PDA

Zobacz pełną wersję : Brak nagłówka H1



Madziulek
09-06-2017, 10:40
Witam,

mam problem ze ustaleniem nagłówka H1 na swojej stronie [adres usunięty na prośbę autora]. Nagłówek H1 jeden pokazuje się niby w niektórych artykułach, jako tytuł, ale w rzeczywistości to jest H2 (wg analizy optymalizacji). Nagłówka H1 nie ma również w hierarchii na stronie głównej. Instalowałam plugin Header Tags - nie pomógł. Sprawdziłam również jak nagłówek H1 zdefiniowany jest w plikach szablonu (nadpisywanie) i jest H1, mimo to nie ma go na stronie :( Jak ustalić nagłówek H1 na stronie głównej? Zdaje się powinien być tylko jeden nagłówek H1?

PS
używam komponentu K2.

Pozdrawiam,
Magda

Bazyl
09-06-2017, 11:20
Cześć,

np. tutaj (http://www.projektwinyl.pl/plyty-winylowe/lianne-hall-the-caretaker-lp)jest h1, jeśli nie ma w innym artykule to pewnie masz podpięty inny szablon K2

Madziulek
09-06-2017, 11:30
Cześć,

np. tutaj (http://www.projektwinyl.pl/plyty-winylowe/lianne-hall-the-caretaker-lp)jest h1, jeśli nie ma w innym artykule to pewnie masz podpięty inny szablon K2

W innych artykułach też jest, np. tutaj (http://www.projektwinyl.pl/sprzet-audio-recenzje/xindak-mt3-test-recenzja-opinie) Ale nie we wszystkich :( nie ma go też nigdzie zdefiniowanego na stronie głównej.

maccoo
09-06-2017, 11:34
H1 jest zarezerwowany zazwyczaj dla nazw kategorii jako pojawiający się najwyżej na stronie ale można to zmienić. Zaleca się jeden tag h1 na stronie dlatego artykuły mają h2.
Ktoś opisał taką zmianę ( http://xn--mij-22a.pl/joomla/27-h1-w-tytule-artykulu.html ) Podobnie można zrobić z plikami K2. Stroną główną nie ma się co przejmować.

Bazyl
09-06-2017, 11:34
Już pisałem, że masz pewnie podpięty inny szablon K2...
Na startowej wyświetlasz widok, który nie ma H1, jak wyświetlisz artykuł - będzie.
Kombinuj ;-)

p.s. Po co cytujesz, skoro tylko my rozmawiamy?!

Madziulek
09-06-2017, 11:48
Już pisałem, że masz pewnie podpięty inny szablon K2...
Na startowej wyświetlasz widok, który nie ma H1, jak wyświetlisz artykuł - będzie.
Kombinuj ;-)

p.s. Po co cytujesz, skoro tylko my rozmawiamy?!

Jak widać już nie tylko my ;) Nie mam podpiętego innego szablonu K2.



H1 jest zarezerwowany zazwyczaj dla nazw kategorii jako pojawiający się najwyżej na stronie ale można to zmienić. Zaleca się jeden tag h1 na stronie dlatego artykuły mają h2.
Ktoś opisał taką zmianę ( http://xn--mij-22a.pl/joomla/27-h1-w-tytule-artykulu.html ) Podobnie można zrobić z plikami K2. Stroną główną nie ma się co przejmować.

Już to też sprawdzałam, plik chyba wygląda prawidłowo: <h1> <?php echo $this->escape($this->params->get('page_heading')); ?> </h1>
Czytałam, że właśnie zaleca się jeden i ten jeden chciałabym ustalić.

zwiastun
09-06-2017, 17:58
Trochę złożony problem.
Najpierw zestawienie dobrych praktyk "nagłówkowych"
1. Wszystkie treści na stronie powinny być umieszczone w oznaczonych i zatytułowanych obszarach (header, main, nav, footer, aside...)
2. Nagłówki H1-H6 powinny tworzyć coś w rodzaju konspektu/spisu treści (nagłówkami posługują się osoby korzystające z czytników ekranu, skanują je także widzący użytkownicy, dla botów indeksujących niosą ważne informacje o zawartości strony).
3. H1 powinien być jeden, pojawiać się jako pierwszy i obejmować tytuł głównej zawartości strony.
4. H2-H6 powinny być odpowiednio zagnieżdżone, czyli h2 może wystąpić dopiero po H2, po H2 może wystąpić kolejny H2 lub H3, po H3 kolejny H3 lub H4 itd.

Teraz o nagłówkach w Joomla.
Źle nie jest, ale - niestety - dobrze też nie jest.

Nagłówkami H1 oznaczane są tytuły stron / pozycji menu. Byłoby OK, gdyby ten nagłówek dało się swobodnie umieszczać na stronie jako pierwszy (np. w headerze/banerze). Standardowo umieszczany jest jednak (co jest także zrozumiałe) dopiero w obszarze treści głównej. Jeśli w szablonie przed obszarem treści głównej masz jakieś moduły z nazwami/tytułami, to w strukturze strony przed nagłówkiem H1 pojawią się nagłówki niższego poziomu. W szablonach autorskich, nieopierannych na siatkach (ale kto dziś takie tworzy?) można ten problem obejść, odpowiednio pozycjonując obszary szablonu. W szablonach opartych na równego typu frameworkach i siatkach ich autorzy w ogóle nie widzą problemu).

