PDA

Zobacz pełną wersję : Brak polskich znaków w nazwa katalogów w mediach



majan
31-03-2022, 20:17
Witam,
Zauważyłem że tworząc katalog w mediach nie jestem w stanie nadać mu nazwy używając polskich znaków np. katalog o nazwie "Łazienki" wychodzi "Lazienki". Wiem, zaraz ktoś powie ale po co używać polskich znaków w katalogach, otóż mam komponent do portfolio, który cały kontent zaczytuje z katalogów oraz wyświetla jego nazwę w tym przypadku jest to niepoprawna nazwa... czy jest szansa aby to jakoś zmienić?

dzięki za pomoc

/majan

siristru
31-03-2022, 21:17
Wiem, zaraz ktoś powie ale po co używać polskich znaków w katalogach

Nie, że "po co" ale nawet nie powinno się. Bo widzisz nazwy tych katalogów dostają się do URL pliku a to już nie dobrze.
No ale jak tam chcesz ;)
Ten ficzer jest w tym dodatku nie bez przypadku ;) Twórcy wiedzą, że w URL należy używać znaków łacińskich... i dlatego jest jak jest


czy jest szansa aby to jakoś zmienić?

Jest... ale pewnie trzeba zhakować ten dodatek. Zajrzeć do kodu... coś pokomentować albo zmienić w kodzie.
Tak z głowy raczej nikt nie powie jak to rozwiązać. Trzeba zajrzeć do kodu.

majan
31-03-2022, 21:24
A o którym dodatku mówisz? Bo w sumie to nie wiem gdzie szukać :/

siristru
31-03-2022, 22:02
otóż mam komponent do portfolio

Przepraszam, nie "dodatek" a "komponent" sry... no to w nim trzeba poszukać gdzie jest to usuwanie znaków diakrytycznych.

majan
31-03-2022, 22:24
Nie wiem czy to samo się dzieje, gdy folder jest tworzony z poziomu FTP, bo w wersji 3.10 na pewno można utworzyć katalog z poziomu FTP z polskimi znakami. Natomiast nie mam dostępu poprzez ftp do wolnego środowiska gdzie miałbym joomle 4 i nie wiem czy ta zasada również w tej wersji działa, @siristru czy masz jakieś środowisko z J4, gdzie byłbyś to w stanie przetestować z poziomu FPT?

EDIT: widzę, że mimo że katalog udało się utworzyć nie można z niego korzystać.

terra
01-04-2022, 08:33
Proponuję posłuchać siristru (http://forum.joomla.pl/member.php?20049-siristru) , polskie znaki oraz spacje w nazwach katalogów, to wymysł MS, które stosuje w Windows. W praktyce większość serwerów web, oparta jest na systemach UNIXowych, które nie przyjmują takiego rozwiązania, więc jeśli nie teraz, to z czasem możesz mieć z tym problem (utworzenie katalogu poprzez FTP z polskimi znakami tylko to potwierdza)