PDA

Zobacz pełną wersję : domeny europejskie ?



wini74
18-03-2016, 21:16
Witam.
Klient posiada wykupioną domena.pl ale w związku z tym, iż chciałby zaistnieć także na na rynku środkowoeuropejskim zastanawiam się nad wykupieniem domen innych krajów. W związku z tym, iż zajęte są już domeny np domen.fr zastanawiam się czy dobrym posunięciem jest np wykupieniem domeny fr-domena.fr ??
Prosiłbym o radę.

mjmartino
18-03-2016, 22:58
Witam
Jeśli to ma być jako multilang, to lepiej zrób subdomeny fr.domena.pl, uk.domena.pl, de.domena.pl
A odpowiedź na kolejne pytanie, znajdziesz tutaj (http://extensions.joomla.org/extension/virtual-domains)
:)

wini74
19-03-2016, 06:56
Wielkie dzięki.
Multilang jest w planie więc Twoje rozwiązanie i odpowiedź na moje następne pytanie (jedno z wielu) zostało na tę chwilę wyczerpane.

A jeżeli klient chce zaistnieć ze swoim produktem np we Francji to czy nie należałoby podpiąć Joomla pod domenę właśnie tego kraju, czyli np fr.domena.fr ?? Jeżeli tak to jak to prawidłowo zrobić a jeżeli nie to ewentualnie jakie rozwiązanie proponujecie?

mjmartino
19-03-2016, 12:24
Z VD z niema problemu czy to jest subdomena czy też inna domena, ustawiasz co gdzie i z jakim jezykiem a nawet wyglądem ma być i już :) [ważne aby wskazywały domeny na ten sam katalog]
Tak więc możesz mieć mieszane rzeczy.
Np jak fr jest zajęta domena to robisz na subdomenie, a jak nie to na .fr
Z subdomenami jest zero kosztów
Z domenami jednak jakieś trzeba ponosić co roku.
Jedna uwaga aby w pełni korzystać z VD trzeba mieć na hostingu możliwość właczenia wildcard dla domeny. (a przynajmniej tak było jak korzystałem z tego cuda).

Banita
01-04-2016, 13:31
Lepiej kupić jedną domenę, np. example.com i stworzyć kilka wersji językowych na subdomenach, np. pl.example.com, fr.example.com, de.example.com. Będą mniejsze koszty, bo wystarczy kupić jedną domenę, a i promować potem taką stronę będzie dużo łatwiej, a także nią zarządzać.

wini74
01-04-2016, 13:49
masz racje tylko, jeżeli właściwa domena to tylko .pl a reszta jest już zajęta to wtededy mamy proble. Ale w sumie podsunąłeś mi innym pomysł, tzn. wykupienie domeny przeznaczonej na rynek poza Polską z końcówką .com i dla niej przygotowanie kilka wersji językowych z subdomeną np. sk.domenaX.com
Dzięki

Banita
01-04-2016, 16:57
Właśnie o to mi chodziło. Z aktualnej domeny z końcówką pl robisz przekierowanie 301 na pl.nowa-domena.com (chodzi o to, żeby była ta sama zawartość), a dla pozostałych wersji językowych tworzysz kolejne subdomeny.

zwiastun
01-04-2016, 18:00
Jeśli ta sama zawartość, nie zapomnij o ustawieniu adresu kanonicznego dla treści, bo Cię Google ukarze za zduplikowaną zawartość

wini74
01-04-2016, 18:42
Oki. Ale ja chciałbym pozostawić domena.pl jako główną a dopiero wykorzystać drugą domenę dla innych wersji językowych.
domena główna domena.pl
domena np wegierska hu.nowa-domena.com
tak się da ?

Banita
01-04-2016, 19:04
Oczywiście, że może być w ten sposób, tylko że jakby było na jednej domenie wszystko to ładniej by to wyglądało :)