Nagłówkami H2 oznaczone są tytuły kategorii lub na stronach z pojedynczymi pozycjami (np. artykułem, kontaktem) - tytuły tych pozycji. I byłoby prawie doskonale, gdyby nie... ano gdyby nie to, że tytuł pojedynczej pozycji na stronie z pojedynczą pozycją jest tytułem treści głównej, a więc sensownym oznaczeniem jest objęcie go znacznikiem H1, a nie H2.

Nagłówkami H3 standardowo oznaczane są tytuły modułów, ale w przypadku modułów nie ma żadnego problemu znakowania nagłówków, bo każdemu modułowi można skonfigurować objęcie tytułu takim nagłówkiem, jakim chcemy.

Czy dodatki Header Tags albo H1 Heading (ze strony: https://www.aimy-extensions.com/) rozwiązują problem?

Niestety, niczego nie rozwiązują. Owszem, za ich pomocą można poprawić strukturę nagłówków, wystąpią w odpowiedniej kolejności (jeśli któryś z dodatków nie działa, trzeba wypróbować drugi albo pomanipulować kolejnością dodatków na zapleczu).
Natomiast to, że pod względem formalnym struktura nagłówków będzie poprawna (kolejność, zagnieżdżanie), nie oznacza, że będzie poprawna pod względem semantycznym. A tym samym - taka podmiana powoduje w gruncie rzeczy większy zamęt semantyczny niż niepoprawna struktura. I jest to większy zamęt zarówno dla użytkowników czytników ekranów, jak i dla robotów indeksujących. Bo H1 często nie wskazuje na tytuł strony czy treści głównej, ale jakąś przypadkową treść pod pierwszym ze znalezionych na stronie nagłówków. I co więcej - we wszystkich pozostałych sekcjach oznaczonych nagłówkami może dojść do zmiany np. z h2 na h3 albo odwrotnie. Tak więc ani dla dostępności strony, ani dla SEO uzycie tych dodatków (poza wyjątkowymi sytuacjami) niczego nie wnosi, raczej pogarsza postrzeganie/indeksowanie.

Jak problem rozwiązać?
Moim zdaniem:
Po pierwsze: wyjątkowo można się posłużyć dodatkiem Header Tags albo H1 Heading
Po drugie: jeśli tylko możliwe, nie umieszczać przed obszarem treści głównej (main) żadnych modułów
Po trzecie: zaplanować konsekwentnie strukturę stron (unikać zbyt wielu stron pośrednich), a następnie przejrzeć, jaki nagłówki są generowane i nadpisać widoki szablonów lub opracować szablony alternatywne ze zmodyfikowanym znakowaniem nagłówków.

Po czwarte: naciskać projektantów Joomla, by - podobnie jak to jest w modułach - pozostawili autorom stron decydowanie o poziomie nagłówków - dodanie odpowiednich ustawień wydaje się być najprostszym rozwiązaniem.

Madziulek
09-06-2017, 18:39
Po czwarte: naciskać projektantów Joomla, by - podobnie jak to jest w modułach - pozostawili autorom stron decydowanie o poziomie nagłówków - dodanie odpowiednich ustawień wydaje się być najprostszym rozwiązaniem.

Dziękuję za obszerne informacje. Po czwarte, właśnie, tak by było najlepiej ;)

Reasumując chyba zostanę bez nagłówka H1. Czy ten nagłówek faktycznie ma tak istotny wpływ na pozycjonowanie?

zwiastun
09-06-2017, 22:36
Ma i to się da zrobić :)

Madziulek
10-06-2017, 09:28
Zerknęłam na demo szablonu i okazało się, że jest tam znacznik H1. Wychodzi więc na to, że chyba sama po drodze coś namieszałam ;) Będę próbowała to naprawić. A jak się nie uda, to pewnie sięgnę po profesjonalną pomoc ;)

Madziulek
10-06-2017, 12:15
Zdaje się, że problem wystąpił po aktualizacji Joomli na nowszą wersję.

Madziulek
10-06-2017, 18:01
To jeszcze raz ja ;) Problem rozwiązany. Wstawiłam H1 w logo tekstowe edytując plik logo.php w moim szablonie. Problem leżał ogólnie w szablonie, być może po aktualizacji. Logo obrazkowe nie ładuje się prawidłowo i nie potrafiłam tego naprawić i wstawić tam nagłówek, ale wybrnęłam tekstowym, a logo obrazkowe wstawiłam z poziomu menu. Nie jest to do końca tak jak być powinno, ale jest nagłówek H1. Niemniej przydałaby się większa kontrola nad tym, bo trochę to upierdliwa sprawa...