PDA

Zobacz pełną wersję : Całkowita zmiana szablonu / wyglądu strony.



MrKostek
12-10-2016, 12:53
Hejka,

posiadam stronkę [usuniety niepotrzebny link]. Dawno temu zakupiłem do niej szablon JM_News_Portal
Teraz chciałbym zmienić na jakiś zupełnie inny, też portalowy.
Czy jest to prosta operacja, czy strona może mi się posypać? Jak to sprawnie przeprowadzić?

Pozdr.
Kostek

zwiastun
12-10-2016, 14:04
Operacja prosta. Strona może się posypać. Będziesz musiał najpewniej na nowo skonfigurować położenie modułów.

MrKostek
12-10-2016, 14:43
Operacja prosta. Strona może się posypać. Będziesz musiał najpewniej na nowo skonfigurować położenie modułów.
Moduły to jasne, ale jak rozumiem struktura strony, kategorie artykułów, artykuły, menu - to mi sie nie posypie? :0

zwiastun
12-10-2016, 15:01
Szablon odpowiada za rozmieszczenie i wygląd. Dlaczego wiec miałaby się posypać struktura zawartości czy struktura menu. Natomiast menu wyświetlane jest w module albo bezpośrednio w szablonie, może pojawić się jakiś problem (zwykle do rozwiązania).

MrKostek
12-10-2016, 15:04
Szablon odpowiada za rozmieszczenie i wygląd. Dlaczego wiec miałaby się posypać struktura zawartości czy struktura menu. Natomiast menu wyświetlane jest w module albo bezpośrednio w szablonie, może pojawić się jakiś problem (zwykle do rozwiązania).

Super, dzięki za odpowiedź. Ostatnia kwestia - załóżmy że wgram nowy szablon i stwierdzę, że jednak brzydko wygląda to bee mógł przywrócić poprzedni (obecny)?

katarzyna_de
12-10-2016, 15:23
Szablon zmienia się w zakładce rozszerzenia > szablony > style. Jeżeli nie odinstalujesz obecnego szablonu będziesz mógł powrócić do poprzedniego. Wystarczy że klikniesz gwiazdkę jako domyślny. Pamiętaj, że oprócz modułów, artykuły też mogą nie wyświetlać poprawnie.

MrKostek
12-10-2016, 15:26
artykuły też mogą nie wyświetlać poprawnie.
Hej,
jakie błędy w wyświetlaniu mogą dotyczyć artykułów?

zwiastun
12-10-2016, 15:32
A nie możesz sobie zrobić kopii lokalnej i przetestować, tylko liczysz na wróżenie z fusów? Przecież ani nikt nie zna Twojego aktualnego szablonu, ani nie wie, jaki szablon chcesz zastosowac, ani nie ma pojęcia, co Ty takiego masz w kodzie artykułów (a możesz mieć wszystko, co Ci lub Twoim autorom przyszło do głowy)

MrKostek
12-10-2016, 15:39
A nie możesz sobie zrobić kopii lokalnej i przetestować, tylko liczysz na wróżenie z fusów? Przecież ani nikt nie zna Twojego aktualnego szablonu, ani nie wie, jaki szablon chcesz zastosowac, ani nie ma pojęcia, co Ty takiego masz w kodzie artykułów (a możesz mieć wszystko, co Ci lub Twoim autorom przyszło do głowy)
Nie mogę bo się na tym nie znam :) Zastanawiam się tylko czy jest to np. taka prosta operacja jak na WordPress czy wiąże się z koniecznością głębszego poznania SQL, html czy innego voodoo :)

katarzyna_de
12-10-2016, 15:46
Przetestowanie na kopii bezpieczenstwa to bardzo dobry pomysł. Po prostu zmieniając szablon na nowy będziesz musiał go przystosować do zawartości strony.

zwiastun
12-10-2016, 16:48
Nie mogę bo się na tym nie znam
:) No cóż, skoro się nie znasz, to lepiej w ogóle nie ruszaj, bo zepsujesz i będziesz płakać.

