PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wpisać przyrostek klasy css??? szczeg. w poście



margoo
19-04-2007, 13:36
Zainstalowałam joomla i do niej nowy szablon o nazwie 'blog'. W szablonie są zakładki do których przypisane są moduły, takie jak 'nowości' czy 'popularne'.
Chcę stworzyć nowe moduły, które będą pobierały artykuły z konkretnej sekcji - czyli artykuły z sekcji.

Czy jest możliwość przy tworzeniu nowego modułu dodanie takiego Przyrostka klasy CSS modułu który powodowałby pobieranie artykułów z konkretnej sekcji? Jeśli tak, to co trzeba wpisać?

Szukałam innych możliwości, żeby te zakładki powiązać z artykułami a nie z modułami, ale nie mogę znaleźć :(

Nie-blondynka prosi o pomoc fachowców :o

Adres strony: http://wiecejswiata.pl/portal/
Zakładki to 'Co nowego', 'Afryka' itd......

Bielack
19-04-2007, 21:31
Ależ przyrostek klasy CSS nie służy do pobierania wiadomości, tylko do tego, by pewien moduł (przez Ciebie wybrany) korzystał z innych, zwykle specjalnie dla tego właśnie modułu przygotowanych, styli CSS.
Przyrostek klasy CSS służy do zmiany wyglądu.
A gdy chcesz sprawić, by gdzieś tam wyświetlały się artykuły z określonej sekcji, wystarczy, że stworzysz odnośnik "Blog - artykuły z sekcji" lub "Lista - zawartość sekcji". Nie wiem jak sprawdza się "lista z sekcji", bo ja zwykle tworzę odnośniki tylko do kategorii.
Zobacz: Teleskop Tal 200K
(http://www.astro.bielack.pl/content/category/1/3/18/) to przykład "Tabela - artykuły z kategorii" albo Blog obserwacyjny (http://www.astrokamery.info/content/blogcategory/4/7/) jako przykład "Blog - artykuły z kategorii".

margoo
19-04-2007, 21:41
No tak, nie byłoby problemu, gdybym mogła przypisać do tych zakładek artykuły, ale nie mogę (czyt. nie potrafię, bo nawet nie wiem jak i gdzie to zrobić). Gdybym mogła przypisać coś innego oprócz modułów, nie miałabym problemu :(
Ogólnie chodzi o to, że te zakładki, o których pisałam, wiążą się jakimś cudem tylko z modułami.
Help - jesli ktoś wie, jak by można przypisac do nich artykuły z sekcji - to bardzo bardzo proszę o radę.

Bielack
19-04-2007, 22:01
Nie wiem, czy dobrze Cię rozumiem, ale z pewnością nie przeczytałaś poradnika jaki Ci się zainstalował z Joomla?
Sugeruję, przeczytaj ten poradnik, tak ze trzy razy. Ja czytałem chyba z pięć razy, bo choć napisany jest solidnie, to dla początkujących (takich jak ja) nie wszystko było jasne. Z czasem zacząłem swobodnie się posługiwać Joomla! i teraz już nie widzę innego rozwiązania...
;-)
To, o co prosisz to prosta sprawa.
Tworzysz sobie kategorię, typu "Afryka" i w niej dodajesz artykuły dotyczące afryki - te, które mają się pokazywać po kliknięciu zakładki "Afryka". Zakładka "Afryka" z kolei musi prowadzić do, powiedzmy "Blog - artykuły z kategorii".

Proponuję najpierw założyć kategorię Afryka, potem dodać tam choć jeden artykuł, a potem w menu/main menu (cz jak tam masz ustawione) kliknąć "nowy", wybrać "Blog - artykuły z kategorii" i wskazać odpowiednią kategorię: Afryka.
W efekcie, gdy kliknie się zakładkę Afryka, wyświetlą się artykuły z kategorii Afryka - a chyba o to Ci szło, prawda?

margoo
19-04-2007, 22:07
Nie, tak się nie da, już próbowałam. To nie jest mój pierwszy portal ale takiego problemu jeszcze nie miałam.
Spójrz na "Co nowego" - tam jest artykuł, ale niestety się nie wyświetla.

Do tych zakładek nie można przypisać ani sekcji ani kategorii artykułów. W tym sęk.

zwiastun
19-04-2007, 22:20
Jeśli te Twoje zakładki (swoją drogą, nie gniewaj się, ale bleblasz, a nie informujesz) są jakimś modułem, to zrób jego kopie (moduły można kopiować! przypisz kopię do stron, na których mają się wyświetlać, w parametrach modułów określ ID kategorii (sekcji), z których mają być wyświetlane nowości czy popularne.

A odnośnie owego "bleblasz" - ten moduł ma przecież jakąś nazwę. A że modułów jest setki, to skąd ktoś ma wiedziec, o jakim Ty mówisz.

