PDA

Zobacz pełną wersję : Przegląd wyróżnionych



Tloluvin
31-05-2023, 22:22
Zauważyłem, że po dla artykułów wyświetlanych za pomocą opcji Artykuły wyróżnione - przegląd zmieniają się url z ładnych w rodzaju <domena>/<kategoria>/<artykuł> na <domena>/<kategoria>?view=article&id=<id>:artykuł=<nr>. Zastanawiam się z czego to może wynikać i jak to zmienić, ale nie mam żadnego pomysłu.
Jakaś podpowiedź?

siristru
03-06-2023, 00:56
Wyświetlają się tak kiedy nie masz ID dla tych artykułów. Np. pochodzą z wyróżnionych na pierwszej stronie.

Tloluvin
03-06-2023, 09:36
Nie rozumiem co chcesz przekazać, ale pewnie źle i nieprecyzyjnie zadałem pytanie.
Mam kilka kategorii artykułów. W każdej z nich jest kilka artykułów z których część oznaczyłem jako wyróżnione. Jeżeli teraz stworzę menu do przeglądania artykułów z jednej kategorii, to wszystkie artykuły są wyświetlane z ładnymi linkami. Jeżeli jednak stworzę menu artykuły wyróżnione - przegląd, to wyróżnione artykuły z części kategorii dostają takie brzydkie linki, a pozostałe zachowują ładne linki.
Szukając rozwiązania problemu zauważyłem jedną rzecz. Jak stworzę menu wyświetlające przegląd jednej kategorii, to wszystkie problematyczne artykuły tej kategorii otrzymują ładne linki. Zarówno w tym menu jak i w przeglądzie wyróżnionych. Wystarczy jednak, że wyłączę menu z tą problematycznej kategorii, a od razu wracają brzydkie linki i nie jestem w stanie zrozumieć z czego to wynika.
Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy kategoriami, które na liście wyróżnionej dają ładne linki, a tymi co dają brzydkie poza osobnym menu.

siristru
03-06-2023, 20:46
Dokładnie to Ci napisałem :) "Brzydkie" linki tworzą się dlatego, że artykuły nie otrzymują ID z pozycji menu.
Rozwiązanie już częściowo znasz: utwórz pozycje w menu dla każdej z kategorii w której masz artykuły. Oznacz te pozycje by nie wyświetlały się w menu (jest taka opcja w ustawieniach pozycji menu).
To rozwiązanie twojego problemu.

Tloluvin
04-06-2023, 00:43
To co piszesz rozumiem tak, że mam utworzyć menu, którego nie chcę tak żeby nie było go widać, po to żeby podłączyć do niego artykuły tak by się nie wyświetlały.
I teraz nie wiem czy to ja jestem głupi czy to rozwiązanie jest głupie, czy jedno i drugie.
Inna rzecz, że nie wiem jak coś takiego zrobić. I nawet nie wiem czy nie lepiej zostawić te brzydkie linki, albo sprawdzić czy w innych CMSach nie ma takich problemów

Bazyl
04-06-2023, 09:25
Każdy CMS ma inne zalety i wady...

Tworzysz nowe menu i nazywasz je Ukryte.
W tym menu tworzysz pozycje, które potrzebujesz (u mnie zawsze struktura menu odpowiada strukturze kategorii).

I po sprawie...

A jak już posiedzisz w tym dłużej, odkryjesz mnóstwo zalet takiego rozwiązania...

siristru
04-06-2023, 12:29
Kiedyś tak robiłem z ukrytym menu, ale odkąd Joomla daje opcję NIE naświetlania pozycji menu, umieszczam je odpowiednio w strukturze i ukrywam:
https://prnt.sc/mybR3Wikei4s

@Tloluvin: Głupie, powiadasz? Znajdź drugi CMS, który potrafi ci tworzyć opublikowane pozycje menu i ich nie wyświetlać. Nie oceniaj pochopnie.

Tloluvin
04-06-2023, 14:21
Każdy CMS ma inne zalety i wady...
Jasne, ale zastanawiam się czy w obecnej sytuacji zmiana CMSa nie byłaby lepszym pomysłem, bo im później tym będzie to trudniejsze. Problem z tym jest taki, że o innych CMSach też nie wiem za dużo więc ciężko mi przewidzieć jakby to wyglądało i na jakie problemy tam bym się natknął.


