PDA

Zobacz pełną wersję : Nakładające się urle



szinu
09-06-2007, 10:45
Witam. Ponieważ moją główną działką zawsze była optymalizacja strony i jej pozycjonowanie, badam joomle pod kątem jej przyjazności dla wyszukiwarek. Przyznam, że mam kłopot z linkami w 1.5. Otóż gdy publikujemy jakiś tekst na stronie głównej "fornotpage" przy włączonym mod_rewrite dostaje ona inny link niż w kategorii do której należy.
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie: http://test.maszynopis.pl/
Spójrzcie że tekst na stronie głównej ma krótszy link niż w module "ostatnio dodane" czy "najpopularniejsze". Zarówno w tych modułach, jak i w odpowiedniej kategorii i sekcji do której przypisany jest artykuł, jego url wzbogacony jest o nazwe sekcji i kategorii, podczas gdy na stronie głównej, po nazwie domeny jest tylko nr id z tytułem artykułu. :confused:
Co w takim razie może za to odpowiadać. Występowanie podwójnych linków to dość poważny kłopot.

Viking
09-06-2007, 14:31
Joomla! 1.5 ma zupełnie inny system konstruowania linków, kiedy sprawdzałem ostatnio nie był on jeszcze w pełni udokumentowany. Zapewne będziesz musiał się z nim dogłębnie zapoznać zanim zaczniesz optymalizować
Odnośnie sprawy, którą poruszyłeś: nie udało mi się skontaktować z witryną o podanym adresie, ani odtworzyć błędu u siebie...

PS
we fragmencie w którym piszę o dokumentacji mam oczywiście na myśli angielską, bo polskiej nie ma na pewno.

szinu
09-06-2007, 14:46
Przepraszam literówka w adresie, już poprawiłem.

Viking
09-06-2007, 15:07
w międzyczasie chyba zrozumiałem o co Ci chodzi ;)
W adresie strony jest ślad drogi którą do niej doszedłeś, co jest jakoś tam słuszne choć z drugiej strony do tego samego artykułu będzie wskazywać kilka linków, co nie jest jakoś strasznie problematyczne dla SEO tym bardziej że w adresie będą aliasy artykułu.
Natomiast nie istnieje możliwość kierowania do dwóch różnych treści za pomocą jednego linku została wykluczona przez numerowanie artykułów o tym samym aliasie

szinu
09-06-2007, 15:22
w międzyczasie chyba zrozumiałem o co Ci chodzi ;)
W adresie strony jest ślad drogi którą do niej doszedłeś, co jest jakoś tam słuszne choć z drugiej strony do tego samego artykułu będzie wskazywać kilka linków, co nie jest jakoś strasznie problematyczne dla SEO tym bardziej że w adresie będą aliasy artykułu.
Natomiast nie istnieje możliwość kierowania do dwóch różnych treści za pomocą jednego linku została wykluczona przez numerowanie artykułów o tym samym aliasie

Będę traktował tę odpowiedź z przymrużeniem oka.;) Kilka adresów prowadzących do strony o tej samej treści oznacza duplicat content dla każdej kolejnej, na tym polega problem. Osłabia się wartość strony i utrudnia do niej dojście robotów wyszukiwarek, ponieważ link ze strony głównej zniknie, gdy usuniemy z niej artykuł, a zostaną tylko te strony, które są w kategoriach. Co to oznacza? Jeśli robot google zindeksuje artykuł z linkiem ze strony głównej jako pierwszy to pozostałe dostaną się w "wyniki uzupełniające" jako treść powielająca istniejącą już stronę, a co za tym idzie będą gorzej widoczne jeśli w ogóle będą w wyszukiwarce. Cała rzecz rozbija się o to, że w jakiejkolwiek kategorii nie miałbym linku do danej podstrony, to powinien on być zawsze taki sam. Inny link to inna strona dla googla w tym wypadku zduplikowana.

Maker3
11-06-2007, 16:07
Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie: http://test.maszynopis.pl/
Czy mod rewrite na tej stronie jest naturalnym SEF'em joomli 1.5 czy to jakiś komponent?

Bananikus
11-06-2007, 16:29
Naturalny, możesz włączać i wyłączać w ustawieniach globalnych.