PDA

Zobacz pełną wersję : Rejestr zmian w joomla



woola
30-03-2007, 08:09
Witam
mam pytanko czy moze juz ktos spotkal sie z takim problemem zeby zalozyc jakis rejestr zmian dla artykulow ? wiem ze jest komponent ktory pokazuje statystyki i w nim sa tez ostatnie zmiany dla artykulu ale czy jest cos jakiego zeby zapisywalo cala historie zmian dla danego artykulu ? mysle ze bardzo by sie cos takiego przydalo. jesli ktos sie spotkal z takim czyms to prosze o pomoc. z gory dziekuje

marbratpit
17-06-2007, 23:10
Znalazłem komponent, który pozwala rejestrowac historię zmian artykułów i zarządzac nimi, ale tylko z poziomu administratora. Dostępny jest pod adresem: http://www.joomprod.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=14&Itemid=29

zwiastun
18-06-2007, 03:34
A spróbowałeś zarządzać przy pomocy tego komponentu?

marbratpit
18-06-2007, 09:38
Zarządzanie historią zmian polega na tym, że można przywracać poprzednie wersje artykułu bądź usuwać je. Nie sprawdzałem tego, bo najbardziej istotne w tym komponencie (dla potrzeb BIP) jest rejestrowanie poprzednich wersji artykułów. Przerobiłem "lekko" ten komponent tak, aby historia zmian była dostępna dla wszystkich userów w trybie przeglądania. Przeróbka jest oczywiście "ręczna".

Wstępna implementacja:

http://www.bip.us.trzebnica.pl/content/view/1/1/

=> stopka artykułu => Historia wersji dokumentu

ryba
05-11-2007, 14:24
Witam,

Ten komponent i bot to fajna rzecz. Chce ten zestaw wykorzystac w swoim BIP'ie, ale jest jedno ale z tym zarzadzaniem. Czy kolega marbratpit moglby ujawnic w jaki sposob udalo mu sie to zrobic ? Kombinuje we wszystkie strony z tymi uprawnieniami i nic, to jeden problem. A drugi to po zalogowaniu sie do panelu admina i wybraniu komponentu wyswietla mi sie lista artykulow z liloscia wersji, ale po wybraniu konkretnego artykulu w polu kombo " Previous" jest pusto, a wydaje mi sie ze powinna pojawic sie tam lista wersji dokumentu.

Uwazam, ze rozwiazanie marbratpit'a jest super i z pewnoscia wiele osob, ktore maja BIP'y oparte o Mambo lub Joomli je doceni.

Pozdrawiam
Ryba

marbratpit
05-11-2007, 21:24
Witam!
Historia zmian pojawia się dopiero, gdy zmiany wykonuje użytkownik zalogowany z front-end'u (przez udostępniony moduł logowania). Prawdopodobnie logujesz się przez back-end (../administrator/index.php) i dlatego nie masz żadnej historii. Ilośc wersji pojawia się, gdyż jest zapisywana standardowo do tabeli #__content.

Komponent jest podpięty pod artykuły (stopka) z wykorzystaniem bota MosAuthorXTD. Z poziomu użytkownka (public) dostępny jest poprzez "ręczną" kopię komponentu z katalogu ../administrator/components/com_versioning do katalogu ../components/com_versioning i odpowiednie modyfikacje w plikach *.php (usunięcie kodu dotyczącego uprawnień, możliwości przywracania wersji poprzednich i zmiany organizacji wyświetlania).

Pozdrawiam MarBratPit

zwiastun
05-11-2007, 22:25
Komponent jest, niestety, taki sobie. Lepszy niż żaden, ale nie taki, jak można by oczekiwać nawet jeżeli nie oczekiwać zbyt wiele.

Po pierwsze ograniczenie kontroli wersji tylko do modyfikacji dokonywanych z interfejsu redakcyjnego strony frontowej, Zmiany wprowadzone na zapleczu nie są w ogóle uwzględniane.

Po drugie - brak interfejsu przeglądu zmian na stronie frontowej.

Na marginesie - marbratpit - zmodyfikowałeś kod, to udostępnij, bo opowiadanie, że można przerobić i co przerobić, jest dla wielu bajkopisarstwem.

W obecnym kształcie jest to raczej narzędzie pozwalające administratorom panować nad modyfikacjami wprowadzonymi przez autorów na stronie frontowej (i przywracania, w razie potrzeby, wcześniejszej wersji), niż - jak głosi nazwa - komponent oferujący funkcje wersjonowania dokumentów.

