PDA

Zobacz pełną wersję : Praca grupowa - wprowadzanie danych



amstrad_pw
17-05-2020, 22:00
Poszukuję komponentu, który pozwoli mi zbierać dane z kilku punktów. Dane dotyczą sprzedaży, każdy punkt sprzedaży musi uzupełnić te same dane, które zapisują się w bazie. W centrali można sprawdzić ile danego towaru sprzedało się w danym tygodniu/dniu.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie mogę znaleźć coś przydatnego.

Dziękuję za pomoc.

siristru
18-05-2020, 13:07
Może postawić sklep? W nim lista produktów i stany magazynowe.
Każdy z punktów ma własny login, loguje się i zakupuje produkty.
Uprościć nieco kroki sprzedaży i wygląd do listy i osiągniesz to co chcesz.

amstrad_pw
20-05-2020, 21:35
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Niestety w tym przypadku sklep się nie sprawdzi :-( Tutaj chodzi o to, aby każdy punkt przesyłam (to jest spożywka) ile towarów zostało zutylizowanych. W centrali muszą mieć możliwość sprawdzenia ile danego dnia sztuk danego towaru poszło do kosza.

nikszal
23-05-2020, 23:36
Żadnego rozszerzenia o wymaganej funkcjonalności i z wykorzystaniem Joomla nie znajdziesz.

Zastanów się, czy nie byłoby najtańszym rozwiązaniem użycie arkusza kalkulacyjnego w chmurze. Google to umożliwia. Arkusz zbiorczy dla centrali i osobne arkusze w tym samym skoroszycie zabezpieczone hasłem dla każdego z punktów handlowych. Można do tego celu wykorzystać któryś z programów ERP, ale cena miesięcznej subskrypcji w porównaniu z wybranym produktem z pakietu Office zwala z nóg.

Gdybyś zdecydował się na Excela to i tak ktoś z centrali musi mocno nadwyrężyć swoje szlachetne cztery litery (siedząc) pracując nad wprowadzeniem listy produktów (kod artykułu, nazwa, ewentualnie cena zakupu/sprzedaży). Później to już bułka z masłem, bo można wykorzystać standardowe funkcje arkusza (filtrowanie po kodzie produktu i nazwie, autosuma ilości produktów, wartość, data wprowadzenia itp.).

terra
24-05-2020, 12:27
Joomla jako podstawa dla takiego rozwiązania to bardzo dobry sposób, ze względu np. na wbudowany system uprawnień, ale to wymaga przygotowania dedykowanego komponentu, więc w przypadku zainteresowania priv.

amstrad_pw
26-05-2020, 22:09
Niestety chyba będę musiał iść w kierunku chmury. Dziękuję za kierunkowskaz :-)

terra
26-05-2020, 22:53
Arkusz w chmurze ? Nie polecam, ze względu na budowę samego excela i jego problemy ze współdzieleniem, a do tego dojdzie koszt chmury. Skóra nie warta wyprawki. Koszt w okresie użytkowania, z pewnością przekroczy koszt budowy rozwiązania dedykowanego.

nikszal
27-05-2020, 01:13
Nie polecam, ze względu na budowę samego excela i jego problemy ze współdzieleniem,.

Co brakuje Excelowi? Na pewno można utworzyć przy jego pomocy więcej potrzebnych funkcji niż w "dedykowanej" aplikacji php. Problemy ze współdzieleniem? Jedno konto w google, jeden skoroszyt i odpowiednia w nim ilość arkuszy. Każdy zabezpieczony oddzielnym hasłem.



a do tego dojdzie koszt chmury. Skóra nie warta wyprawki.

Nie przesadzaj. Póki co konto google jest bezpłatne, jak również przechowywane w nim dokumenty, w tym arkusze kalkulacyjne.


Koszt w okresie użytkowania, z pewnością przekroczy koszt budowy rozwiązania dedykowanego.

Z pewnością... to jutro będzie nowy dzień. Koszt budowy "rozwiązania dedykowanego", pomijając potrzebę okresowej modyfikacji aplikacji i zapewnienie bezpieczeństwa z pewnością będzie wyższy od rozwiązania darmowego, które oferuje google.

terra
27-05-2020, 11:16
Co brakuje Excelowi? Na pewno można utworzyć przy jego pomocy więcej potrzebnych funkcji niż w "dedykowanej" aplikacji php. Problemy ze współdzieleniem? Jedno konto w google, jeden skoroszyt i odpowiednia w nim ilość arkuszy. Każdy zabezpieczony oddzielnym hasłem.

