PDA

Zobacz pełną wersję : Rejestracja użytkowników a ochrona danych osobowych



szczudlo
17-02-2006, 21:54
Czy w przypadku rejestrowania użytkowników (imie i nazwisko + e-mail) w serwisie opartym na Joomli, dane te podlegają ustawie o ochronie danych osobowych. Wbrew ogólnemu mniemaniu spotkałem się z opinią, że dane te pozwalają zidentyfikować osobę a tym samym podlegają w/w ustawie.

Wiktor Szczudlinski
szczudlo@wp.pl

zwiastun
17-02-2006, 22:54
Masz problem z generalnym inspektorem? Napisz do niego!
Zgodnie z ustawą każde dane osobowe podlegają ochronie. Nie tylko nazwisko i imię dostajesz przy rejestracji (te akurat można podać jakieś tam), ale przede wszystkim email. A ten podlega ostrym rygoom ochrony danych osobowych!
Natomiast nie jest jasna kwestia zgłąszania baz takich danych do generalnego ochraniarza!

szczudlo
18-02-2006, 22:19
chodzi właśnie o zgłaszanie do GIODO, czekam na ich odpowiedz, bo prawdopodobnie taka baze trzeba nie tylko zglosic w GIODO ale odpowiedznio zabezpieczyc - a to dotyczy bardzo wielu serwisów opartych na Joomli i forow dyskusyjnych - w tym Joomla.pl

pozdrawiam

zwiastun
18-02-2006, 23:43
Jak dostaniesz odpowiedź, to koniecznie daj znać, bo to dotyczy 99% albo 99,9% serwisów internetowych prowadzących rejestrację użytkowników.

Choć, swoją drogą, to jest transakcja dobrowolna, podobna do transakcji w sklepie, w którym chcesz rachunek - od tego momentu jesteś w bazie danych, na 100% nie zgłoszonej do Głównego Ochraniarza Danych Osobowych (z wielkich, co by się nie poczuł urażony, bo ani mi w głowie kogokolwiek urażać).

A na marginesie, mam nadzieję, że chronisz swoją bazę danych, nie obwieściłeś całemu światu hasła dostępu i stosujesz odpowiednią politykę ochronną. Bo jak Ci z niechronionej odpowiednio bazy dane wyparują, to i tak odpowiesz, bez względu na to, czy trzeba było, czy nie trzeba było tej bazy zgłaszać.

AHA! Ne chronimy Twoich danych, któreś nam raczył powyżej wypisać!

nexus246
19-02-2006, 11:18
chodzi właśnie o zgłaszanie do GIODO, czekam na ich odpowiedz, bo prawdopodobnie taka baze trzeba nie tylko zglosic w GIODO ale odpowiedznio zabezpieczyc - a to dotyczy bardzo wielu serwisów opartych na Joomli i forow dyskusyjnych - w tym Joomla.pl

szczególnie tych hostowanych za wielką wodą ;)