PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z instalacją Joomla 3.7.3



Staszek1946
17-07-2017, 19:45
Witam!
Ponieważ po raz pierwszy jestem na tym forum wypada się przedstawić
Jestem emerytem, mam już 7x lat, ale nie chciałbym usiąść przed telewizorem i czekać "końca swoich dni"
Zainteresowań mam sporo, a jednym z ostatnich jest własna strona www. Kupiłem książę Joomla! 3x autor Sławomir Pieszczek, obejrzałem "multum" filmików na YouTube i chciałem poznane nauki wcielić "w czyn". Wgrałem najnowszą wersję XAMPP 7.1.7 w której zbędny jest, a potrzebny w poprzednich wersjach dodatek XAMPP Launcher. Uruchomiłem XAMPP'a, oba pol przy Apache i MySQL wyświetliły się na zielono, strona projektu XAMPP wyświetliła mi się po wprowadzeniu w wyszukiwarce adresu localhost, a więc uznałem, że z XAMPP'em jst wszystko w porządku. W folderze htdocs utworzyłem dodatkowy folder, do którego rozpakowałem pobraną najnowszą wersję Joomla 3.7.3. Strona instalacyjna Joomla otwiera się bez problemów, wpisuję potrzebne informacje, uruchamiam instalację i pasek informujący o instalacji przesuwa się mniej więcej do 2/5 i wszystko zamiera. Proces instalacji powtarzałem kilka razy, za każdym razem to samo. gdzie robię błąd?
Bardzo proszę o pomoc. Pierwszą, ale przypuszczam nie ostatnią.
Jeszcze nie ma ikony 3.7.x, zatem może następnym razem będzie!
Za pomoc z góry dziękuję.
Staszek

terra
17-07-2017, 21:23
1. w którym momencie zacina się instalacja ?
2. na jakim systemie (windows x ?) instalujesz xamppa i do jakiego katalogu ?

PS. swego czasu przygotowałem taki film https://www.youtube.com/watch?v=N2AJEV9BjU4 , postaram ię przygotować nową wersję, dla nowej wersji

terra
17-07-2017, 23:26
przy okazji Staszek nie upubliczniaj telefonu i adresu, jeśli ktoś będzie się z Tobą chciał skontaktować to skorzysta z prywatnej wiadomości, a tak dajesz szansę róznym spamerom na zarzucanie Cię telefonami i mailami

Staszek1946
18-07-2017, 00:01
Mam windows 10. Chciałbym mieć wersję przenośną zatem instaluję do pendrive. Pendrive czysty świeżo sformatowany 8Gb. Instalowanie mogę tylko opisać. Zaczyna się bardzo szybko. Krótki pasek, maleńka przerwa, a później pasek dochodzi do ok 2/5 długości zatrzymuje się, ikonka joomla obraca się, ale tak może obracać się nawet 2 godz.(sprawdzne) i nic
Staszek

- - - Updated - - -

Dziękuję za uwagę w sprawie nr telefonu i e-mail. Zastosuje się! Teraz to chyba już się nie uda ich zdjąć!
Pozdrawiam,
Staszek

- - - Updated - - -

Obejrzałem filmik na YouTube. Instalacja zatrzymuje się dokładnie kiedy na filmiku jest to pierwsze zatrzymanie.
Pozdrawiam,
Staszek

Hajmus
18-07-2017, 09:33
Spróbuj, któregoś z tych dwóch rozwiązań. Też miałem ten problem. https://stackoverflow.com/questions/21510660/joomla-3-installation-freezes-at-creating-database-table

Według mnie bardziej rozwiązanie polegające na zmianie wartości w pliku konfiguracyjnym php.ini z "max_execution_time = 30" na "max_execution_time = 300" powinno pomóc.
Do pliku php.ini łatwo dostaniesz się tędy: http://prntscr.com/fx1x4h

zwiastun
18-07-2017, 11:32
Rozumiem wybór XAMPP-a (jeśli się go opanuje jest barrdzo dobry), ale może rozważ skorzystanie z JAMP-a - 0 problemów.

