PDA

Zobacz pełną wersję : zonk!



Rad!
23-03-2007, 02:34
Witam mam pewien problem gdyż jestem w momencie robienia swej pierwszej templatki. A więc zrobiłem plik index.php, templateDetails.xml, template_thumbnail.png oraz foldery css, images(wszystko w jednym folderze na tym samym poziomie) w folderze css umiesciłem plik template_css.css. No wiec zmierzam do meritum sprawy plik css zachowałem pusty w templateDetails.xml umiesciłem wszystkie potrzebne scieżki a jeśli chodzi o index.php umiesiłem tam kod html szablon pod którym ma byc robiona strona a w momencie gdy w joomli ustawiam opcje instalatory/Szaty witryny a nastepnie do tego okienka ponirzej Instaluj z katalogu wrzucam scieżke dostępu do katalogu w którym jest index.php wyskakuje mi błąd "Nie znaleziono pliku instalacyjnego" i jak to zobaczyłem to szczerze bardzo sie zdziwiłem gdyż postępowałem zgodnie z zaleceniami ksiązki pt.: "Joomla! systemy zarządzania treścią" Hagena Grafa no wiec kod html w ksiązce był taki (umieszczony przeze mnie dla przypomnienia w index.php):
<html>
<head>
<title>Untile Document</title>
</head>
<body bgcolor="#FFFFFF" text="#000000">
<table width="780" border="1">
<!-- Part 1 -->
<tr>
<!-- Area 1 -->
<td colspan="2" height="89" bgcolor="#F5C228">&nbsp;</td>
<!-- Area 2 -->
<td width="178" height="120" rowspan="2" bgcolor="#FFCC33"> &nbsp;</td>
</tr>
<tr>
<!-- Area 3 -->
<td colspan="2" height="33" bgcolor="#FFCC33">&nbsp;</td>
</tr>
<!-- Part 2 -->
<tr>
<!-- Area 4 -->
<td width="197" height="233" bgcolor="#F5EE28">&nbsp;</td>
<!-- Area 5 -->
<td width="389" height"233">&nbsp; </td>
<!-- Area 6 -->
<td width="178" height="233" bgcolor="#FFFF33"> &nbsp; </td>
</tr>
<!-- Part 3 -->
<tr bgcolor="#FFCC33">
<!-- Area 7 -->
<td colspan="3" height="40"> &nbsp; </td>
</tr>
</table>
</body>
</html>
spisany jest słowo w słowo z ksiązki i wedłóg autora to powinno działac, niezle co nie ;) dla ułatwienia podam zeby nikt sie za dużo nie męczył to zwykły html (mam jego znajomość i nie widze w nim błedu tylko nie wiem co to znaczy --> &nbsp; ale to szczegól ;) ) niestety moja znajomość PHP jest bardzo skromna z tego względu zainteresowałem się joomlą a tutaj taki zonk :)

zwiastun
23-03-2007, 02:53
1. Dlaczego nie widać pliku instalacyjnego, trudno zgadnąć, bo tutaj go też nie widać :) - może jakiś błąd. Nie musisz jednak instalować szablonu. Wystarczy, jeśli prześlesz jego pliki do macierzystego katalogu /tekplates/nazwa_szablonu_taka_sama_jak_w_pliku_xml/katalogi i pliki szablonu

2. To dziwo, które tu zacytowałeś wyświetli Ci, nawet jeśli się zainstaluje, FIGĘ, bo nie ma tutaj żadnych instrukcji dla serwera, na podstawie których Joomla będzie wiedzieć, co i gdzie umieścić.

3. Jak dobrze poszukasz (naszukac się wcale aż tak bardzo nie trzeba) na www.joomla.pl/pomoc, to znajdziesz tam odpowiednie informacje (w dziale dla projektantów).

Rad!
23-03-2007, 02:55
hmmm.... popróbuje zobaczymi narazie dzięki :-)

Viking
23-03-2007, 03:31
1. Z czego się składa szablon - przynajmniej z 3 plików.
2. Małe i wielkie litery są istotne.
3. Tabele stosowane do utworzenia układu strony są be!
4. wszystko do pomocy, w tym kompletny poradnik krok po kroku - jak stworzyć szablon (na DIVach!) znajdziesz jak pisał Zwiastun na pomoc.joomla.pl
5. &nbsp; to non-breaking space odstęp nierozdzielający (jkkolwiek kulawo by to nie brzmiało) ale zapewne wiesz tylko sobie żarty stroisz :)

Rad!
23-03-2007, 19:35
hmmm... tak siedze i mysle nad tymi tutorialami. I dochdoze do wniosku ze to nie takie proste jak sie wydaje ;) może ktoś ma bardzo prosty kod źródłowy pliku php?? o to mi chodzi iz jak dobrze zrozumiałem patrząc na źródełka php to wygląda mniej wiecej tak ze mamy powyrzej body ogólne wiadomości a w body mamy przykładowo tabele z kilkoma wierszami i np.: wpisujemy komende <?php mosLoadModules 'right' ); ?> itp. chodzi mi mianowice to czy ktos ma taki najprostrzy szablon nawet wręcz by było wskazane aby on składał sie z 1 lub max 2 kolumn z wpisanym kodem ii aby działąl hehehe... chodzi mi tutaj o taki szablon od którego będzie się tworzyc juz bardziej skomplikowane szablony (tego odniosłem wrazenie brak na tutorialach ) i wiec jesli jest jakas komenda która mówi ze wewnątrz okreslonej kolumny może by obojętnie jaki modól joomli to by sie przydała taka komenda acha tez mnie ciekawi źródłowka od tego jak zrobic aby tylko zalogowani częśc widzieli ale błagam wysilcie sie zeby to było max uproszczone :) bo jak pisałem wyrzej ja php "nie panimaju" hehehehehe ;) gdyż jak sądze wnioskując po tych źródełkach co przeglądałem mozna miec taki wstępny szablon źródłówki i do niego wrzucac po prostu rózne tabelki a do tych tabelek moduły i włąsnie cos takiego mnie interesuje :) tak to wszycho rozumuju

zwiastun
23-03-2007, 22:25
1. Takich szablonów jest dziesiątki albo i setki, wsytarczy ściągnać bez mała cokolwiek skądkolwiek.
2. Proste objasnienie czegoś, co jest NIEZALECANE, ale nie znaczy, że całkiem złe, masz tutaj:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/373/30/

3. Proste objaśnienie czegoś, co jest ZALECANE, bo nieoparte na tabeli masz tutaj:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/category/5/46/30/
Szczegóły są w materiałach w tych działach

Serdeczna prośba: przygotowuj swoje posty w Wordzie np., aby poprawić pisownię, boś widzę mocno na bakier z ortografią.

Rad!
27-03-2007, 15:48
Reasumując ten link pierwszy który mi dałeś to był jeden z pierwszych co czytałem i on mnie zdeterminował do tego aby kupic książke ;) 99 linijek to jest troche kodu ale spoko znalazłem jakąś prostą templatke i za pomocą jej staram się uczu jakoś idzie :) powoli ale zawsze coś :) ale to nie koniec jeszcze zapewne was pomęcze :-P bo zainstalowałem SimpleBoard Forum i kurde nie moge dopisywac zadnych postów mimo tego ze jako admin dodałem kategorie nie ma poprostu panelu w którym mógłbym wpisac coś ale spoko pomęcze te forum i z już innym tematem przyjde i będe znów was męczył :-P (a open office jest bardziej przychychylny jesli chodzi o moją ortografie zawsze mi mówi ze dobrze pisze :-P)