PDA

Zobacz pełną wersję : Cache obrazka na mniejszy nic nie daje



Jedrzowski
15-12-2017, 18:03
Ustawiłem w modułach, żeby tworzył cache obrazków tzn. żeby były mniejsze. Działa i są małe. Google insight pokazuje że trzeba je zoptymalizować. Ogólnie obrazki już były zoptymalizowane.
ALE:
- mniejszy obrazek waży tyle samo co duży - dlaczego tak jest? Powinien być znacznie lżejszy

adam.lachut
15-12-2017, 21:19
Nie chcę się znęcać, ale Twój wpis (na innym forum również) jest niezrozumiały i trudno CI będzie uzyskać jakąś pomoc jeśli go nie doprecyzujesz/poprawisz:

Ustawiłem w modułach
w jakich modułach?

żeby tworzył cache obrazków tzn. żeby były mniejsze
"cache" nie polega na "zmniejszaniu obrazków"

Działa i są małe. Google insight pokazuje że trzeba je zoptymalizować. Ogólnie obrazki już były zoptymalizowane.
Małe w znaczeniu wymiarów/rozdzielczości czy małe w znaczeniu objętości (wagi)?
Nie przywiązywałbym nadmiernej wagi do tego, co Google Insights sugeruje odnośnie kompresji obrazków - zdarza się że mocno zoptymalizowane grafiki wciąż są oznaczane jako nieskompresowane (więcej np. tutaj (https://premium.wpmudev.org/blog/google-pagespeed-insights-now-recommending-lossy-image-compression/))

ALE:
- mniejszy obrazek waży tyle samo co duży - dlaczego tak jest? Powinien być znacznie lżejszy
więc może to ten sam obrazek, tylko nie zminejszony/skompresowany tylko przeskaowany w CSS/HTML?

A.

siristru
15-12-2017, 21:22
Ale dlaczego cache ma zmniejszać obrazek? Cache to pamięć podręczna systemu.... coś innego pomniejsza obrazki i zapisuje do cache.
Musisz dojść co zmniejsza i czy ma ustawienia kompresji.

Jedrzowski
16-12-2017, 14:16
Ale dlaczego cache ma zmniejszać obrazek Chodzi o to, że jeśli obrazek w artykule ma np.: 800 px to na stronie głównej jeśli potrzebuje mniejszy obrazek to ustawiłem to żeby tworzyło miniatury. Problem już znalazłem. Wina modułu. Nie sądziłem, że obrazek 200px może ważyć tyle samo. Znalazłem inny moduł który pomniejsza obrazki ale też ich "waga" jest niższa.

siristru
16-12-2017, 15:19
To dobrze, że znalazłeś rozwiązanie. Wyjaśnić należy, że cache NIE jest w żaden sposób związany ze zmniejszaniem obrazków. Cache to nazwa katalogu ale też funkcji pamięci podręcznej. Tam zapisywane są kopie plików i podczas ładowania strony one są podsuwane, zamiast generować nową zawartość. Zatem problem faktycznie musiał być związany z modułem/dodatkiem który przetwarzał obrazki - a prawdopodobnie ze stopniem kompresji obrazków wynikowych.

Zawsze można użyć zewnętrznej biblioteki do pomniejszania obrazków jak WeideImage:
http://wideimage.sourceforge.net/