Staszek1946
18-07-2017, 22:24
Chyba spartoliłem wszystko!!! To tak jak stary niedouczony "grzyb" bierze się za rzeczy o których nie ma pojęcia. Chciałem ponownie zainstalować XAMPP'a i zamiast odinstalować usunąłem przez "Delette" Na domiar złego wcześniej opróżniłem folder "Pobrane", a po usunięciu XAMPP'a opróżniłem "Kosz", a więc nie mam z czego przywrócić poprzednich plików. Teraz nie mogę ponownie pobrać plików instalacyjnych dostaję komunikat, że brakuje pliku o ile dobrze rozumiałem komunikat -properties.ini. Brak mi wiedzy i nie wiem co zrobić by ponownie zainstalować XAMPP'a. Czy jest jakiś sposób na ponowne zainstalowanie XAMPP'a?. Ale ja chyba musiałbym uzyskać instrukcję jak dla laika "krok, po kroku"!
Pozdrawia wszystkich na forum,
Staszek

terra
19-07-2017, 10:58
https://www.apachefriends.org/pl/download.html
https://www.apachefriends.org/pl/faq_windows.html
Czy deinstalacja dotyczy pendrive'a czy komputera ? W przypadku pendrive'a możesz jego zawartość sformatować, w przypadku komputera, jeśli blokuje instalację, to należałoby usunąć wpisy w rejestrze, ale tu trzeba trochę więcej tłumaczenia i wiedzy.

Staszek1946
19-07-2017, 11:20
Witam!
XAMPP był na pendrive i myślałem podobnie, że jak go sformatuje to będzie po kłopocie. Niestety mimo, że całość była na pendrive, jest coś zagnieżdżonego w komputerze z czym nie umiem sobie poradzić. Podczas instalacji pojawia się komunikat, że brakuje mi pliku properties.ini, i cała instalacja jest blokowana. Niestety nie wiem skąd go wziąć i gdzie go wgrać.
Pozdrawiam,
Staszek

zwiastun
19-07-2017, 11:37
Jeśli instalowałeś przeenośną wersję XAMPPa na kluczu USB (xampp-portable), to nie powinieneś mieć takich problemów. I nie ma znaczenia, że usunąłeś pliki z USB (bo można tak zrobnić!). A poniewaz pojawia się błąd, to zapewne instalowałeś wersję destkopową, ingerującą swoimi zapisami w system. Ale także i w takim przypadku, jeśli umieścisz pakiet instalacyjny na kluczu czy nawet na innym dysku komputera i zainstalujesz z tego pakietu, nie powinno być problemu. Bywało,że miałem kilka wersjji XAMPP-a na kilku dyskach w jednym komputerze + wersję przenośną i nie było z tym problemów.

Jeszcze raz zachęcam do JAMP-a - nie musisz kupować całorocznego supportu, w najtańszej wersji program też posłuży Ci dłługo, a nawet jeszcze dłużej. Spróbuj z wersją trial..

Staszek1946
19-07-2017, 11:52
Dzięki za szybka odpowiedź!
Rozważam zakup JAMP-a, nawet w wersji rocznej, ale denerwuje mnie, że nie mogę rozwiązać problemu, który zaistniał w moim komputerze. Jestem już, nazwijmy to "słusznych lat", ale nie potrafię poddawać się problemom. Tak mnie ukształtowało życie i dopóki nie "zaznam" rozwiązania, to trudno mi będzie się z tym pogodzić!!!
Pozdrawiam,
Staszek

terra
19-07-2017, 12:19
Spróbuj zrobić coś takiego
naciśnij Ctrl+Alt+Delete
uruchom menedżera zadań
wybierz zakładkę procesy
la liście procesów poszukaj xampp albo apache lub coś co zawiera taką nazwę
wybierz i zakończ ten proces
Kliknij zakładkę usługi
wybierz przycisk usługi -> otworzy się okienko z usługami i na liście wyszukaj podobne elementy, które należy zatrzymać.
Teraz spróbuj instalacji xampp'a
CZ.2

trik 1. Prawdopodobnie instalowałeś xampp'a z opcją, uruchamiania jako service. Możesz spróbować odkręcić to co zrobiłeś, czyli ściągnąć xampp'a w pliku zip. Rozpakować go i umieścić w katalogu (nazwa i miejsce katalogu traka jaka była wcześniej) i wtedy uruchomić proces deinstalacji.