Do historii zmian (ale tylko historii), bez szczegółów - ponoć nadaje się jamboreport, którego polonizację udostępnił PeFik. Piszę "ponoć", bo ani oryginału ani spolonizowanej wersji nie udało mi się uruchomić skutecznie. Ale to może brak cierpliwości

marbratpit
11-11-2007, 18:19
Witam!

Poniżej przedstawiam moje rozwiązanie zastosowane na BIP US Trzebnica:


Zainstalowac komponent i bota - Versioning - do pobrania pack pod adresem: http://www.joomprod.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=14&Itemid=29
Bota opublikowac.
Następnie należy utworzy w folderze ../components katalog com_versioning i wgrac tam pliki: versioning.html.php, versioning.php i index.html - są to zmodyfikowane pliki komponentu Versioning umożliwiające przeglądanie historii wersji dokumentu użytkownikom niezalogowanym - do pobrania: http://www.bip.us.trzebnica.pl/com_versioning_front.zip
Kolejno trzeba zainstalowa i opublikowac bota MosAuthorXtd - wersja "lekko" zmodyfikowana do pobrania: http://www.bip.us.trzebnica.pl/mosauthorxtd.zip . Wyedytowac bota i w parametrach w polu Tekst do wyświetlenia podac zmienne, które nas interesują wg opisu bota i dodac skrót do przeglądania historii wersji w postaci: <a href="index.php?option=com_versioning&sectionid=0&task=edit&id=#id#"><b>Historia wersji dokumentu</b></a> .

Kodowanie bota MosAuthorXtd i plików w katalogu com_versioning to UTF-8.

Powodzenia.

ryba
05-12-2007, 23:44
Witam!

Marbratpit wielkie dzięki za udostępnienie swojego rozwiązania. Wg mnie jest genialne, a przede wszystkim proste i skuteczne. Dzięki niemu powstało moje małe, skromne dzieło :). Nie jestem jakimś asem z php czy mysql, ale dałem sobie rade. Zresztą sami możecie ocenić: bip.gwpk.pl (http://bip.gwpk.pl).

Pozdrawiam
Ryba

woju
16-01-2008, 23:53
Witam.
Chciałem się dołączyć do tematu.
W związku z tym mam parę pytań.

Czy ktoś wie jakie wymagania są stawiane odnośnie:
1)
§ 18. Serwer strony głównej Biuletynu oraz serwery podmiotowych stron Biuletynu ochrania się przez moduł bezpieczeństwa.

§ 20. Oprogramowanie serwera strony głównej Biuletynu oraz serwerów podmiotowych stron Biuletynu zawiera zabezpieczenia uniemożliwiające instalację na tych serwerach przez osoby nieuprawnione innego oprogramowania, w szczególności spowalniającego obsługę Biuletynu lub uniemożliwiającego taką obsługę.

2) Czy strony Biuletynu mogą znajdować się na serwerach usługodawców świadczących takie usługi powszechnie, czy podmiotom należy postawić swój własny serwer ? I jak to się ma do art 18 i 20

3) Podobno w rozporządzeniu Dzienniku Ustaw nr 10, poz. 68 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. Zrezygnowano z zastępowania serwerem zastępczym serwera głównego w czasie awarii.Czy to prawda?

4) Czy poza sprawą zarządzania wersjami dokumentów, które tu rozpatrujecie na coś jeszcze trzeba zwrócić uwagę stawiając BIP na joomli?
a/ rejestr zmian
b/ statystyki odsłon poszczególnych stron
c/ ilość odsłon danego artykułu

zwiastun
17-01-2008, 01:02
Postanowienia dotyczące serwera strony głównej BIP dotyczą strony głównej BIP, a nie witryn dla podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej (ważne w kontekście przytoczonego przez Ciebie §20 i następnym pytaniem. Oczywiście, że mogą. I oczywiście, nie można postawić BIPu na serwerze za free! (bo przedszkole, szkoła , szpital, dom kultury i w ogóle wszyscy są biedni!)
W sprawie zastępowania... Podobno? Jeśli zabierasz się za BIP, to sorki, ale zacznij od lektury ustawy, poprzedniego rozporządzenia, aktualnego rozporządzenia. Potem mogę Ci udostępnić swoją pracę dyplomową do pełni szczęścia! :)

PS
A może by tak, Panowie - już to swego czasu podnosiłem - podejść metodycznie!
Zacząć od wyspecyfikowania (wspólnie) - co być powinno, a potem stworzyć wspólną podstawę - edycję JoomlaBIP?

woju
17-01-2008, 04:23
Jeśli nie masz nic przeciwko chętnie bym przeczytał twoje dzieło.

