PDA

Zobacz pełną wersję : Nagłówki h1 h2



martin50
23-08-2016, 13:15
Witam

Niedawno zabrałem się do tworzenia strony o roślinach http://rosliny.eu/ Gdy wchodzę w spis artykułów w danej kategorii to tytuł kategorii ma nagłówek h1 natomiast tytuły artykułów nagłówki h2 - i tu jest wszystko ok. Natomiast po przejściu do konkretnego artykułu chciałbym otrzymywać w znacznikach h1 tytuł artykułu. Wiem jak wyłączyć nazwę kategorii w artykułach ale to nie rozwiązuje mojego problemu bo nadal tytuł artykułu pozostanie w h2. Z punktu widzenia google nagłówek h1 ma większe znaczenie więc wydaje mi się to rozsądniejsze by w konkretnym artykule tytuł był w h1.

Być może to jest jakaś prosta sprawa, gdyż jestem początkujący w joomla. Proszę o poradę.

dawidryba11
23-08-2016, 16:47
Z jakiego szablonu korzystasz? Sprawdź czy przypadkiem nie nadpisuje komponentu com_content jeśli tak to wejdź fizycznie w te pliki i szukaj.

Nadpisania komponentu szukaj w folderze aktywnego szablonu.

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

zwiastun
23-08-2016, 17:36
Skąd takie przypuszczenie? Czemu miałby nadpisywać? H2 to standardowe oznaczenie tytułów artykułów. Dla nagłówka h1 zarezerwowane są tytuły stron/pozycji menu.

mjmartino
23-08-2016, 18:44
Sprawdziłem Ci na stronie i masz poprawnie zachowaną hierarchie h1 -> h2

h2 nie jest standardowym oznaczeniem artykułów w pewnym sensie.

Tagi H1-h6 stosuję się w zależności od ważności contentu.

Mając np podpięty artykuł z menu to nazwa tego art. powinna się zaczynać od H1 bo jest najważniejsza rzeczą według mnie jak i według google.

Wszystko zależy jak sobie co skonfigurujemy u kolegi mamy

<h1>Rośliny cebulowe</h1>
<h2>Przebiśniegi Śnieżyczka</h2>
Gdzie Cebulowe to kategoria ale jeśli wyłączymy pokazywanie jej to wówczas art. powonień być najważniejszy i mieć znacznik h1 i zapewne oto chodzi @martin50

martin50
24-08-2016, 00:15
Dokładnie o to chodziło co napisał @mjmartino. Jeśli wyłączę pokazywanie kategorii a tak chcę docelowo zrobić w konkretnych artykułach to tytuł artykułu powinien mieć znacznik h1. Niestety tak nie jest, bo po wyłączeniu kategorii najwyższym nagłówkiem jest h2.
Jeśli chcę otrzymać lepszą pozycję dla haseł: przebiśnieg czy śnieżyczka to lepsze wydaje się:


<h1>Przebiśniegi Śnieżyczka</h1>
niż

<h1>Rośliny cebulowe</h1>
<h2>Przebiśniegi Śnieżyczka</h2>

Zapewne jest tak domyślnie w joomla, tylko pytanie jak to zmienić ?. Dzięki za za odpowiedzi ale jak ktoś miałby pomysł lub jakieś wskazówki to proszę o radę.

mjmartino
24-08-2016, 00:32
Spróbuj tego stuff (http://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/seo-a-metadata/header-tags)u ;)

K3mpek
24-08-2016, 12:48
Miałem też tak w jednym z źle zakodowanych szablonów, tj. też trzeba wyłączyć wyświetlanie kategorii i rzeczywiście najwyższy jest później H2, resztę musisz edytować w szablonie - pliku, który odpowiada za generowanie widoku strony.

zwiastun
24-08-2016, 21:08
Kolego @mjmartino: polemizowanie wymaga czytania ze zrozumieniem i nienadawania słowom własnych interpretacji.
Ja rozumiem, o co chodziło w poście autora wątku. Odnosiłem się tylko do postu @dawidryba11, który dopatrywał się problemu w szablonie i nadpisaniu standardowych widoków.
W standardowych widokach Joomla tytuły artykułów oznaczane są nagłówkiem H2. I gdyby było inaczej, to należałoby szukać przyczyny w szablonie.
Jeśli podepniesz pojedynczy artykuł jako pozycję menu, to standardowo w Joomla tytuł artykułu zostanie nadal oznaczony nagłówkiem H2, bo nagłówek H1 zostanie zastosowany do tytułu pozycji menu (powtórzonego tytułu menu lub tytułu wpisanego przez użytkownika).
I jest w tym konsekwencja (bez względu na to, czy mi się to podoba - też miewam z tym problem).

Dzięki za wskazany dodatek, nie znałem, a zdaje się rozwiązywać problem.

martin50
24-08-2016, 23:21
Dodatek polecony przez @mjmartino dość prosty w obsłudze i rzeczywiście rozwiązał problem. Dzięki !:) Swoją drogą trochę dziwne te standardowe widoki joomli w temacie nagłówków. Podejrzewam, że sporo osób mogło mieć ten problem albo ma do dzisiaj. Temat chyba do zamknięcia.

zwiastun
24-08-2016, 23:31
Swoją drogą trochę dziwne te standardowe widoki joomli w temacie nagłówków

Możesz wyjaśnić, co w tym widzisz dziwnego?

Na zawartość strony składa się jakaś generowana treść główna i jakieś treści poboczne.
Tytuł nadajesz stronie tworząc pozycję menu (jest to tytuł pozycji menu albo specjalnie zredagowany tytuł strony). Ten tytuł obejmowany jest nagłówkiem H1.
Na stronie powinien być tylko jeden H1.
Jeśli wyświetlasz pojedynczy artykuł (jako typ pozycji menu) możesz wpisać tytuł artykułu jako tytuł pozycji menu, a w ustawieniach pozycji menu wyłączyć wyświetlanie tytułu artykułu (opisanego nagłówkiem h2).

Owszem, ta struktura bywa czasem kłopotliwa. Przydałaby się tutaj większa elastyczność.
Ale to nie podważa logiki zastosowanego rozwiązania.

iwanZDR
10-10-2016, 13:53
Uważam, że tu masz fajnie opisany problem:
blog.gdaq.pl/2016/01/czy-mozna-stosowac-kilka-naglowkow-h1-na-1-stronie/

zwiastun
10-10-2016, 18:42
Niestety, artykuł aktualny nie jest (choć wydaje się, że jest bardzo aktualny). Pominąwszy, że w żadnej przeglądarce nie zaimplementowano obsługi konspektów. Wedle mojej skromnej wiedzy, wycofano się z tej koncepcji (mnie się podobała). Zatem - jeden nagłówek h1 na stronie, zawierający jej faktyczny tytuł. Wszystkie inne sekcje oznaczone nagłówkami niższego rzędu, z zachowaniem poprawnej hierarchii. I w najmniejszym stopniu chodzi tu o jakieś SEO, chodzi o logikę struktury treści, szczególnie ważną dla tych, którzy niekoniecznie korzystają z wyświetlaczy, bo muszą się posłużyć np. czytnikami i poruszać po stronie tylko za pomocą klawiatury.

Coś więcej na ten temat: https://lists.w3.org/Archives/Public/public-html/2016Apr/0032.html

(decyzja wprawdzie nie zapadła, ale przeglądarki tej własności nie obsługuję, więc nie ma co liczyć na jej efekty)