PDA

Zobacz pełną wersję : SVG czy da się użyć w artykułach?



rkonik
21-06-2018, 15:40
Jak wiecie SVG jest już używane od dawna. Jako element strony, logo, animacja czy ładne tło. Dla mnie technika sprawdza się świetnie.

Pojawił się pewien problem, jeżeli możemy to nazwać problemem.
Zacznę od tego że praktycznie każda przeglądarka wspiera SVG.
https://caniuse.com/#feat=svg

Idąc tym tropem chciałem aby użytkownicy na zapleczu mogli by wstawiać gotowe grafiki w postaci SVG zamiast jpg lub innego formatu w treści artykułu lub jako obrazek wprowadzający.. Brzmi świetnie strona będzie lżejsza.
Pierwszy problem jaki napotkałem to wgranie takiego svg do mediów. Przy podstawowej konfiguracji się nie da. Szybka zmiana w opcjach i mogę.

Niestety ten rodzaj grafiki nie wyświetla się w mediach. Mam na myśli to że nie widzę miniaturki w mediach a jedynie ikonę że to jest plik. Co ciekawe nie mogę tego użyć w artykułach.

Czy ktoś z forumowiczów próbował zastosować svg podczas pisania artykułów?
Może jako ilustracja wprowadzająca?

Może jest coś o czym zapomniałem w ustawieniach aby skorzystać z tak ciekawych rozwiązań.
Z góry dziękuję za dyskusję i podpowiedzi.

danieladrianka
21-06-2018, 20:54
zainstaluj i skonfiguruj edytor JCE - on umożliwia wstawianie plików .svg do artykułów

rkonik
21-06-2018, 23:31
Możesz przybliżyć w którym miejscu konfiguracji. Mam wersję PRO ale nie mogę odnaleźć.

-----edit-------

Znalazłem po wielkich bólach jak włączyć obsługę. Jednak nie widzę miniatur. Dokładniej mówiąc w chwili wyboru wstawienia zdjęcia pokazuje mi się folder i jpg czy png jednak nie widzę jaki to jest SVG.
Czy poza ustawieniem "Dozwolone rozszerzenia" coś jeszcze trzeba włączyć? Czy poprostu jedynie nazwami się posługiwać?

danieladrianka
22-06-2018, 21:57
Podgląd jest przy wstawianiu obrazu svg do artykułu :
9384

rkonik
23-06-2018, 11:55
Nie widzę twojego załącznika nie wiem dlaczego.

U mnie wygląda to w ten sposób:
9385
Na liście widać wyłącznie png i jpg natomiast svg jest jako ikonka dopiero jak klikniesz na nią to w podglądzie pokazuje się miniatura. Przy kilku zdjęciach to nie problem ale przy większej ilości to nie będzie przyjemne odnalezienie właściwego zdjęcia czy ikony.
Jest jakiś sposób aby na liście miniatur był widoczny podgląd?

danieladrianka
23-06-2018, 23:34
dobra, zrozumiałem o co chodzi i odpowiadam ;)

pliki svg nie wyświetlają miniatur ;) tak jak jpg lub png
podgląd jest dostępny tylko właśnie tak jak u ciebie na obrazku dopiero po wybraniu pliku grafiki.

z tego co się orientuję na grafikę vektorową nie działa funkcja thumb odpowiedzialna za generowanie miniatur

rkonik
24-06-2018, 12:50
Dzięki wielkie za podpowiedzi.
Szkoda że nie ma podglądu svg na liście, ułatwiło by to znacząco pracę.

Cieszy mnie jednak informacja że spokojnie mogę wstawić wektor w artykuł, to znacząco zmniejszy wagę strony przy dużych ilustracjach.