Co do ustaw wiadomo należy przebrnąć. Ma ktoś może listę rozporządzeń i ustaw których dotyczą BIP.
Pozdrawiam.
PS. Na razie znalazłem to i jescze rozporządzenie o którym mówiłem wcześniej.


USTAWA

z dnia 6 września 2001 r.
o dostępie do informacji publicznej.
(Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.)


USTAWA

z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o ochronie danych osobowych.
(tekst jednolity)


USTAWA

z dnia 18 września 2001 r.
o podpisie elektronicznym.1)
(Dz. U. z dnia 15 listopada 2001 r.)


ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 17 maja 2002 r.

w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
(Dz. U. z dnia 5 czerwca 2002 r.)

zwiastun
17-01-2008, 14:12
Podstawy masz wszystkie. Dzieło - podam Ci linka na priv, przypomnij się za jakiś czas

PeFik
17-01-2008, 22:30
.. trudno jednoznacznie powiedzieć jaki.
Bowiem sam ustawodawca chyba do końca nie zrozumiał idei - skoro np.

nakazuje zrobić na stronie instrukcje obsługi strony //porażka nr 1
nakazuje użyć logo BIP - nie podając oficjalnego wzoru //porażka nr 2Z przepisów nie wynika jednoznacznie, iż rejestr zmian ma być widoczny na stronie frontowej.

p.s.
A propo nowe logo ma być dostępne już /dopiero/ 21.01.2008 - strona bip.gov.pl

Zwiastun a podaj choć spis treści owej twojej pracy, a nowa jest przynajmniej , bo na zdjęciu za młody to Ty nie jesteś /bez urazy, hihi, i nie wiem kiedy ją broniłeś

zwiastun
18-01-2008, 02:28
Ale BIP nie taki stary.

woju
18-01-2008, 03:39
A tak w ogóle czy popyt będzie? Bo ustawa już od paru lat i podmioty na pewno coś musiały sobie postawić do tego czasu. Jaka jest wielkość rynku?. Ile nowych podmiotów powstaje to mnie zastanawia?

PeFik
18-01-2008, 21:26
WOJU
przeczytaj sobie raport na temat BIP
Na stronach ministerstwa opublikowano Raport z dnia 7 lipca 2007, pt. „Wywiązywanie się urzędów centralnych oraz urzędów marszałkowskich i wojewódzkich z obowiązków prowadzenia stron podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej”. Jego lektura dla jednych może obrazować fatalny stan polskiej informatyzacji w tym zakresie, dla nas webmasterów stanowi źródło informacji jak i na czym można zarobić. //fragment z książki


Ciekawostka:
Do 30 czerwca 2007 roku strony podmiotowej BIP nie miał Narodowy Bank Polski (NBP) oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

woju
18-01-2008, 23:37
Doszukałem się raportu właśnie studiuję. Rzeczywiście z raportu wynika że na dzień 07072007 jedynie 10% podmiotów obecnie zarejestrowało strony na stronie głównej BIP . Brawo będzie robota!
Raport m.in wskazuje na liczne błędy np. kodowanie ma być w UTF-8, nazwiska osoby redagującej, wersje i daty powstania dokumentów.

Czy ktoś może już podpisywał, konstruował umowę na BIP?
Pytanie kieruję do osób które doprowadziły przedsięwzięcie do skutku?
Odpowiedź może być na priv.

zwiastun
19-01-2008, 01:57
Sczerze?
O tzw. d. roztrzaść!
Raport Ci właśnie pokazuje, jaki ma sens i czego się możesz spodziewać. Zarobić można było i sporo, na początku, nawet z bylejaką ofertą, których wówczas było niemało.
Tzw. podmioty mają to gdzieś z różnych względów, w tym brak jakiejkolwiek egzekutywy ze strony państwa.
Czy teraz jest szansa na więcej?
Moim zdaniem jest szansa dla promocji Joomla! i może - raczej niewielkie pieniądze - za realizacje i support!
I druga szansa: na spowodowanie, że stan obecny się zmieni - jeśli "podmioty" zwłaszcza mniejsze, dostaną aplikację jednolitą (joomla-witryna+joomlaBIP subdomenda), bo pomysł w poprzednim zarządzeniu MSWiA, że to muszą być odrębne aplikacje i odrębne strony był z Księżyca. Ja i tak dalej nie rozumiem, jakież to inne informacje poza publicznymi może publikować na swojej witrynie INSTYTUCJA PUBLICZNA?