Bielack
19-04-2007, 22:20
A w jaki sposób przypisujesz linki do tych zakładek? Bo "#t1" wygląda na "tymczasowy tab 1".
Skoro nie możesz tam dopisać linka z panelu Admina, to zrób sobie tymczasowy odnośnik do tej kategorii/Afryka, skopiuj link, wklej zamiast "#t2" i powiedz czy zadziała.

zwiastun
19-04-2007, 22:28
Napisze raz jeszcze - forum to nie gg.
Margoo, bądź łaskawa dostosowac się do rady Bielacka. To, że to nie Twój pierwszy portal, nie ma znaczenia. Jak wsiądziesz w nowy samochód, to tez go trzeba najpierw poznac. A różnice między CMS-ami są znacznie większe niż między samochodami.

margoo
19-04-2007, 22:30
zwiastun > moduły, to nowości i popularne, ale ja nie chcę ani nowości ani popularnych, tylko artykuły z konkretnej sekcji.
Może i "bleblam", ale nie każdy się zna na wszystkim, więc wybacz.


Bielack > Dzięki, to będzie chyba to, jutro sprawdzę i dam znać. Dzięki za wyrozumiałość.

magdaa
19-04-2007, 22:34
dla tych, którzy nie znają sie jeszcze na wszystkim, został utworzony specjalny dział pomocy na joomla.pl mieszczący się pod linkiem: http://www.joomla.pl/pomoc/ proponuję również zapoznać sie tym artykułem - nie postem - http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/407/26/ (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/407/26/)
oraz http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/406/26/

zwiastun
20-04-2007, 01:08
Te Twoje zakładki to miejsca na moduły (pozycje modułów). Ale zanim zaczniesz umieszczać tam moduły, stwórz jakąś strukturę treści .
Jeśli np. będziesz mieć sekcje artykułów Afryka, to w kopii modułu Afryka wpisz w parametrze ID sekcji ID odczytane w wykazie sekcji. Jeśłi będziesz mieć Sekcje np. Regiony, a w niej Afryka, Ameryka, itd, to wpisz odpowiednio ID sekcji i ID kategorii.
W ustawieniach modułów wyłącz wyświetlanie tytułu, bo ten zdaje się nadajesz zakładkom.
W menu administratora podejrzyj sobie, jakie pozycje modułów odpowiadają każdej zakłądce - prawdopodobnie user1, user2, user3, user4,user5.
Ustal modułom, które się tam mają wyświetlać takie właśnie pozycje.
PS. I nie wiem, czy nie nadaje się to bardziej na umieszczenie tam modułu i kopii modułu Migawki [NewsFlash] - duża szerokośc a odnośniki do artów zajmą raczej wąski fragment całego hm.... zwiastuna

margoo
21-04-2007, 17:36
Odpisuję dopiero teraz, bo dopadła mnie grypa :(
Z gorączką trudno sie mysli, ale próbuję...

Otóż - zrobilam kopię modułów, ale nie ma tam miejsca na wpisanie id.
Próbowałam też zamiast np. #t1 wstawić linki, ale nie zadziałało.

W folderze szablonu mam plik tab.php - to on zdaje się odpowiada za to, co wyświetla się w moich "zakładkach".

Jesli ktoś mógłby się przyjrzec temu plikowi i podać jakiś przykład zmiany, żeby zamiast modułów wyświetlały się artykuły z konkretnej sekcji, to będę wdzięczna. Jeśli nie, to trudno :(

Wklejam kod pliku tab.php


<div class="domtab">
<ul class="domtabs">
<? if(mosCountModules('user1')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t1">CO NOWEGO</a></li>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user2')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t2">AFRYKA</a></li>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user4')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t3">AMERYKA ŁAC.</a></li>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user5')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t4">BLISKI WSCHÓD</a></li>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user6')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t5">AZJA</a></li>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user7')) { ?>
<li><a class="tabs" href="#t6">Tab six</a></li>
<? } ?>
</ul>
<? if(mosCountModules('user1')) { ?>
<div>
<a name="t1" id="t1"></a>
<? mosLoadModules('user1',1); ?>
</div>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user2')) { ?>
<div>
<a name="t2" id="t2"></a>
<? mosLoadModules('user2',1); ?>
</div>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user4')) { ?>
<div>
<a name="t3" id="t3"></a>
<? mosLoadModules('user4',1); ?>
</div>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user5')) { ?>
<div>
<a name="t4" id="t4"></a>
<? mosLoadModules('user5',1); ?>
</div>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user6')) { ?>
<div>
<a name="t5" id="t5"></a>
<? mosLoadModules('user6',1); ?>
</div>
<? } ?>
<? if(mosCountModules('user7')) { ?>
<div>
<a name="t6" id="t6"></a>
<? mosLoadModules('user7',1); ?>
</div>
<? } ?>
</div>Przepraszam za zawracanie głowy i za błędy, ale jestem wykończona i padam, a chciałabym bardzo już przez to przebrnąć.

zwiastun
21-04-2007, 23:30
Margoo, nie da się. To jest plik, który umieszcza w szablonie w zakładkach pozycje modułów, jak pisałem.
Wyświetlaniem treści w głównym obszarze steruje menu. Nie wiem, czy szablon ma miejsce na wstawienie menu poziomego, zresztą - nie wyglądałoby najlepiej w powiązaniu z tymi zakładkami.
W parametrach modułów typu Popularne, Nowości, Migawki - masz ID kategorii i ID sekcji. Obewjrzyj dokladnie.