Jak w ogóle administrujesz stroną, skoro nie potrafisz wykonać jej kopii na serwerze lokalnym? Jak w ogóle można administrować jakąkolwiek stroną internetową i nie umieć wykonać i sprawdzić jej kopii bezpieczeństwa.
Bez złośliwości żadnej, ale być może to na tym polega osławiona i wychwalana prostota WP - "g można wiedzieć i umieć, a strona póki nie zdechnie to jakoś działa".

Zmiana szablonu na J i WP to tak samo prosta operacja. Jak wyrwanie i wstawienie lalce zęba. Tyle że można jej buźkę tak rozharatać, że już do niczego nie będzie się nadawać. Ale najczęściej po operacji nie ma żadnego śladu.

MrKostek
13-10-2016, 11:33
No cóż, skoro się nie znasz, to lepiej w ogóle nie ruszaj, bo zepsujesz i będziesz płakać.

Jak w ogóle administrujesz stroną, skoro nie potrafisz wykonać jej kopii na serwerze lokalnym? Jak w ogóle można administrować jakąkolwiek stroną internetową i nie umieć wykonać i sprawdzić jej kopii bezpieczeństwa.
Bez złośliwości żadnej, ale być może to na tym polega osławiona i wychwalana prostota WP - "g można wiedzieć i umieć, a strona póki nie zdechnie to jakoś działa".

Zmiana szablonu na J i WP to tak samo prosta operacja. Jak wyrwanie i wstawienie lalce zęba. Tyle że można jej buźkę tak rozharatać, że już do niczego nie będzie się nadawać. Ale najczęściej po operacji nie ma żadnego śladu.

Dzięki! Uczę się wszystkiego na bieżąco, kopii lokalnej jeszcze nie robiłem, nie było mi to potrzebne. Wszystko co zarchiwizowała mi Akeeba mam na serwerze i pobierałem paczki dla bezpieczeństwa lokalnie na komputer ale bez możliwości uruchomienia ich na komputerze lokalnie. Zresztą wczoraj już zainstalowałem na kompie Bitnami i będę kombinował z uruchomieniem strony i testowaniem szablonów.

zwiastun
13-10-2016, 13:24
Dasz radę, bez doświadczania nie ma doświadczenia :)

MrKostek
15-10-2016, 17:58
Nie, jakaś masakra, pół piątku, cała sobota i nic nie działa lokalnie. Nie wiem czy ja jakiś głupi jestem ale macie może jakiś adres pod którym byłoby wyłożone jak krowie na granicy, krok po kroku, jak kopię strony zrobioną poprzez Akeeba backup uruchomić lokalnie?

zwiastun
15-10-2016, 22:00
1. Zakładasz katalog w katalogu htdocs lub www (to zależy od tego, jakim serwerem lokalnym dysponujesz)
2. Umieszczasz w tym katalogu plik kopii witryny
3. Umieszczasz plik kickstart.php i zmieniasz jego nazwę np. na start.php
4. Możesz umieścić pl-PL.kickstart.php

(te dwa ostatnie pobierasz z witryny akeebabackup.com)
5. Uruchamiasz odwtarzanie: localhost/nazwa_katalogu/start.php

Szczegóły
http://wiki.joomla.pl/Akeeba_Backup

MrKostek
22-10-2016, 17:00
Dzięki, zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś, ale w momencie instalacji, gdy podam nazwę użytkownika, hasło oraz nazwę serwera bazy danych localhost albo 217.0.0.1 (obojętnie) to wywala mi błąd :(
8912

alex51
22-10-2016, 17:49
Komunikat informuje, że nie można nawiązać połączenia z bazą danych. Powodem jest zwykle nieprawidłowo określona lokalizacja bazy danych ewentualnie błędy w pozostałych danych dostępowych - haśle, nazwie bazy, nazwie użytkownika bazy danych. Jeśli korzystasz z JAMPa, to nazwa użytkownika bazy danych i hasło jest standardowe - joomla, a nazwę bazy danych sam określasz. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w XAMPPie, tam sam musisz wcześniej stworzyć użytkownika, bazę i hasło.

