PDA

Zobacz pełną wersję : Jak odczytać wersję Joomla



oloweczek
16-12-2018, 20:31
Witam.

Kolega poprosił mnie o przysługę aby mu pomóc w przeniesieniu strony opartej o Joomla.
Cała sytuacja wygląda następująco:
Strona została stworzona przez firmę X. Firma X już nie działa
Firma X wrzuciła stronę na serwer u znajomego kolegi nazwijmy go informatyk.
Informatyk utrzymywał serwer i stronę kilka lat ale kończy z opłacaniem serwera i poprosił aby stronę zabrać bo przestanie działać.
Zostałem poproszony aby to jakoś ogarnąć, i tu zaczęły się problemy...
Cały dzień dziś walczę z tym tematem i trochę udało mi się zdziałać ale nie do końca. Potrzebuję właśnie Waszej pomocy

Od informatyka otrzymałem pliki i bazę danych
Przy rozpakowaniu archiwum w którym były pliki Joomla okazało się że antywirus znalazł jedno zagrożenie. Możliwe że było jakieś włamanie na serwer/stronę
Po próbach uruchomienia z plików przysłanych wywala mnóstwo błędów - strona się nie ładuje
zainstalowałem najnowszą Jommle i strona ożyła ale dalej sieje błędami
Próba naprawy bazy danych przez phpmyAdmin nie przynosi rezultatu
próba naprawy przez link: administrator/index.php?option=com_installer&task=database.fix też nie przynosi rezultatu
Dostęp do panelu mam ale niestety jest tam tylko biały ekran - Błd 1054 Unknown column 'a.client_id' in ' where clause' - na karcie

Skończyły mi się pomysły jak to ogarnąć a więcej podpowiedzi nie znalazłem

1) Jak sprawdzić wersję joomla (w katalogu libraries\joomla\ - nie mam w tym katalogu version.php
2) Jak naprawić bazę danych
3) Czy w ogóle da radę to naprawić czy trzeba będzie tworzyć na nowo stronę.


Z góry dziękuję za podpowiedzi

terra
17-12-2018, 09:37
Materiał który dostałeś jest prawdopodobnie niekompletny, więc ciężko coś z tego zrobić. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, to po rozpakowaniu joomla, sprawdź plik version.php , możesz też sprawdzić wersję TinyMCE. Jeśli były wykonywane aktualizacje przez kolegę, to powinieneś mieć joomla 3.x jeśli nie to czytając o latach utrzymywania strony jesteś w okolicach 1.x. Instalacja treści z 1.x lub 2.x na wersji 3.x musi sypać błędami.

siristru
17-12-2018, 10:08
1) Jak sprawdzić wersję joomla (w katalogu libraries\joomla\ - nie mam w tym katalogu version.php

Spróbuj tej metody:

https://www.gavick.com/blog/how-to-check-the-version-of-joomla

Lub tej:

https://docs.joomla.org/How_to_check_the_Joomla_version%3F


2) Jak naprawić bazę danych

Z tego co piszesz wynika, że błąd w bazie polega na braku określonej kolumny client_id. Możliwe, że:

- import bazy danych się nie powiódł
- zrzut bazy danych był uszkodzony


3) Czy w ogóle da radę to naprawić czy trzeba będzie tworzyć na nowo stronę.

Mamy za mało informacji by jednoznacznie odpowiedzieć. Problem może być związany z wersja Joomli oraz wersją PHP serwera... lub uszkodzoną bazą danych... lub uszkodzonym systemem plików Joomla.

Pierwszy krok który należy wykonać to ostatecznie określić wersję Joomla. Następnie wersje php serwera i czy ta wersja Joomli będzie działać na tej wersji php. Następnie analiza błędów i ich ewentualne naprawianie np. ręczne odtwarzanie kolumn w bazie danych.

Możliwe, że mniej pracochłonne okaże się postawienie strony na nowo (jeśli to mała strona firmowa).

oloweczek
17-12-2018, 17:57
No właśnie najpierw chciałbym zidentyfikować wersję. Jak to zrobię będę mógł zainstalować taką wersję (może pliki są uszkodzone) i sprawdzę czy działa - zaktualizuję tak jak powinno być zarówno stronę jak i ewentualne moduły które mogą być tam poinstalowane.

Pierwsze ustalenia z linków powyżej
/templates/system/css/system.css
wpis z pliku @copyright Copyright (C) 2005 - 2014 Open Source Matters, Inc. All rights reserved.

media/system/js/mootools-more.js file:
wpis w pliku version:"1.4.0.1

language/en-GB/en-GB.xml
wpis w pliku <version>3.3.0</version><creationDate>2013-03-07</creationDate>
Ze wstępnych ustaleń jest to wersja 2.5. chyba że się mylę proszę poprawcie mnie



Z tego co piszesz wynika, że błąd w bazie polega na braku określonej kolumny client_id. Możliwe, że:

- import bazy danych się nie powiódł
- zrzut bazy danych był uszkodzony

Mogę poprosić o nowy zrzut bazy bo jeszcze jest gdzieś na serwerze. Ale jak zainstaluję nowe pliki Joomli w odpowienniej wersji i dodam tylko różnice (moduły) może zadziała. Bo ja ją obecnie uruchomiłem na najnowszej Joomli i sieje błędami dlatego że inn struktura bazy. Zobaczę wieczorem jak wgram 2.5 czy coś ruszy.

