PDA

Zobacz pełną wersję : Menu czy spis artykułów?



losmajoras
23-04-2018, 14:42
Jestem autorem strony z kolekcją etykiet piwnych i podstawek pod piwo i w związku z tym mam pytanie dotyczące optymalizacji oraz uproszczenia aktualizacji wprowadzania danych.
Są kategorie (kraje) i w każdej z tych kategorii występują artykuły (browary) w każdym artykule jest galeria z powiedzmy eksponatami.
Ponieważ nazwy browarów są czasem dość długie wpadłem na pomysł, że zrobię menu ze skróconymi nazwami np: Żywiec, zamiast np Browar Żywiec itd.
Problem jest taki, że teraz dodając nowy browar to muszę każdorazowo tworzyć nową pozycję w menu (tych menu jest dużo) i ustawić wpis w odpowiedniej pozycji (alfabetycznie).
Z drugiej strony używając spisu artykułów to "menu" tworzy się automatycznie ale zawiera zawsze pełną nazwę browaru czasem dość długą, czasem dwujęzyczną.
To rozwiązanie ma tą zaletę, że dopisując nowy artykuł, poprawiając stary od razu wpisuję taki, opis zawartości od razu w ustawieniach artykułu.
Jeżeli używam menu, to de dane trzeba wprowadzać ręcznie.

Które rozwiązanie wybrać?
Jakie będzie lepsze przy tworzeniu map strony, indeksowaniu zawartości?

siristru
24-04-2018, 00:05
Hmmm... spróbowałbym to rozwiązać tak:

- użyłbym spisu artykułów czyli artykuły - widok listy artykułów
- zmodyfikowałbym szablon listy tak nazwa artykułu (nazwa browaru) była skracana (w sieci jest sporo przykładów funkcji php do skracania tzw. truncate) przy jednoczesnym dodaniu tooltipu gdzie wyświetlałaby się pełna nazwa (albo wykorzystać atrybut "title" w linku do artykułu

To chyba najprostsze rozwiązanie o ile poradzisz sobie z modyfikacja szablonu listy artykułów.

W innym wypadku pozostanie robienie menu ręcznie.

Chyba, że koledzy i koleżanki na forum mają inny pomysł.

losmajoras
24-04-2018, 00:12
Dzięki za poradę.
Na razie w ramach testów wprowadziłem do kategorii Niemcy.
Efekty do zobaczenia na mojepiwo.com

Bazyl
24-04-2018, 10:49
Jeden browar może mieć wiele piw, prawda?

Czyli:

1. Piwo to artykuł w kategorii Browar
2. Browar to podkategoria w kategorii Kraj
3. Kraj to podkategoria kategorii głównej: Browary.

Stwórz właściwe menu (bez przypisywania wszystkiego) i będzie śmigać.

losmajoras
24-04-2018, 11:03
struktura menu jest taka:
Kraje > Browary

w browary są już tylko galerie z etykietami i podstawkami, ewentualnie dane o browarze

Bazyl
24-04-2018, 11:14
Czyli kraj to kategoria, a browar - artykuł.
Nie ma sensu podpinać wszystkich artykułów pod menu...

losmajoras
24-04-2018, 11:26
No właśnie tak, na początku nie było problemu, ale teraz to się za bardzo rozrosło, za dużo artykułów w kategorii już jest. Przykładowo w Polsce około 120, Niemcy też podobnie.
To jednak zrobię przegląd artykułów dla każdej kategorii i odpowiednio opiszę artykuły.

GOGOKOM
26-04-2018, 22:14
A może postaw sklep, tylko jak zaczniesz handlować prawdziwym piwem to zadbaj o koncesję :)
a bez żartów to j2store w wersji bez koszyka, jego menu uznaje długie nazwy no i bazuje na artykułach tak więc za dużo poprawek nie będzie.
Menu z całymi nazwami daj po lewej-prawej a skrócone w TOP.

losmajoras
27-04-2018, 14:40
Sklep to chyba nie (jako katalog), myślałem o tym ale jako podstawę do prezentacji wybierałem virtuemart. Chyba lepiej to wygląda, jak browar jest w formie artykułu z galeriami niż jako "produkt", chociaż tam też mógłbym wpisać galerię w treść.
Ale sklep z piwem, hm...
Przemyślę sprawę zrobię projekt i przedstawię znajomemu, nie wiem tylko czy będzie mu się chciało wysyłać piwa, a już na pewno nie będzie mu się chciało wprowadzać do sklepu produktów.
Dzięki za pomysł.