MrKostek
22-10-2016, 17:56
Komunikat informuje, że nie można nawiązać połączenia z bazą danych. Powodem jest zwykle nieprawidłowo określona lokalizacja bazy danych ewentualnie błędy w pozostałych danych dostępowych - haśle, nazwie bazy, nazwie użytkownika bazy danych. Jeśli korzystasz z JAMPa, to nazwa użytkownika bazy danych i hasło jest standardowe - joomla, a nazwę bazy danych sam określasz. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w XAMPPie, tam sam musisz wcześniej stworzyć użytkownika, bazę i hasło.

Ja korzystam z bitnami. ale nazwa użytkownika, hasło, nazwa bazy danych mają być takie jak w mojej oryginalnej stronie www czy takie jak prosi o utworzenie bitnami w momencie instalacji na dysku lokalnym?

alex51
22-10-2016, 18:18
Nie znam możliwości ani ustawień bitnami i mogę jedynie przypuszczać, że dane dostępowe ze "starego" serwera nie będą odpowiednie dla lokalnej instalacji. Dziwi mnie natomiast upór wielu użytkowników poszukujących skomplikowanych rozwiązań. JAMP jest najbardziej intuicyjnym i przyjaznym dla użytkownika serwerem lokalnym i można go bezpłatnie testować przez 14 dni. Można też wybrać darmowego XAMPPa, którego konfiguracje przedstawiono na naszym form.

MrKostek
23-10-2016, 15:11
Ok udało mi się osiągnąć połowiczny sukces. Strona główna działa, ale podstrony już nie. Wywala błąd 404 :)
W PHPMyAdmin widzę, że elementów bazy danych (tych po lewej z rozwijanego drzewka) jest dużo mniej niż na serwerze właściwej strony...

szydlak
23-10-2016, 15:58
W PHPMyAdmin widzę, że elementów bazy danych (tych po lewej z rozwijanego drzewka) jest dużo mniej niż na serwerze właściwej strony...
Nie jest ich mniej tylko nie widzisz wszystkiego. Jak klikniesz na nazwę bazy danych to w tym oknie środkowym masz możliwość zobaczenia wszystkich tabel.

MrKostek
23-10-2016, 17:02
ok, dzięki wszystkim za pomoc. Udało się, strona działa lokalnie. Pod strony też, musiałem tylko w adminie wyłączyć krótkie adresy :)

mieszkochary
28-02-2017, 20:56
Witam. Po instalacji nowego szablonu na stronie i zmianie go na domyślny, nie mam dostępu do jego modułów. Po wejściu w zakładkę moduły, wyświetlają się te z poprzedniego szablonu, nie mam więc możliwości konfiguracji wyglądu obecnej strony. Co mam zrobić, by widzieć moduły z używanego aktualnie szablonu?

Bazyl
28-02-2017, 21:33
Cześć,

zainstalowałeś szablon (czyli "wygląd, układ strony"), a nie moduły.
Jeśli chcesz, by coś się wyświetlało w nowych (zgodnych z nowym szablonem) modułów, musisz wyświetlić w tych pozycjach moduły.

mieszkochary
28-02-2017, 21:40
Dzięki za odpowiedź, ale jak przystało na zielonego "nowego" w temacie - nie mam bladego pojęcia o czym piszesz. W jaki sposób to zrobić?

Bazyl
28-02-2017, 21:46
Przykładowo:
- masz pozycję dla modułów bezpośrednio pod menu
- w starym szablonie nazywała się top1
- w nowym nazywa się header

Wchodzisz w swój stary moduł z tej pozycji i przypisujesz mu nową :-)

Początek jest na wiki.joomla.pl

mieszkochary
28-02-2017, 21:56
Myślę, że się nie zrozumieliśmy, bo nie zależy mi tym by mieć stare moduły w nowym szablonie. W ogóle nie widzę modułów z nowego szablonu, które chciałbym edytować i móc wpłynąć tym na obecny wygląd strony.

Bazyl
28-02-2017, 22:02
Szablon + moduły = quickstart.
Instaluje się oddzielnie, nie na obecnej stronie, a na nowej