Do pracy grupowej niemal wszystkiego, pominę oczywistość, że excel to nie baza danych. Zajmuję się IT niemal 30 lat (w dużej mierze w skali enterprise) i wykorzystywanie Excela do pracy współdzielonej, to jest zawsze problem NAWET NA LOKALNYM DYSKU SIECIOWYM. Nikszal (http://forum.joomla.pl/member.php?2532-nikszal) jeśli sądzisz że współdzielony arkusz przebije funkcje ACL Joomla i równoległą pracę z bazą danych, to znaczy, że masz małe doświadczenie w tym zakresie.



Nie przesadzaj. Póki co konto google jest bezpłatne, jak również przechowywane w nim dokumenty, w tym arkusze kalkulacyjne.

jak sądzę mówisz od google drive, które jest dla osób indywidualnych, nie dla firm.



Z pewnością... to jutro będzie nowy dzień. Koszt budowy "rozwiązania dedykowanego", pomijając potrzebę okresowej modyfikacji aplikacji i zapewnienie bezpieczeństwa z pewnością będzie wyższy od rozwiązania darmowego, które oferuje google.

Oczywiście wszystko można robić "kijem i sznurem konopnym", ale kiedy mówię o użytkowaniu w czasie to mam na myśli takie rzeczy jak ROI i TCO. Korzystanie z głową z chmury w pracy grupowej, zaczyna się tam, gdzie zaczynają się web services. Właściwe byłoby mówienie o Excelu .Net i Azure, a to już inna historia i koszty.

siristru
27-05-2020, 11:34
Do pracy grupowej niemal wszystkiego, pominę oczywistość, że excel to nie baza danych. Zajmuję się IT niemal 30 lat (w dużej mierze w skali enterprise) i wykorzystywanie Excela do pracy współdzielonej, to jest zawsze problem NAWET NA LOKALNYM DYSKU SIECIOWYM. Nikszal jeśli sądzisz że współdzielony arkusz przebije funkcje ACL Joomla i równoległą pracę z bazą danych, to znaczy, że masz małe doświadczenie w tym zakresie.

Naturalnie, że nie przebije ACL Joomli... ale w pracy zespołowej faktycznie daje radę. Pracuję w zespole testingowym i arkusze Google Sheet są podstawą naszej pracy jako Testing Documents. Tam utrzymujemy przypisanie do historyjek, statusy testów etc i sprawdza się bardzo dobrze. W wersji dla firm utrzymywana jest historia wiec można też przeglądać co było robione i przez kogo ale zrobić roll back.

terra
27-05-2020, 11:56
Naturalnie, że nie przebije ACL Joomli... ale w pracy zespołowej faktycznie daje radę. Pracuję w zespole testingowym i arkusze Google Sheet są podstawą naszej pracy jako Testing Documents. Tam utrzymujemy przypisanie do historyjek, statusy testów etc i sprawdza się bardzo dobrze. W wersji dla firm utrzymywana jest historia wiec można też przeglądać co było robione i przez kogo ale zrobić roll back.
Oczywiście nie mówię, że nie można Excela wykorzystać do pracy współdzielonej , sam z tego korzystałem i czasem korzystam. Nie dam się natomiast przekonać do wyższości takiego rozwiązania nad bazodanową aplikacją sieciową, zwłaszcza w pracy równoległej (edycja dokumentu w tym samym czasie):).

PS. Widziałem już systemy raportujące działalność całej firmy oparte na excel'u, to też można. Można też napisać w excelu powieść - tylko po co ?
Jeszcze jedno: zwróćcie uwagę, że mówimy o sporej ilości transakcji. Każdy sprzedawca wprowadzi około dziesięciu danych, załóżmy że jest 10 sprzedawców, będą to robić codziennie, czyli 10x10x365 to da rocznie ponad 36 000 rekordów. Do tego należy policzyć wywołania raportów, dziennych, tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych...
Wyobraźcie sobie teraz funkcjonowanie takiego systemu opartego na arkuszu a nie bazie danych .

siristru
27-05-2020, 12:28
Zgadzam się. Rozwiązanie oparte o GS da się zrobić ale nigdy nie zastąpi dedykowanego lub dostosowanego narzędzia.
Dlatego gdybym miał się bawić to stawaił bym na Joomlę.
Poszukaj coś co może pasować tutaj: https://extensions.joomla.org/category/clients-a-communities/project-a-task-management/

Sklep i raportowanie przez składanie "zamówień" też dało by radę dostosować.

Bazyl
27-05-2020, 12:45
Sklep i raportowanie przez składanie "zamówień" też dało by radę dostosować.

Dokładnie!
Kwestia wyglądu i nazewnictwa...