trik 2. w wierszu poleceń (jak otwierasz menu widowsa-lewy dolny róg, to taki wiersz z ikonką lupy) wpisz regedit i naciśnij enter.
Powinien uruchomić się ekran "Edytora rejestru" (będą tam takie katalogi które zaczynają się od nazwy HKEY_).Z meny wymierz EDYCJA ->Znajdź , tam wpis xampp i zacznij szukać. Jeśli zostanie coś znalezione to po lewej podświetli klucz, a po prawej będziesz wiał wartość klucza.
Usuwaj ten klucz poprzez DELETE, potem F3 i szukasz dalej, aż otrzymasz komunikat że przeszukałeś wszystko.

teraz spróbuj instalacji

Staszek1946
19-07-2017, 21:28
Witaj ponownie!
Przeszukałem zakładkę procesy (u mnie pierwsza po lewej) przeszukałem zakładkę usługi (ostatnia z lewej) i nic nie znalazłem. Spróbowałem triu 2, znalazłem plik o nazwie programu instalacyjnego. Usunąłem go, ale w efekcie nic to nie pomogło. Dalej wyświetlają się te same komunikaty o braku jakiego pliku Pozostaje mi trik 1, ale nigdzie nie mogę znaleźć spakowanego XAMPP'a. Gdzie go znaleźć. Gdybym go znalazł i ściągnął, to rozpakowałbym go do tej samej lokalizacji na pendrive, Może faktycznie coś by to pomogło.
Pozdrawiam,
Staszek

terra
19-07-2017, 22:43
tutaj jest link https://sourceforge.net/projects/xampp/files/XAMPP%20Windows/5.6.31/xampp-win32-5.6.31-0-VC11.zip/download
z wcześniejszego postu wynika że brakuje ci pliku properties.ini , który znajduje się w głównym katalogu xampp'a, więc jak uzupełnisz pliki to powinno pomóc

terra
20-07-2017, 07:33
Jeszcze jedno po przegraniu xamppa musisz wyedytować plik properties.ini i poprawić ścieżkę do xampp'a na prawidłową

[General]
installdir=D:\xampp
base_stack_name=XAMPP
base_stack_version=5.6.19-0
base_stack_platform=windows
[Apache]
apache_server_port=80
apache_server_ssl_port=443
apache_root_directory=/xampp/apache
apache_htdocs_directory=D:\xampp/htdocs
apache_domainname=127.0.0.1
apache_configuration_directory=D:\xampp/apache/conf
apache_unique_service_name=
[MySQL]
mysql_port=3306
mysql_host=localhost
mysql_root_directory=D:\xampp\mysql
mysql_binary_directory=D:\xampp\mysql\bin
mysql_data_directory=D:\xampp\mysql\data
mysql_configuration_directory=D:\xampp/mysql/bin
mysql_arguments=-u root -P 3306
mysql_unique_service_name=
[PHP]
php_binary_directory=D:\xampp\php
php_configuration_directory=D:\xampp\php
php_extensions_directory=D:\xampp\php\ext

