PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.0.8 - czego mam się spodziewać?



Lemik
23-02-2006, 03:24
Naszła właśnie mnie taka myśł. Wiadomo że już lada chwila pojawi się nowa wersja joomli. Z tego też względu pojawiło się u mnie pytanie.

Jak wpłynie aktualizacja wersji 1.0.8 na dzialanie całości już skonfigurowanego serwisu? Chodzi mi o to że w CMSach których dotąd miałem styczność, przy aktualizacji głównego CMSa wszystkie dodatki, pluginy, itp "zerowały" się i trzeba było uaktualniać (instalować, konfigurować) od nowa.
Czy tu też mnie czeka instalacji aktywnych komponentów, modułów, botów (ewentualnie ponowna konfiguracja) po instalacji wersji jommli v1.0.8 ?

Na jakie problemy, szoki mam się przygotować, poza tym że ma być fajniejsze i bardziej poprawione? :)

dzięki

zwiastun
23-02-2006, 04:43
Widocznie używałes takich dobrych CMSów. Spodziewać się trzeba zawsze najgorszego, żeby być mile zaskoczonym.
A na marginesie, to czegoś Ty używał do tej pory? Co to za system aktualizacji, w którym podmiana jądra wymaga wymiany wszystkiego?

stone
23-02-2006, 09:16
to ja tylko w uzupelnieniu. Tu masz info o najważniejszych zmianach http://coders.mlshomequest.com/content/view/19/1/

1.0.8 będzie także zawierała łatki bezpieczeństwa więc aktualizacja jest wskazana

Lemik
23-02-2006, 19:27
Widocznie używałes takich dobrych CMSów. Spodziewać się trzeba zawsze najgorszego, żeby być mile zaskoczonym.
A na marginesie, to czegoś Ty używał do tej pory? Co to za system aktualizacji, w którym podmiana jądra wymaga wymiany wszystkiego?
używałem i używamnajlepszego CMSa forumowego, czyli IPB. Tam jest tak, że jest 77 tabel i wszystkie dodatki są dodawane do nich, wszelkie zmiany i jak się wgrywa aktualizację, niestety pluginy trzeba instalować raz jeszcze, co nie oznacza że dane giną. NIe. :)

Tutaj, w joomla, jak poinstalowałem mnóstwo dodatków i wszedłem do MySQLa to się za głowę złapałem, kilkaset tabel. Aż się boję tam teraz wchodzić :) Inny sposób zarządzania. Tutaj wszelkie dodatki dodają nowe tabele, co musi tak być przy rozbudowanym CMSie portalowym. Tam takie rozwiązania nie miało by racji bytu. Bo przy dużych obciązeniach forum żaden serwer by nie wytrzymał obciążeń generowanych przeez setki tabel. Zbyt wiele zapytań z tabel do tabel. Ale to długa historia i nei na temat.

Jak już został poddany taki wątek, to teraz przyszło mi na myśł, jak joomla zachowa się przy tak wielu tabelach, tylu komponentach, modułach pod dużym obciążeniem? Myślę o dużych obciążeniach, takich jak dzisiątki, setki tysięcy ludzi dziennie. Z doświadczenia i autopsji wiem, że im mniej tabel tym lepiej. Większa ilość dodatkowo obciąża serwer na którym stoi serwis.
Dobra koniec tego gdybania. Bo jeszcze za offtopa dostanę Warna :)

Wracając do tematu, zatem przygotowywuję się do update do 1.0.8, za pare dni otwieram swój PRO-VORTAL oparty na joomla, czekam jeszcze na tą aktualkę 1.0.8 Mam nadzieję że to będzie już jutro :)

stone
23-02-2006, 21:06
Na joomla.org na razie cisza, a zwykle daja info na dzien, dwa wcześniej. Natmiast jezeli masz wersje z joomla.pl to musisz nam dac jeszcze kilka dni na dostosowanie

nexus246
23-02-2006, 21:28
Pozwolę sobie kilka rzeczy dopowiedzieć.


Tam takie rozwiązania nie miało by racji bytu. Bo przy dużych obciązeniach forum żaden serwer by nie wytrzymał obciążeń generowanych przeez setki tabel. Zbyt wiele zapytań z tabel do tabel. Ale to długa historia i nei na temat.


Nie ma czegoś takiego jak obciążenie generowane przez tabelę. I nie ma czegos takiego jak zapytanie z tabeli do tabeli. To że komponenty mambo/joomla instalują własne tabele jest zaletą a nie wadą. W prosty sposób następuje rozdzielenie części systemu.



Jak już został poddany taki wątek, to teraz przyszło mi na myśł, jak joomla zachowa się przy tak wielu tabelach, tylu komponentach, modułach pod dużym obciążeniem? Myślę o dużych obciążeniach, takich jak dzisiątki, setki tysięcy ludzi dziennie.


Trudno powiedzieć jak się zachowa choć myślę że nie sprawi żadnych problemów. Chyba że jakieś dziwne komponenty będą niedopracowane. Bardziej bym się o odpowiednią konfigurację serwera martwił.



Z doświadczenia i autopsji wiem, że im mniej tabel tym lepiej. Większa ilość dodatkowo obciąża serwer na którym stoi serwis.


Trudno mi dyskutować z Twoimi subiektywnymi odczuciami ale to co napisałeś to jest kompletna bzdura. Tu nie chodzi o ilość tylko o logikę bazy danych - polecam lekturę nt. relacyjnych baz danych.

Lemik
24-02-2006, 19:14
Nie ma czegoś takiego jak obciążenie generowane przez tabelę. I nie ma czegos takiego jak zapytanie z tabeli do tabeli. To że komponenty mambo/joomla instalują własne tabele jest zaletą a nie wadą. W prosty sposób następuje rozdzielenie części systemu.

może i nie ma czegoś takiego, jak obciążenie generowane przez tabele, ale wydaje mi się, że im bardziej skomplikowane, tym bardziej obciążające serwer, np. wyświetlające dodatkowe dane, które czerpią dane z kilku tabel, lub z jednej, która jest powiązana z wieloma i takie zapytanie jest często egezkwowane. A czy to wada czy zaleta, że joomla ma dużo tabel a główne tabele to główna struktura joomli, nie mi oceniać i nie mówiłem, że jest to wada joomli, zastanawiałem się jaki to będzie miało wpływ na dużą rzeszę użytkowników

więc kolego LUZ :) na ambicję nikomu przecież nei wchodzę :D






Trudno mi dyskutować z Twoimi subiektywnymi odczuciami ale to co napisałeś to jest kompletna bzdura. Tu nie chodzi o ilość tylko o logikę bazy danych - polecam lekturę nt. relacyjnych baz danych.

Pewnie i może masza rację. takim fachowcem jak Ty pewnie nie jestem. Ja wyrazilem tylko swoją opinię, przemyślenia na podstawie obserwacji ponad dwuletniej pracy na różnych CMSach i ich rozwoju. Na tej podstawie wysnułem wniosek widząc na przykład jak w CMSie X zmieniała się kilkakrotnie wersja CMSa, za każdym razem dochodziło więcej tabel, więcej możliwości głównego CMSa. Ten najnowszy "X" miał większe wymagania co do serwera niż ten kolejny poprzedni. To tylko moje obserwacje wizualne.