PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka rozdzielczość serwisu? Pytanie natury ogólnej.



karol.cz
28-03-2007, 00:24
Witam serdecznie,

www.prawopracy.org (http://www.prawopracy.org)

mam pytanie. Zastanawiam się nad zmianą rozdzielczości serwisu z 800 do 1024. Z moich statystyk wynika, ze jedynie ok. 15% odwiedzających korzysta z rozdzielczości poniżej 1024, czyli procentowo z jednej strony niewiele, ale z drugiej wciąż sporo. Serwis jednak ładniej się prezentuje przy większej rozdzielczości. Jest więcej przestrzeni.

Tutaj moje pytanie, jakie jest Twoje zdanie w tej kwestii? Lepsze są serwisy działające w rozdzielczości 800, czy 1024? Czy jest to bardzo uciążliwe, jak masz monitor pracujący w rozdzielczości 800 i strona nie mieści się na ekranie bez przewijania w bok? Proszę o wasze opinie i odczucia.

Dla przykładu wp.pl ma 800, a gazeta.pl ma 1024.

Mam nadzieję, że wywołana przeze mnie dyskusja pomoże mi podjąć decyzję. :) Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

kurtz
28-03-2007, 00:34
dla twojego serwisu to z pewnością 1024.

a tak na marginesie to od kiedy Lichtensztejn :p [nawet słownik zgłupiał], Szwajcaria i Norwegia to do Łunii należą ? nie zdziwi mnie już chyba nic, co wychodzi z resortów sterowanych przez braci bliźniaków ...

Sova
28-03-2007, 01:29
Pogrzeb na http://www.ranking.pl/ - tam zapoznasz się z aktualnymi trendami panującymi w sieci, polecam ich newsletter - raz w tygodniu i sporo fachowych informacji w przystępnej formie.

karol.cz
28-03-2007, 12:56
dla twojego serwisu to z pewnością 1024.

a tak na marginesie to od kiedy Lichtensztejn :p [nawet słownik zgłupiał], Szwajcaria i Norwegia to do Łunii należą ? nie zdziwi mnie już chyba nic, co wychodzi z resortów sterowanych przez braci bliźniaków ...

" Obecnie obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, innych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, jak również członkowie ich rodzin, mogą wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia na pracę..."

O to odpowiedź. ;)

Pozdrawiam i dziękuję za poradę, co do rozdzielczości. :)

karol.cz
28-03-2007, 13:01
Pogrzeb na http://www.ranking.pl/ - tam zapoznasz się z aktualnymi trendami panującymi w sieci, polecam ich newsletter - raz w tygodniu i sporo fachowych informacji w przystępnej formie.

Dziękuję za linka. Z rankingu wynika, iż wśród polskich użytkowników jeszcze mniej osób korzysta z rozdzielczości 800 niż wynika to ze statystyk mojego serwisu - gdyż tylko 9.8%. Wykres (http://www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=3%7COW) pokazuje tendencję mocno spadkową, czyli chyba jednak warto odchodzić od tego.

Pozdrawiam.

kurtz
28-03-2007, 13:29
no widzisz, wszystko przez te reklamy google :p

Sova
28-03-2007, 18:24
Co do rozdzielczości - związek z nią ma także dostępność i produkcja monitorów... dziwne? Uważam, że zupełnie prawdziwe. Nie produkuje się już w zasadzie monitorów 17", powszechnymi się stały 19" i większe, a co za tym idzie przeglądanie stron na takich monitorach w rozdzielczości 800x600 jest ciut... szalone.
Najprościej mówiąc standardy wyznaczają obecne trendy panujące na rynku i zasobność portfeli użytkowników, których stać na wydawanie konkretnej kwoty na coraz to nowsze technologie.

karol.cz
28-03-2007, 18:49
W zupełności się zgadzam. Widać to doskonale po wykresie na ranking.pl. Spada systematycznie ilość użytkowników korzystających z rozdzielczości 800, a wprost proporcjonalnie rośnie ilość osób korzystających z rozdzielczości 1024 i większej.

mawir
29-03-2007, 01:13
Wszystko zależy do kogo kierowana jest strona ...
Monitory 17" znikają, to prawda ale ... na komputerach prywatnych.
W firmach jeszcze maja się dobrze, jest nawet całkiem sporo 15".
Dość dużo osób (a ostatnio coraz więcej) pracuje na laptopach. Ludziska kupują laptopy do firm (można pracować w biurze, w domu i w podróży za jedne pieniądze) a ostatnio coraz częściej do domu. Taki laptop to 14" a dla bogatych 17" :D

Temat poruszony przez karola.cz jest bardzo ciekawy i stanowi niezłą zagwozdkę przy robieniu serwisu.
Ja osobiście (mogę być oczywiście w błędzie) wychodzę z założenia, że najbezpieczniej :

01. Rozdziałka 800x600 czyli szerokość 760pix lub max. 800pix.
Nic tak nie wkurza jak panele przewijania w poziomie :mad:

02. Omijać dalekim łukiem Flash'a.
To co dobija ludzi nie znających się zbyt dobrze na kompach to komunikat : "Twoja przegladarka nie obsługuje .... . Zainstaluj wtyczkę ... " .

