzyszenia Barcja, które skupia osoby piszące prozę i poezję. Mamy profil na FB BARCJA oraz właśnie wspomnianą stronę o tej samej nazwie. barcja.pl
Stronę postawiłem na Joomla 3.4, wcześniej pracowałem z Joomla 1 i 2. Po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją:
- członkowie Stowarzyszenia mają dostęp do logowania i dodawania artykułów.
- artykuły są pogrupowane wg kategorii.
- do wszystkiego prowadzi MENU.
- w sytuacji, kiedy wybrałem jako typ MENU listę, po wyświetleniu KAŻDY, nawet niezalogowany użytkownik widzi przycisk NOWY. w ten sposób każdy może dodać, co chce.
Próbowałem ustawić uprawnienia, wtedy zaplecze JOOMLA mi się sypnęło, objawy opisano tutaj
http://stackoverflow.com/questions/24775177/admin-menus-joomla-3-3-1-disappeared

Jestem w kropce, bo nie mam ochoty, by ktoś z zewnątrz mógł pisać co dusza zabraknie na tematycznej - bądź co bądź - stronie

Proszę o rady, wskazówki, z góry wielkie dzięki

Darek

moje
09-02-2016, 00:12
Przywróć do wcześniejszej działającej wersji.

dopieralad
09-02-2016, 08:26
Nie wchodzi w grę.
Nie pamiętam, kiedy pojawiła się ta "zmiana". Kiedy ją zauważyłem, nie pomogło przywrócenie (firma hostingowa trzyma kopię przez 3 dni, do tego to usługa płatna).
Musiałbym stawiać i konfigurować stronę od nowa, a na to nie mogę sobie pozwolić...
Jakieś inne rozwiązania mile widziane.

moje
09-02-2016, 12:57
A Ty samodzielnie nie robisz backupów? Jak nie masz backupu, to jak inaczej chcesz to przywrócić?

Możesz próbować nadpisać pliki oraz dokonać zmian (ustawień) bezpośrednio w bazie danych.

dopieralad
09-02-2016, 17:37
nie robię samodzielnie, nie jestem informatykiem, a PHP wywalało mi błąd. Kopie robi IBC
W bazie też ciężko mi coś ustawiać, nie znam się na tym, ani który wpis, ani która wartość...
a nawet jeśli, to kopie są przechowywane 3 dni. Nie potrafię określić, kiedy ten błąd się pojawił
Nadpisać można przez FTP wszystkie katalogi? Nie utracę przez to zainstalowanych komponentów?

dopieralad
09-02-2016, 19:56
Eksperymentowałem z zapleczem i wiem już, gdzie (mniej więcej) szukać problemu.
Ustawienia uprawnień mam takie, jak na innej stronie. Jednak w kategorii artykułów PUBLIC mam możliwe tworzenie i usuwanie. Inaczej niż w Konfiguracji ogólnej, gdzie mam wpisane dziedziczone.
Kiedy zmieniam uprawnienia do KATEGORII artykułów, znika opcja dodawania artykułów bez zalogowania, ale za to w SUPER USER pojawia się komunikat o konflikcie.
I wylogowując "zabiera mi" uprawnienia do zaplecza... Opisuje to fragment:
1. Jeśli dokonasz zmiany, nowe ustawienie zostanie zastosowane do modyfikowanej grupy oraz do wszystkich grup potomnych, komponentów i treści. Pamiętaj, że:
Dziedziczone oznacza, że będą użyte uprawnienia z nadrzędnej grupy.
Zabronione oznacza, że bez względu na ustawienia nadrzędnej grupy, modyfikowana grupa nie będzie mogła wykonywać tego działania.
Dozwolone oznacza, że modyfikowana grupa będzie mogła wykonać określone działanie, ale w przypadku konfliktu z ustawieniami grupy nadrzędnej, ustawienia te nie będą miały żadnego wpływu, a konflikt zostanie oznaczony w obliczonych ustawieniach jako Niedozwolone (Blokada).
Nieustawione jest używane jedynie w odniesieniu do grupy Wszyscy w konfiguracji globalnej. Grupa Wszyscy jest nadrzędną wobec wszystkich innych grup. UprawnieniaNieustawione są równoważne ustawieniu Zabronione, ale mogą być zmienione w grupie potomnej, komponencie, kategorii oraz konkretnej pozycji.
2. Jeśli wybierzesz nowe ustawienie, kliknij Zapisz, aby odświeżyć wyliczone ustawienia.

Co w tej sytuacji? Zmiana w Bazie danych (w której tabeli, na jakie wartości?) czy uprawnień (w jakiej tabeli, na jakie wartości)?

zwiastun
09-02-2016, 20:21
nie robię samodzielnie, nie jestem informatykiem, a PHP wywalało mi błąd. Kopie robi IBC
W bazie też ciężko mi coś ustawiać, nie znam się na tym, ani który wpis, ani która wartość...
a nawet jeśli, to kopie są przechowywane 3 dni. Nie potrafię określić, kiedy ten błąd się pojawił
Nadpisać można przez FTP wszystkie katalogi? Nie utracę przez to zainstalowanych komponentów?

Moja propozycje zupełnie na serio: powierzcie administrację tej strony profesjonaliście, skoro nie macie czasu/ochoty/sił/kompetencji, by się nią zajmować.
Prowadzenie serwisu to obowiązki:
- codziennego tworzenia kopii zapasowych (i ich sprawdzanie)
- aktualizowanie oprogramowania strony
- monitorowanie funkcjonowania
- naprawianie usterek
- aktualizowanie zawartości.
Ja rozumiem, że może brakować na te wszystkie działania czasu. Ale one same się nie zrobią.

Odnośnie samego problemu: przywrócić standardowe wartości w tabelach bazy danych odpowiedzialnych za uprawnienia grup użytkowników i poziomy dostępu: #___usergroups i #___viewlevels.
Na jakie - podejrzyj sobie w standardowej instalacji Joomla

dopieralad
09-02-2016, 21:12
Niestety, stowarzyszenie nie ma finansów... Robimy to własnym sumptem.
Dotychczas nie miałem problemu...
dziękuję za wskazówki. Porównałem sobie z tabelami w innych stronach i są takie same (po zmianie). Nic to niestety nie dało...


___usergroups
http://forum.joomla.pl/attachment.php?attachmentid=8614&stc=1

___viewlevels
http://forum.joomla.pl/attachment.php?attachmentid=8613&stc=1

Z góry dziękuję za wskazówki...

zwiastun
09-02-2016, 22:39
Musi to obadać jakiś specjalista. Ustawienia w bazie są poprawne. Może witryna została zhakowana?

dopieralad
09-02-2016, 23:28
Nie działo się nic, co mogłoby wskazywać na shakowanie...
Wgram jeszcze raz wszystkie pliki, korzystając z WinSCP. Czy zwykłe skopiowanie zachowa zainstalowane moduły i dodatki?