Staszek1946
20-07-2017, 09:47
Witam!
Wczoraj zgodnie otrzymaną instrukcją, ściągnąłem spakowane pliki XAMPP i rozpakowałem je w poprzednią lokalizację czyli na pendrive. Przeniesienie plików przeszło bez trudności. Wczoraj uruchamiał się Apache, ale nie chciała uruchomić się baza MySQL. Dzisiaj jeszcze przed "wejściem" na forum spróbowałem "odpalić" XAMPP'a okazało się, że i Apache i MySQL zapalają się na zielono, a po wpisaniu komendy "localhost" w przeglądarce widzę stronę XAMPP'a 5.6.31.
Ponieważ jestem "upierdliwy", ale też dociekliwy mam pytania:
- dlaczego w ściąganym instalatorze ze strony www.apachefriends.org (http://www.apachefriends.org) brakuje mi pliku properties.ini, czy można to jakoś naprawić, uzupełnić? Jeżeli tak, to jak?
- pobrany i zainstalowany XAMPP to wersja 5.6.31. Czy, a jeżeli tak, to jak, mogę go uaktualnić do dzisiejszej wersji 7.1.7?
- nie umiem znaleźć lokalizacji pliku properties.ini, czy mógłbym prosić o jego bliższą lokalizację?
- dlaczego mam zmieniać zapisy ścieżki dostępu w pliku properties.ini na dysk D, skoro spakowane pliki XAMPP mam na C:/Unser, a XAMPP'a rozpakowuje do pendrive E:/xampp?
Jeszcze raz przeprasza za "upierdliwość"!
Pozdrawiam,
Staszek

terra
20-07-2017, 11:21
plik properties.ini zawiera informacje dla systemu o lokalizacji Xampp'a, powstaje podczas instalacji. Plik znajduje się w katalogu głównym xampp'a, i tam powinien zostać zlokalizowany. Jeśli nie ma takiego pliku to zawsze możesz go utworzyć, kopiując zawartość pliku, którą poadałem wcześniej, a zaznaczone D:, w Twoim przypadku zamienić na E: . Pogrubienie oznaczało, że te linijki masz do poprawy, a nie że masz zamienić na D :). C,D,E to litery dysków, więc jeśli xampp jest na C to w zaznaczonej linijce masz zamienić dysk (D:\) na C.
Wersję, którą wskazałem, to wersja stabilna, z bazą MySQL (bo założyłem że taką masz), oczywiście możesz uaktualnić xampp'a do wyższej wersji, która korzysta z php 7 oraz bazy MariaDB.
https://sourceforge.net/projects/xampp/files/XAMPP%20Windows/7.1.7/xampp-win32-7.1.7-0-VC14.zip/download
Rozumiem, że do tej pory nic nie wgrałeś do xampp'a, więc najlepszą metodą jest odinstalowanie starej wersji i zainstalowanie nowej. W przupadku gdybyś chciał zaktualizować xampp'a to musisz wykonać kilkanaście kroków, więc jeśli tak to opiszę je później.
Jeśli nie to spróbuj odinstalować xampp'a poprzez program, który znajduje się w katalogu xampp o nazwie "uninstall".

Staszek1946
21-07-2017, 16:54
Witam!
Przepraszam za chwilową zwłokę, ale w przyszłym tygodniu organizujemy zlot modelarski (moje pierwszoplanowe hobby) i muszę troszkę spraw organizacyjnych pozałatwiać!. Po pierwsze, to bardzo dziękuję za pomoc i usunięci popełnionego przeze mnie błędu z usunięciem XAMPP'a przez "Delete" Na dużo forach są "łapki w górę", ale tu nic podobnego nie zauważyłem!!!!
Nic jeszcze nie wgrałem do XAMPP'a i zastanawiam się, czy warto zmieniać jego wersję. Nidzie nie umiem znaleźć opinii i porównania tych dwóch baz MySQL i MariaDB. Nic też nie wiem o wersjach XAMPP'a, oprócz tego, że 7.1.7 jest najnowszą wersją, ale czy lepszą i stabilniejszą? W przyszłym tygodniu nie będę miał zbyt dużo czasu na Joomla!, ale po zakończeniu zlotu, praktycznie od 1 sierpnia znowu siadam przy instalacji Joomla! i tworzeniu (jeszcze na localhost) mojej pierwszej w życiu witryny internetowej. Czy jeżeli napotkam na problemy mogę zwrócić się na tym forum o pomoc? - mam na myśli ikonę "Wyślij szybką odpowiedź".
Pozdrawiam,
Staszek