A jeśli moje pytanie ma sens, to następne - po kie licho rozdzielanie? O co tu chodzi, na chłopski rozum, nie na rozum urzędasa, który kombinował kiedys, jak jakiemuś lobby zapewnić kasę!

Ale to na marginesie!
8 miesięcy strawilismy swego czasu na projekt CMS-a obsługującego BIP, nie wiem, czy 1/5 tej pracy została faktycznie zapłacona
Pozdrówka

woju
19-01-2008, 02:19
8 miesiecy ale chyba nie na joomla?

zwiastun
19-01-2008, 10:20
Joomli jeszcze wtedy w planie nie było

PeFik
19-01-2008, 14:20
Nie wiem czy zawsze jest sens komuś Joomla! stawiać...
zawsze można SmodBIP - wgrywasz i masz ..5 minut i po krzyku.

Joomla! raczej /moim skromnym zdaniem/ nadaje się na strony łączące stronę WWW ze stroną podmiotową BIP //bo zgodnie z obow.rozporządzeniem tak można.

Piszę to z własnego doświadczenia.

a propo umowy o wykonanie strony BIP - niczym się nie rożni od "normalnej" umowy tyle że musi zawierać specyfikacje, iż spełnia wszystkie wymogi prawo-techniczne

woju
22-01-2008, 14:32
A mógłbyś uchylić kawałek specyfikacji.

Zwiastun kiedy mi podeślesz link do swojej pracy.?

Pozdrawiam.

hellman
12-06-2008, 08:21
Jak byście chcieli zobaczyć jak to wygląda, to na stronie http://www.rzekun.pl jest zrobiony BIP na Joomli 1.5. Połączona strona podmiotowa z BIP. Napisanie botów i komponentu troszkę mi zajęło ale myślę że udało się.
Zostało mi jeszcze dopisać "Stan sprawy w urzędzie" ale z racji braku chętnych na tą usługę nie rwę się do tego.

Dziennik zmian: http://www.rzekun.pl/index.php?option=com_bip&Itemid=59
Artykuł z historią zmian (pod spodem): http://www.rzekun.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=156&catid=62&Itemid=93

Załączniki z ikonkami, które są widoczne w dokumencie też są wstawiane z modułu, który napisałem. Jest jeszcze sporo różnych udogodnień ale jestem troszkę nieśmiały :D.
Jest jeszcze sporo po stronie administratora. Jak ktoś byłby zainteresowany to mogę wysłać zdjęcia na maila (priv).

inkos
12-06-2008, 20:15
Jestem zainteresowany - mogę prosić o linki do zdjec na PM? :)

dancone
26-11-2008, 21:59
Temat BIP w Joomla! ucichł?
Przekopałem powszechnie dostępne komponenty i nadal uważam, że nie ma rozwiązania dla Joomla! 1.5.x
Jeszcze spoooro jest miejsca dla komponentu, który w szybki i prosty sposób przemieni naszą stronę firmową w podmiotowy bip! Zwłaszcza, że ilość stron opartych na Joomla stale zwiększa się.
Podzielam opinię Zwiastuna, który podkreślił jednolitość aplikacji co ma ogromne znaczenie przy wdrożeniu cms w dowolnej firmie.
NIe bez znaczenia jest integracja BIP w jeden panel CMS zarządzającego witryną. Dostępne aplikacje dla BIP w sporej części są prymitywne i trudne do ogarnięcia przez obsługę. Nadal wiele osób po wprowadzeniu pierwszego artykułu przez backend w Joomla! mówi "Ależ to proste! Super!.
Obecnie kombinuję wykorzystanie CB do utworzenia struktury redakcyjnej dla BIP. Obawiam się jednak że z braku czasu ni eskończę i na pomyśle zaprzestanę :-(
Chętnie z kimś podzelę się moim pomysłem.
Pozdrawiam.