Na razie dziękuję za podpowiedzi.

siristru
17-12-2018, 21:05
Tak, wygląda na Joomla 2.5.
Upewnij się, że na serwerze używasz php w wersji maksymalnie 5.6.

Nie można uruchomić 2.5 na najnowszej strukturze plików czy bazie danych.


Przy rozpakowaniu archiwum w którym były pliki Joomla okazało się że antywirus znalazł jedno zagrożenie.

Może podczas tego zdarzenia coś zostało usunięte?

A nie chciałbyś przesłać tego pakietu bym spróbował go przywrócić u siebie?

oloweczek
18-12-2018, 00:48
A nie chciałbyś przesłać tego pakietu bym spróbował go przywrócić u siebie?
Bardzo chętnie chciałbym, aby to ktoś zrobił za mnie 😀 ale to nie moje dane. Nie wiem co jest w bazie. Muszę skontaktować się z kolega i wtedy myślę że nie będzie problemu.

Do czego doszedłem.
Zainstalowana Joomla 2.5 mam dostep do zaplecza. Strona główna nie działa. W zapleczu dolny prawy róg napis Joomla 3.3.0

Zainstalowałem Joomle 3.3.0 w drugim katalogu dalej tak samo dostęp do zaplecza jest brak strony głównej.
Próba podmiany brakujących plików dalej bez rezultatów

siristru
18-12-2018, 02:16
Ale jak 3.3.0 skoro to Joomla 2.5?
Coś chyba nie pykło... może ktoś próbował zaktualizować w międzyczasie, skrewił i tak zostawił?

rkonik
18-12-2018, 14:02
@oloweczek upewnij się odnośnie wersji którą otrzymałeś zgodnie z linkami które dał @siristru

Ważne też jest abyś instalował wersję Joomli odpowiednio do jej wymogów. Tutaj zaczynają się schody ponieważ starsze wersje nie będą chętnie pracować z najnowszymi wersjami PHP itd.

Dlatego upewnij się dokładnie do wersji i ustaw ją tak jak to było wymagane do danej wersji. Ten link może Ci pomoże troszeczkę.
https://downloads.joomla.org/technical-requirements

mjmartino
18-12-2018, 22:07
Bardzo chętnie chciałbym, aby to ktoś zrobił za mnie ������ ale to nie moje dane. Nie wiem co jest w bazie. Muszę skontaktować się z kolega i wtedy myślę że nie będzie problemu.


To przekaz koledze, że trzeba kilka stówek wysupłać, aby przywrócić do działania. No chyba, że masz czas na doktorat z Joomla :up:


Do czego doszedłem.
Zainstalowana Joomla 2.5 mam dostep do zaplecza. Strona główna nie działa. W zapleczu dolny prawy róg napis Joomla 3.3.0

Z tego opisu wynika, że poprzednik próbował aktualizować J! z 2.5 do 3.x i pozornie działało lub się wysypało. Bo tak naprawdę nie znasz stanu rzeczy przed przekazaniem plików.

Jedyne o co możesz poprosić osobę, która opiekowała się serwerem o najstarsza kopie sql'a jaką posiada o ile posiada.

siristru
18-12-2018, 23:25
Jedyne o co możesz poprosić osobę, która opiekowała się serwerem o najstarsza kopie sql'a jaką posiada o ile posiada.

Mam podobne zdanie ale sama baza nie wystarczy, system plików został "skopany"... chociaż jeszcze by to można spróbować pociągnąć i uznać za część migracji.

siristru
19-12-2018, 02:11
Panowie i panie, już wyjaśniam :)
Problem nie dotyczył uszkodzonego systemu plików Joomli, ani uszkodzonej bazy danych, ani uszkodzonej aktualizacji.
Joomla był w wersji 3.3.1 a do tego zhakowana. Katalog główny zawierał mnóstwo plików ze złośliwym kodem.
W katalogach utworzono pliki index.php ze złośliwym kodem a indeksy zamieniono index.html.bak.bak.
Dodano jeszcze około 20 innych plików ze złośliwym kodem.
Jednak stronę uszkodził złośliwy kod w pliku ROOT/index.php http://prntscr.com/lwrdtu

Skoro Joomla 3.3.1 to php na serwerze musiał być 5.6 bo bez tego strona by nie "wstała".

Po wyczyszczeniu systemu plików strona uruchomiła się i można było przeprowadzić aktualizację systemu do 3.9.1 a także zaktualizować rozszerzenia.

Należało by jeszcze sprawdzić które rozszerzenia są używane, odinstalować niepotrzebne, zaktualizować te które można a nie korzystają z aktualizacji w Joomla.
Przejrzeć pliki szablonu. Tak dla pewności ;)

Acta est fabula :)

rkonik
19-12-2018, 10:38
@siristru Dobra robota dzięki za info.
Jak widać u właścicieli witryn dalej kuleje dbałość o bieżącą aktualizację by ograniczyć takie sytuacje do minimum.