PDA

Zobacz pełną wersję : Błąd w polskim tłumaczeniu Joomla 3.x



RokuII
09-05-2016, 02:00
Mam standardową witrynkę, najnowsza Joomla (Joomla! 3.5.1 Stable [ Unicorn ]), język angielski zainstalowany z Joomla, dodałem język polski i chwilę później ukraiński. Z zaplecza dodałem. Z internetu. Angielski wyłączyłem, bo i nie potrzebuję. Zostawiłem polski i ukraiński. No i ukraiński cyka, a polski w którymś momencie przestał. Klikam na polski i widzę blank page. I to jest mój problem.

I wejść bezpośrednio poprzez http : website.pl/pl/ nie mogę. Przez http : website.pl/ukr/ jak najbardziej.

A teraz do czego doszedłem sam. Więc wpisałem w google joomla 3 multilanguage website blank page i wyskoczyło mi dwóch typów uskarżających się na podobną dolegliwość. Więc czytam i widzę, że problemy były spowodowane błedami w tłumaczeniu. I że zarówno typ z Hiszpanii jak i typ z Rumunii rozwiązali swój problem poprzez instalację zaktualizowanych paczek języka.

Więc niewiele myślący cyk do ftp i zmieniłem nazwy folderów pl-PL w folderach Language na jakieś inne. I bingo. Witryna w wersji polskiej zaczęła działać (oczywiście korzystając z angielskojęzycznych plików, więc wszystko po angielsku...)

Pytanie. Czy wiadomo szanownym forumowiczom o tym problemie, oraz czy są jakieś poprawione paczki z językiem?

zwiastun
09-05-2016, 14:04
Szanowny Kolego!
Być może są jakieś usterki w plikach językowych, bo zawsze się mogą zdarzyć. Pakietów językowych używają tysiące, a problemy - jak piszesz - jakieś pojawiły się u osób trzech, które na dodatek wykonywały nieco dziwne operacje (usuwały podstawowy język obsługi strony - angielski).
Mniejsza o to.
Usterki, jeśli są da się łatwo zdiagnozować i naprawić.
DO diagnozy służą na zapleczu opcje diagnostyki (Konfiguracja globalna / System / Diagnostyka).
Tu masz wyjaśnienia, jak naprawić usterki: http://wiki.joomla.pl/Diagnostyka_t%C5%82umaczenia

I prośba: jeśli znajdziesz przyczynę błędu, bądź tak dobry, i napisz, co to za błędy i gdzie je znalazłeś.

RokuII
09-05-2016, 15:45
Nie nie, nie usuwałem angielskiego. Jedynie ustawiłem go na nieopublikowany. Włączyłem konsolkę języka, ale to nic nie daje, bo strona i tak jest w trybie blank page. Ci panowie o których wspomniałem wyżej, nie usuwali englisza i też mieli taki sam objaw jak ja.

OK, wracając do tematu....

Wywaliłem wszystkie pliki z language/pl-PL oraz z administrator/language/pl-PL . Następnie
kopiując z powrotem na swoje miejsce po kilka plików sprawdziłem, że problem leży w language/pl-PL , zaś
administrator/language/pl-PL jest w porządku. Bycie w porządku to po prostu działanie strony. Gdy pojawiało się blank page, to oczywiście było nie w porządku. Metodą prób i błędów ( kopiując z powrotem na swoje miejsce po kilka plików) ustaliłem, że problem leży w pliku language/pl-PL/pl-PL.xml (wersja dla witryny). Wystarczy że go usunę, strona działa. Skopiuję z powrotem, strona nie działa. I tylko w tym jednym pliku.

zwiastun
09-05-2016, 16:02
Dziękuję za informację (i dociekliwość w badaniu :) ).
W pliku xml nie ma błędu. Trudno mi bez wglądu w środowisko domysleć się, co wywołuje biala stronę.

Jeśliby jeszcze można prosić o zbadanie następujące:
Właczyć w konfiguracji globalnej / Serwer raportowanie błedów na maksimum
Dodać ten plik
Zamiast białej strony powinien się pojawić komunikat o błędzie.
Może tak uda nam się dojść przyczyny.
pzdr

RokuII
09-05-2016, 16:56
Raportowanie błędów poziom Max. Blank page + błąd przez jakiś plugin od obrazków. Ale nic na temat language. Jednak ponieważ chciałbym to zakończyć - ten problem - i przejść do dalszej pracy, to wziąłem się i linijka po linijce sprawdziłem ten plik. I tak:

Jest

<tag>pl-PL</tag>

i witryna, owszem, przechodzi w tryb blank page.

Zmieniam na

<tag>pl_PL</tag>

i witryna działa. Nie potrafię tego wyjaśnić, jedynie przekazuję do wiadomości.

Żeby było ciekawiej, <tag>uk-UA</tag> oraz <tag>en-GB</tag> działają z myślnikiem, a nie z podkreślnikiem.

- - - Updated - - -

Sytuacja się nieco komplikuje, bo prawdopodobnie przez to nie działają teraz menu w języku polskim. Działają w ukraińskim i działają w angielskim (przywróciłem). Przed chwilą utworzyłem na szybko menu angielskie, bo polskie nie chcą mi działać (a są opublikowane, na odpowiedniej pozycji, przypisane do wszystkich stron, ustawione na polski) - po prostu się nie pokazuje moduł. W ukr i angielskim wszystko działa.

zwiastun
09-05-2016, 17:10
Dziękuję, obadam, spróbuję się jeszcze podowiadywać, w czym może być problem i ewentualnie napiszę, gdy się czegoś dowiem lub gdy do czegoś dojdę.
Jeszcze raz podziękowania za wnikliwość i analizę. Rzadkie jest takie podejście!

zwiastun
09-05-2016, 17:13
Tak na szybko: a w ustawieniach języka treści (ustawienia dla wielojęzyczności) nie posłużyłeś się przypadkiem błędnym znacznikiem pl_PL?

RokuII
09-05-2016, 18:14
Niestety, to nie to. Nie da się wpisać pl_PL, tylko pl-PL. Próbowałem, usunąłem język i próbowałem dodać jeszcze raz, ale wyskakuje błąd że taki język już istnieje, na szczęście rozwiązanie na to jest na forum, poprawiłem phpMyAdminem. Więc mam wszystkie języki treści i moduł zmiany języków też widzi polski poprawnie (jeśli coś jest nie halo, to flaga danego kraju przestaje się pokazywać). Tak zatem jestem chwilowo pokonany i nie wiem co się mogło wydarzyć. Polskie menu (a mam dwa) i tylko polskie, nie pokazuje się.