03. Sprawdzać, sprawdzać i sprawdzać stronę pod IE 6 ... bo to jeszcze nadal standard.

Mimo, iż zdaję sobie sprawę jak wygląda serwis przygotowany na 800x600 na monitorze LCD panorama 22" , wiem że Flash daje dużo możliwości a Firefox jest lepszy od IE ... to jeszcze jakiś czas :D pozostanę przy swoich TRZECH ZASADACH.

trytyt
03-05-2007, 02:33
ja jestem za 1024 kiedys bylo pytanie na innym forum dlacze wiekszosc stron pisana jest pod IE czyli skrypty itp odp jest prosta bo wciaz najwiecej ludzi jej uzywa mozilla do tej pory w ma problem ze swoimi przegladarkami odnosnie skryptów pisanych pod IE a o Netkejpie to niewspomne za to Opera poradzila sobie z tym problemem na 4+ taksamo jest z rozdzielczoscia nawet jesli to jest 60% czy 70 % a nie 90 % to i tak warto dogodzic wiekszosci

Rybik
03-05-2007, 03:56
sprawa jest prostsza nizby sie moglo wydawac, moje zasady:
1. NAPRZÓD
1024 jest juz standardem i niepredko bede to musial zmieniac a jak juz robie cos od nowa to wole byc ciut naprzod niz potem przerabiac z 800 jak statystyki wskaza 2% userow z 800px
2. TARGET
- jak robie strone o starych grach i emulatorach atari, wspolczesnych BBSach i tuningu windows 98 to z pewnością zrobię 800px
- jak robie strone nastawiona na reklame, handel i nowoczesne rozwiazania to przestaja mnie interesowac klienci z 800px bo a) jest ich marginalnie mało b) celuje w "bogatszą" (bez urazy, sam mam jeszcze trzeszczące 17") klientele
3. OWCA SYTA I OWCA CAŁA ;)
daawno daawno temu była sobie strona TINPS, która już prawie 5(?) lat temu miała na całej wysokości po prawej stronie panel reklamowy (zanim jeszcze istniał w google "szeroki wiezowiec". User na 800 miał pasek przewijania ale tracił tylko reklamy, user 1024 widzial cala strone. Niezrozumiale natomiast jest dla mnie to ze sporo portali ma strony sporo węższe od 800px, nie mierzyłem czy to 640, ale na "elegancki margines" to to nie wygląda.
4. BEZ DRAPACZY CHMUR
troche poza konkursem uwaga ale warto pamiętać, że internetowy przechodzień, który witryny nie zna, rzadko wykonuje więcej niż 3 ruchy kółkiem scrolla pionowego w dół. Nawet user, który witrynę zna przy 5 scrollu zaczyna sie irytowac i szlag trafia wszystkie systemy nawigacji po witrynie, menu jest kilometry nad nami itd.. chyba ze stosujemy floatujace menu.
Niby mozna liczyc na userow z panelami LCD z opcja "pivot" - sam w firmie czesto ogladam necik z pionowym ustawieniem ekranu, rewelacyjnie sie to sprawdza w pakietach biurowych, jednak moda na panoramiki skutecznie obniza "preferowana wysokosc okna strony internetowej". Dlatego zastanowcie sie 2 razy zanim umiescicie w pionie 40 pelnych artykulow :)

nexus246
03-05-2007, 10:29
Ja też bym się skłaniał raczej ku szer. 1000 i tak sugeruje przy nowych projektach. O monitorach już przedmówcy pisali, coraz więcej ludzi kupuje laptopy (wyczytałem że w 2006r. sprzedano ok. 880tyś sztuk) na których rozdzielczość to 1024 lub 1280(matryca 15,4).

Ze statystyk do których mam dostęp w różnych serwisach wynika że 800 ma od 8-10% do 25% użytkowników przy czym górna granica to ludzie odwiedzający fora dyskusyjne "dla wszystkich". Na stronach biznesowych/firmowych ilość z 800 spada radykalnie.

Także chyba nie ma potrzeby równać w dół.

woju
16-06-2007, 23:50
Zdecydowanie pora na 1024. :)

mjerzyko
08-07-2007, 10:45
Jestem nowy na tym forum ale dodam jedna mysle, ze bardzo wazna uwage do tematu. Rozdzialke dobiera sie tak jaka ma u siebie na kompie zleceniodawca ;D Ostatnio robilem strone dla profesora pewnej uczelni, u ktorego w pokoju stala sliczna 15tka z polowy lat 90tych ;D