PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 4.x i 5.x. Błąd 500 JSON podczas wysyłki emaila testowego. PHP 8.3



Jedrusia
21-12-2023, 16:21
Mam taki problem.
Zainstalowany był Joomla 4.4.1 i później zaktualizowany do wersji 5.0.1. Nie używam żadnych zewnętrznych dodatków, gdyż uczę się dopiero CMS. Jest czysta instalacja 4.4.1 i update do 5.0.1
Mam od początku problem gdyż otrzymuję komunikat

Wystąpił błąd podczas pobierania danych JSON: kod odpowiedzi HTTP 500. Internal Server Error
gdy chcę wysłać email testowy. Nieważne co wpiszę w pola dot. poczty, nieważne jakiego daemona wybiorę, zawsze mam ten błąd. Korzystam z PHP 8.3
Czy wie ktoś w czym jest problem. Przed instalacją i aktualizacją nie było żadnych błędów, wszystkie składniki z wyjątkiem modułu języka były wyświetlone jako OK.

Nie zauważono innych problemów z działaniem strony czy zaplecza.

pablop76
22-12-2023, 09:10
Testowałem Joomla 5.0.1 php 8.3 Poczta php Mail działa prawidłowo. Jeżeli masz "czystą" instalacje Joomla to może serwer blokuje wysyłkę? Włącz konfiguracja globalna(serwer) -> raportowanie błędów na maksimum, może dostaniesz więcej informacji.

Jedrusia
22-12-2023, 13:11
Raportowanie błędów zostało włączone, ale nigdzie nie widzę żadnych aktualnych logów. Ani w główny katalogu Joomla ani w katalogu administrator nie ma pliku typu .error_log
System na którym jest zainstalowana Joomla bez problemu przy identycznych ustawieniach wysyła maile bez problemu

Jedrusia
22-12-2023, 13:43
Utworzył się plik everything.pho o zawartości:


#
#<?php die('Forbidden.'); ?>
#Date: 2023-12-22 12:39:38 UTC
#Software: Joomla! 5.0.1 Stable [ Kuboresha ] 28-November-2023 16:00 GMT


#Fields: datetime priority clientip category message
2023-12-22T12:39:38+00:00 CRITICAL 192.168.0.6 error Uncaught Throwable of type Error thrown with message "Call to undefined function PHPMailer\PHPMailer\filter_var()". Stack trace: #0 [ROOT]/libraries/vendor/phpmailer/phpmailer/src/PHPMailer.php(4108): PHPMailer\PHPMailer\PHPMailer::isValidHost()
#1 [ROOT]/libraries/vendor/phpmailer/phpmailer/src/PHPMailer.php(2673): PHPMailer\PHPMailer\PHPMailer->serverHostname()
#2 [ROOT]/libraries/vendor/phpmailer/phpmailer/src/PHPMailer.php(1614): PHPMailer\PHPMailer\PHPMailer->createHeader()
#3 [ROOT]/libraries/vendor/phpmailer/phpmailer/src/PHPMailer.php(1512): PHPMailer\PHPMailer\PHPMailer->preSend()
#4 [ROOT]/libraries/src/Mail/Mail.php(153): PHPMailer\PHPMailer\PHPMailer->send()
#5 [ROOT]/libraries/src/Mail/MailTemplate.php(312): Joomla\CMS\Mail\Mail->Send()
#6 [ROOT]/administrator/components/com_config/src/Model/ApplicationModel.php(1221): Joomla\CMS\Mail\MailTemplate->send()
#7 [ROOT]/administrator/components/com_config/src/Controller/ApplicationController.php(270): Joomla\Component\Config\Administrator\Model\Applic ationModel->sendTestMail()
#8 [ROOT]/libraries/src/MVC/Controller/BaseController.php(730): Joomla\Component\Config\Administrator\Controller\A pplicationController->sendtestmail()
#9 [ROOT]/libraries/src/Dispatcher/ComponentDispatcher.php(143): Joomla\CMS\MVC\Controller\BaseController->execute()
#10 [ROOT]/libraries/src/Component/ComponentHelper.php(361): Joomla\CMS\Dispatcher\ComponentDispatcher->dispatch()
#11 [ROOT]/libraries/src/Application/AdministratorApplication.php(150): Joomla\CMS\Component\ComponentHelper::renderCompon ent()
#12 [ROOT]/libraries/src/Application/AdministratorApplication.php(195): Joomla\CMS\Application\AdministratorApplication->dispatch()
#13 [ROOT]/libraries/src/Application/CMSApplication.php(306): Joomla\CMS\Application\AdministratorApplication->doExecute()
#14 [ROOT]/administrator/includes/app.php(58): Joomla\CMS\Application\CMSApplication->execute()
#15 [ROOT]/administrator/index.php(32): require_once('...')
#16 {main}


Być może brakuje mi modułu php83-openssl, ale nie występuje on w wersji 8.3 chyba że skrywa go inny pakiet, którego mi brakuje

Jedrusia
22-12-2023, 14:33
Tyle że openssl jest aktywny. Po wywołaniu instrukcji php -i otrzymuję informację:



openssl


OpenSSL support => enabled
OpenSSL Library Version => OpenSSL 1.1.1t-freebsd 7 Feb 2023
OpenSSL Header Version => OpenSSL 1.1.1t-freebsd 7 Feb 2023
Openssl default config => /etc/ssl/openssl.cnf


Nie wiem w czym jest problem.

Jedrusia
22-12-2023, 17:46
Problem był w braku pakietu php83-filter. Po jego zainstalowaniu wszystko działa.