PDA

Zobacz pełną wersję : problem z IE



gen.jusz
22-03-2007, 13:48
Witam,
robie template do joomli (a8e + wlasne modyfikacje). Problem mam taki, ze w IE przed deklaracja doctype'a 'cos' powoduje wrzucenie jakiegos dziwnego znaku, co powoduje przejscie IE w quirksmode :/

Co ciekawe tylko IE widzi ten nieszczesny znak.
W edytorach tak windowsowych jak i w joomli wszystko jest w porzadku. Instalacja template'u na innej instalacji joomli tez niewiele daje... zaczyna mi brakowac pomsylow...

url: http://moresee.pl/

Jakies pomysly rozwiazania problemu?

nexus246
22-03-2007, 14:05
Dziwne, kod Ascii pytajnika.... Zrób nowy plik index.php i skopiuj do niego zawartosc szablonu bez pierwszej linijki a pierwszą wklep "z łapy".

gen.jusz
22-03-2007, 14:12
Niestety to samo :(

hINDUs
22-03-2007, 15:57
wygląda to jak (błędny) nagłówek pliku unicode / UTF-8

zapisz indexa w notatniku: zapisza jako ... Kodowanie: ANSI

lub w edytorze swojego wyboru - byleby miał taką możliwość...

EDIT: tak, to jest napewno coś z kodowaniem plików templatki (być może też joomli jeśli coś zmieniałeś), pełno masz tych nagłówków w kodzie

gen.jusz
22-03-2007, 17:08
Pracuje w editplusie, kodowanie utf-8.
Problem w tym, ze jak sciagam plik z ftp i otwieram w notatniku to wszystko jest w porzadku.
Jedynie podglad zrodla w IE powoduje pojawianie sie niechcianego znaku.

hINDUs
22-03-2007, 18:01
oczywiście że w notatniku będzie ok, w końcu obsługuje on i kodowanie UTF i Unicode
editplusa nie znam
a w podglądzie źródła w FireFoxie też są te znaczniki UTF (domyślnie FF ich nie wyświetla) - wystarczy dać sobie menu Widok / Kodowanie znaków / Windows-1250 albo ISO-8859-2 --- wtedy w miarę widoczne będą te znaczniki w kodzie
z tego co widzę to przed doctype masz go podwójnie, później przy panelu użytkownika , w głównej treści bloga oraz przed dolną nawigacją

tematu joomli i utf-8 jeszcze nie przerabiałem, ale wydaje mi się że te nagłówki nie powinny być wklejane do kodu, niech sie wypowie ktoś kto to już przerabiał :)

moge tylko zgadywać że chodzi o to że pliki powinny mieć zawartość utf-8 ale bez utf-8'ego nagłówka - ale pewnie sie mylę, poprawcie mnie

a juz tak zupełnie pobocznie to pod IE stronka lekko inaczej wygląda niż pod FF ;)

gen.jusz
22-03-2007, 20:22
wyglada inaczej, bo IE przechodzi w quirksmode. Nie chce zaczynac pisac hackow zanim tego nie wyeliminuje.

Prawde mowiac nie do konca rozumiem o co ci chodzi. Podglad zrodla w IE jest w notatniku. Ogladajac plik szablonu w notatniku niczego nie widac. Widac tylko w podgladzie zrodla strony.
Podobnie jest z wyswietleniem pliku szablonu w innym kodowaniu - wszystko wyglada w porzadku... podejrzewam raczej, ze joomla dodaje cos 'od siebie' przy przetwarzaniu szablonu.

hINDUs
23-03-2007, 12:14
oglądając kod www.joomla.pl (http://www.joomla.pl) widać że stronka jest w UTF-8 ale nie ma nigdzie wrzucanych tych znaczników w kodzie strony, a tylko sama treść jest kodowana za pomocą utf'a.
w notatniku tego "syfu" nie widać bo on obsługuje utf-8 i po prostu to ukrywa, podejrzyj to w jakimś hex edytorze (np. w Total Commanderze) a zobaczysz te wstawki
zgaduje że IE przechodzi w quirka bo ma te 6 bajtów wstawione przed <!DOCTYPE
prawdopodobnie prawidłowy pojedyńczy nagłówek (3 bajty) by jeszcze przełknął
spróbuj pozbyć się tych nagłówków z plików templatki - (notatnik - zapisz jako - kodowanie : ANSI)