A jak już posiedzisz w tym dłużej, odkryjesz mnóstwo zalet takiego rozwiązania...

Jakiś przykład zalet takiego rozwiązania?


@Tloluvin: Głupie, powiadasz? Znajdź drugi CMS, który potrafi ci tworzyć opublikowane pozycje menu i ich nie wyświetlać. Nie oceniaj pochopnie.
Mogę oceniać błędnie ze względu na niewielką wiedzę, ale na pewno nie robię tego pochopnie, a konieczność stosowania ukrytego menu, żeby artykuł miał odpowiedni link na chwilę obecną jest dla mnie głupim rozwiązaniem. To, że inne CMSy nie mają takiej funkcjonalności nie jest dla mnie ich wadą, o ile nie powoduje to takich problemów

Przetestowałem ten pomysł z ukrytym menu.
Wprawdzie musiałem wprowadzić nową nazwę ze względu na konflikt aliasów przez co url inaczej wygląda, ale ta proteza przynajmniej pozwala mi na połączenie artykułów z kilku kategorii.
Dzięki za pomoc

Bazyl
04-06-2023, 14:55
Kiedyś tak robiłem z ukrytym menu, ale

Siła przyzwyczajenia ;-)




Jakiś przykład zalet takiego rozwiązania?

Weź sobie w "innym CMS" jakiś moduł / dodatek / widżet (dobierz nazwę do CMS) i wyświetl np. jeden dla kategorii Aktualności, a drugi w zakładce Kontakt.
W Joomla to prościzna...

Tloluvin
05-06-2023, 11:03
To zdecydowanie nie jest mój poziom i nie wiem czy kiedykolwiek dotrę do etapu by tego typu problemy miały dla mnie znaczenie.

Bazyl
05-06-2023, 11:27
To zdecydowanie nie jest mój poziom

Może więc takie rozwiązanie (z ukrywaniem menu) w Joomla nie jest wcale głupie?


;-)

Tloluvin
05-06-2023, 11:50
Patrząc po tym co napisałeś ukryte menu co do zasady głupie nie jest, ale wymóg tworzenia ukrytego menu z takiego powodu jak mój imo jest

terra
08-06-2023, 12:58
To może wrócmy do początku Twojego pytania, żebyś zrozumiał o czym mówimy.
1. W przypadku, gdy stosujemy przyjazne linki, Joomla ukrywa typowe łącze php z pełną ścieżką i id dokumentów z bazy.
2. Każdy dokument HTML powinien mieć jednoznaczny i niepowtarzalny adres url.
3. W sytuacji kiedy pojawia się konflikt adresów url, Joomla próbuje ten problem rozwiązać automatycznie i dlatego pojawiają się oryginalne linki z id dokumentu.
4. konflikt adresów najczęściej pojawia się, jeśli stosujesz przegląd artykułów wyróżnionych oraz używasz w menu przegląd artykułów w kategorii (problem nie dotyczy listy kategorii). W pewnym sensie dla Joomla, to ten sam widok (ten sam url), z tym samym adresem, a jedynie zastosowany jest lub nie filtr wyróżnienia, więc Joomla musi tem konflikt rozwiązać, aby końcowe adresy url były różne.
5. Konflikt można rozwiazać nadając przyjazny SEF, który należy ukryć (ukryte menu nadaje dodatkową zmianę adresu url), aby nie wprowadzać zamieszania dla użytkownika, a jednocześnie "nie zmuszać" Joomla do rozwiązania takiego konfliktu.

PRZYKŁAD: jeśli na stronie tytułowej korzystasz z widoku przegląd artykułów to, Utwórz pozycję menu "ARTYKUŁY" typu przegląd artykułów i oznacz jako pozycję ukrytą. Utwórz w menu pozycję BLOG, która jest typem alias pozycji menu i wskaż w niej menu "ARTYKUŁY" i po sprawie, problem rozwiązany.
Oczywiście zamiast ARTYKUŁU możesz użyć nazwu BLOG ale alias tego menu musi się różnić od tego widocznego w menu, np.:
- pozycja widoczne Blog -> alias bloga
- pozycja ukryta Blog -> alias blog

PS. Nie znam jakiegokolwiek rozwiązania, które pozwala pod tym samym adrsem url opublikować jednocześnie dwa różne dokumenty HTML :)

siristru
08-06-2023, 14:06
Bardzo dobre wyjaśnienie :D