PDA

Zobacz pełną wersję : przydatne programiki



alegorn
06-06-2007, 08:36
jeśli już był taki temat - skasować (szukałem ale nie znalazłem - choć nie szukałem zbyt intensywnie).


ciekawi mnie jaki macie zestaw narzędzi do pracy. nie będę udawał idioty i nie odkryje ameryki stwierdzeniem ze odpowiedni zestaw narzędzi - to polowa sukcesu (a na pewno polowa mniej pracy)

a wiec może ja zacznę.
jestem raczej programista, wiec zestaw jest bardziej w tym kierunku, czyli php, js, css, itp.

browsery.
wiadomo, zainstalowane i ie(7 obecnie) opera i ff, wcześniej (czyt przed ostatnim formatem) była jeszcze mozilla
do pracy na codzien uzywam ff. oczywiscie z dodatkami.
z dodatków jakie mogę polecić to firebug i web developer (mam ich wiecej, ale te dwa przydaja sie bardzo w pracy)

edytorki.
hm no coz, to zalezy co pisze :]
używam 4 programików, notepad ++, pajączek, PSPad, i topstyle lite
o ile z ostatnim nie musze chyba wiele tłumaczyć (przydatny jeśli ktoś nie pamięta w 100% css)

notepad ++. jak dla mnie jeden z najlepszych programików. bardzo dobrze i czytelnie!! wyświetla kod. bardzo dobry jeśli mam do poprawienia czyjś kod.
ma jedna wade. nie obsluguje iso 8859-2, jesli cos jest w utf, lub po angielsku, to tylko tym.

no skoro jestesmy przy znakach narodowych, to na scene wkracza pajaczek. edytorek sam w sobie dosc dobry (choc troche mu brakuje, jak dla mnie) w kwestii konwertowania mistrz :D

PSPad - bodajże czeski wynalazek, od czasu do czasu bawię sie nim, jako ze nie ma problemów z polskimi fontami. jako ciekawostkę dołożę ze ma ciekawa możliwość kursor blokowy czy jak mu tam, chodzi o to ze można zaznaczać kolumny, czyli w pionie. nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak to jest przydatne.

hmmm kiedyś używałem gvim jeszcze, bardzo mile i bardzo ciepło wspominam.

to tyle jeśli chodzi o kod.
mysql, zdecydowanie SQLyog . nie będę sie rozpisywać, ale jeden z najlepszych programików (i za free) jakie spotkałem. oczywista z musu także phpmyadmin (z musu, ale ma kilka ciekawostek, np opcje wyszukaj)

do tego jeszcze total comendera.... i już można pisać :D

alem sie rozpisał...
pozdraw,
Al

Sova
11-06-2007, 03:16
Tu też trochę jest wskazówek dot. programów:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/392/30/

alegorn
14-06-2007, 08:44
przeczytalem, zainstalowalem, i jak narazie nie zostalem powalony na kolana, przynajmniej zalecanym edytorem :)
tyle ze jak pisalem - ja patrze na calosc z pkt widzenia programisty.

ok, jade w bieszczady, zlapac troche oddechu :] jak wroce to napisze cos tutaj jeszcze :]

pozdrawiam,
Al.

daniofantasy
18-02-2008, 05:36
Jak dla mnie notepad++ jest tak tragiczny, jak reszta małych edytorków. Ja na codzień używam Zend Development Environment 5.5 (za dobre edytory można też uznać inne IDE (Integrated Development Enviroment), czyli Comodo, lub PHPeclipse do PHP lub Eclipse do javy. Zdecydowałem się na Zenda - nie wiem, czy to jest w tym momencie bardziej przyzwyczajenie, czy jest lepszy od comodo lub eclipse, ale najprzyjemniej mi się go używa - ma 2 debuggery (lokalny i sieciowy), koloruje php,js,css,htm,xml i wiele innych. Ma wbudowany PHP manual, poza tym podpowiada funkcje (nawet własne), łącznie ze składnią i opisem z manuala (do własnych funkcji można stosować sposób opisyzwania przez PHP documentator - wtedy pokazuje również nie tylko zastosowanie, ale i opisy własnych funkcji bądź klas), ma możliwość zwijania klas i funkcji (przydatne przy większych projektach). I na koniec obsługuje wszystkie możliwe kodowania. Jedynymi jego wadami są jego horendalne wymagania (przez to, że napisany jest w Javie). O ile pod linuchem da się na nim pracować na stosunkowo słabym sprzęcie, to pod windą potrafi zwalniać nawet na moim Core Duo 2x2.0 ghz - zwłaszcza przy kodach>10 tys. linii oraz wysoka cena.
Do łączenia się z bazą mam heidi sql oraz mascon.
Do podglądu używam debuggera z Zenda, IE, FF, Mozillę i Operę.
Do wstawiania kolorków w kod edytorka - araneae ;) - ot takie moje przyzwyczajenie.
Jako serwer lokalny stosuję albo krasnala albo Apache 2 triad
Do obsługi protokołu FTP, używam total commandera (chociaż na upartego, da się posługiwać filezillą)
I winampa w tle do otwarzania muzyki.

sh33run
22-02-2008, 21:48
Ja polecam zamiast notatnika zainstalować sobie Intype - mały-wielki edytor.
Poważniejsze edycje - e text editor. System bundles-ów (Intype też do ma) czyni go dla mnie najlepszym edytorem.
Total Commander też się przydaje (masowa zmiana nazw plików etc.)
Do grafiki oczywiście Photoshop, do małych poprawek i przeglądania - IrfanView.
Pozdrawiam :-)

ramotny
12-03-2009, 10:16
Czy Pajączek współpracuje z Joomlą? Konkretnie czy pozwala/ułatwia wprowadzanie linków między artykułami? Na helpie zalecają JCE ale nie chce się uczyć czegoś nowego...
thx 4 info,
Greg

ppilus
12-03-2009, 11:44
Daruj, to nie ta bajka :)

f1xer
12-03-2009, 23:20
Mój warsztat wygląda raczej standardowo

Przeglądarki
IE 7, IE 6(na wirtual boxie), opera, safari, FF, Chrome
dodatki do FF
FireBug
FirePHP
HtmlValidator

Edytory

PSPad (do pracy bezpośrednio na serwerze FTP - małe poprawki w kodzie)
Eclipse PDT (do pisania dość rozbudowanych projektów)

Ponadto

Grzegrzółka XP - konwertowanie znaków
Total Commander
Linijka - fajny i przydatny programik do pomiarów
NaviCat for mySQL - wiadomo do bazy mySql

Środowisko testowe:

XAMPP Server (zawsze najaktualniejsza wersja)

Inne przydatne skrypty itp:
Joomla Component Generator (nazwa pisana z głowy więc mogłem coś pokręcić)

A jako bazę wiedzy przy pisaniu dodatków do joomli i nie tylko polecam te strony:
docs.joomla.org
api.joolma.org
php.pl