terra
21-07-2017, 19:20
Z lewej strony, lub na dole masz gwiazdkę :) . MySQL, to w zasadzie najpopularniejsza baza która zasila większość stron, blogów, for. MariaDB jest forkiem (w uproszczeniu mówiąc dzieckiem) MySQL i jest w większości z tą bazą zgodna.Generalnie jest bardzo zbliżona, odczujemy może około 5% wzrostu wydajności, jeszcze zależy to od rodzaju zapytań jakimi obciążamy bazę oraz konkretnych wersji które będziemy porównywać. MariaDB jest bardziej związana z ruchem open source i grupa nad nią pracująca jest aktywna w pracach przy aktualizacjach bezpieczeństwa oraz dodawaniu nowych funkcji.
Właścicielem MySQL jest Oracle, z pewnością kojarzycie tą firmę po ciągłych aktualizacjach luk w wirtualnej maszynie javy :slight_smile, która od dłuższego czasu komercjalizuje MySQL. Niektóre z funkcji dostępnych w płatnej wersji MySQL są dostępne za darmo w MariaDB.

Każda nowa wersja zajmuje się poprawą i rozszerzeniem składni języka, a przede wszystkim zapewnieniem bezpieczeństwa, dlatego wersja oficjalna , im wyższa tym lepsza. Problemem może być zgodność w dół, zgodność starych rozszerzeń, programów z nowym językiem.

Staszek1946
25-07-2017, 09:43
Witam1
Dzięki za informacje. U mnie - po rozwiązaniu problemów z XAMPP'em - okazało się, że Joomla! bez problemów instaluje się na USB 3. Niestety instalacja zacina się przy USB 2, zatem mam troszkę ograniczone możliwości na dziś. Najprawdopodobniej jest to problem z limitami czasowymi, jak to jeden z Kolegów z forum zauważył. Niestety, jako laikowi, trudno jest mi odszukać miejsce koniecznych zmian. Musiałbym mieć pełną ścieżkę dostępu począwszy od partycji dysku np D:/xampp/mojepliki/ itd. itd. az do miejsca zmian. Mam jeszcze pytanie: Czy na tym samym XAMPP'ie poprzez wprowadzenie różnych folderów w xampp/htdocs mógłbym prowadzić dwie różne strony np. jedna moja, druga żony?
Czas zająć tworzeniem strony w Joomla!.
Pozdrawiam
Staszek

wojsmol
25-07-2017, 09:56
Staszek1946 (http://forum.joomla.pl/member.php?74547-Staszek1946) Podaj początek ścieżki do XAMPPa to powiem Ci gdzie dokładnie znajduje się plik php.ini, w którym trzeba dokonać zmian. Co d pytania numer 2 to wystarczy nowy folder w htdocs i nowa baza danych.

Staszek1946
25-07-2017, 10:38
Witaj!
U mnie ścieka dostępu wygląda tak: Ten komputer>UFD (E:)>xampp> i tu rozpoczynają się foldery xampp'a: anonymous, pache, cgi-bin, itd.
Co do drugiej strony internetowej to rozumiem, ze w folderze htdos tworzę drugi folder oczywiście o innej nazwie niż poprzednia, wgrywam do niego pliki nowej Joomla! przy instalacji tworzę nową bazę (inna nazwa, inne przedrostki), i mam nową stronę internetową. Tak?
Pozdrawiam,
Staszek

wojsmol
25-07-2017, 11:13
1. W ścieżce E:>xampp>php odszukujesz plik php.ini (możesz nie widzieć rozszerzeń - plik ma ikonkę koła zębatego) > edytujesz go - najlepiej w notepad++ >wyszukujesz:
max_execution_time= standardowo jest tam chyba 30 i zmieniasz na 60
max_input_time= zmieniasz też na 60
zapisujesz zmiany w pliku i restartujesz apache w panelu XAMPP'a - stop a potem start.
2. O ile nowe wersje XAMPP'a same tworzą bazy danych to opis powyżej jest poprawny.

Staszek1946
25-07-2017, 16:12
Dzięki, pomogło. Teraz również na USB2 Joomla! się instaluje. Tylko jedna uwaga. W moim przypadku dopiero podniesienie tych wartości do 90 dało efekt
Dziękuję, pozdrawiam,
Staszek