PDA

Zobacz pełną wersję : [Rozwiązane] Przyjazne adresy artykułów Joomla



yorimo
30-11-2017, 10:00
Witam,
Czy jest sposób na to, aby artykuły w Joomla ładniej się pokazywały? Oczywiście proste adresy są włączone. Generalnie obecnie mam po domenie : component/content/article/ID-nazwakategorii/ID-nazwaartykulu

sylwekb
30-11-2017, 10:16
Zmieniłeś plik htacess.txt na .htaccess w katalogu głównym Joomla? Wtedy powinny być linki w menu artykułow np mojadomena.pl/nazwastrony i jeśli są podmenu to mojadomena.pl/nazwastrony/nazwastrony2

yorimo
30-11-2017, 10:27
No tak. Mam zmienione.

sylwekb
30-11-2017, 10:42
Jeśli nadal się nie wyświetlają proste adresy napisz do dostawcy hostingu co musisz zmienić w pliku .htaccess aby to działało poprawnie. Na różnych hostingach mogą proste adresy wyświetlać się inaczej.

yorimo
30-11-2017, 11:13
Problem jest tylko w artykułach. Normalnie np. w menu pozycji, aliasy działają prawidłowo. Wszystko ładnie się skraca oprócz artykułów.

yorimo
30-11-2017, 11:46
(Wybaczcie, ale nie mogę już edytować górnego posta)
EDIT:
Rozwiązałem mój problem. Był to mój błąd.
Podczas zabawy z artykułami wyłączyłem ukrytą publikację pozycję menu > Typ pozycji menu > jedna kategoria artykułów
W tej pozycji menu był alias, który po prostu po wyłączeniu nie działał, więc wejście w artykuły powodowało, że nie odnajdywał głównego odnośnika menu.


Podsumuwuję:
Jeśli jesteś pewny, że:
-Twój Hosting jest przyjazny dla prostych adresów
-Masz zmienione htaccess.txt na .htaccess
-Masz włączone opcje: przyjazne adresy w Joomla
i dalej coś nie tak... rozjerzyj się, czy kategoria artykułów nie była przypięta do jakiegoś POZYCJE MENU

Może komuś się przyda kiedyś tak cenna głupia rzecz.
Temat można zamknąć. Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam!

Damien
10-05-2020, 22:35
Twojego opisu wynika, że mam identyczny problem, ale nie bardzo mogę znaleśc tej opcji o której mówisz, a wyglada na to, że to ona jest odpowiedzialna za ten problem, który mam.

Możesz w wrzucić screena z zaznaczniem, gdzie jest ta opcja?

z góry wielki dzięki.

siristru
10-05-2020, 23:49
Możesz w wrzucić screena z zaznaczniem, gdzie jest ta opcja?

O jakiej opcji mówisz? Alias to pole widoczne zaraz obok tytułu czy to pozycji menu czy artykułu.
Obecnie artykuł nie musi pochodzić z kategorii która ma swoją pozycję menu - ścieżka do artykułu będzie tak czy inaczej składała się z id_menu-alias_menu/id_kategorii-alias_kategorii/id_artykułu-alias_artykułu.


-Twój Hosting jest przyjazny dla prostych adresów
-Masz zmienione htaccess.txt na .htaccess
-Masz włączone opcje: przyjazne adresy w Joomla

Ta czeklista sprawdzona pozytywnie?

Damien
11-05-2020, 00:32
Znalazłem rozwiązanie mojego problemu, więc opisze, może komuś się teżz przyda

W moim przypadku strona firmowa, 7 podstron, nowy dodany artykuł który miał być podstroną w prostym adresie joomla dodawała id i nazwę kategorii (tak jak zwykle się dzieje) dla przykładu:

http://ekowiert.com/2-main/15-studnie-glebinowe.html , a miało być tak jak pozostałe poddziały domena/nazwa podstorny czyli w tym przypadku: http://www.ekowiert.com/studnie-glebinowe.html

Zauważyłem że w pozycje menu nie została przypisana nowa pozycja do tego artykulu z odpowiednim aliasem, wystarczyło dodać now pozycje menu > pojedynczy artykuł i ustawić alias.

Wszystko działa.

Bazyl
11-05-2020, 09:23
Super!

Zrób jeszcze przekierowanie w .htaccess z
/2-main/15-studnie-glebinowe.html
na
/studnie-glebinowe.html (http://www.ekowiert.com/studnie-glebinowe.html)

No i usuń .html

Damien
11-05-2020, 11:27
Cenna uwaga, dzięki.

Wklejam fragment kodu, ktory uzyłem, może komuś się przyda na przyszlość:


Redirect 301 /2-main/15-studnie-glebinowe.html /studnie-glebinowe.html

to załatwi sprawę?

terra
11-05-2020, 11:55
Nie bardzo rozumiem dlaczego tak sobie utrudniacie ? Jeśli chcecie proste adresy, bez przyrostka html, to:
1. KONFIGURACJA GLOBALNA->Proste adresy - ustaw na TAK
2. KONFIGURACJA GLOBALNA->Zastosuj przepisywanie URL - ustaw na TAK (do tej operacji konieczna jest zmiana pliku z htaccess.txt na .htaccess)
wszystko będzie działać prawidłowo.
Jeśli w tekstach lub w pozycjach menu został zastosowany link w starej formie, a nie chcemy tego szukać i nie chce się nam poprawiać, to wtedy jest miejsce na przekierowanie 301.
Przekierowanie 301 dodajemy w pliku .htaccess (http://forum.joomla.pl/showthread.php?84614-Pilk-htaccess), a nie w Joomla !.

dalsze uproszczenie, to usunięcie ID z adresów, które pojawią się nawet przy wcześniej ustawionych parametrach 1 i 2 . W tym celu wchodzimy:

3. Artykuły -> Opcje -> Integracja -> Trasowanie adresów URL i wybieramy UNOWOCZEŚNIONY .

PS. Dla zainteresowanych - strony nie muszą już mieć rozszerzenia html.

Damien
11-05-2020, 12:05
Zgadzam się, opisane rozwiązanie jest prawidłowe, ale w moim konkretnym przypadku chodziło o inne rozwiązanie ;)