Instalacja Joomla w home.pl - nietypowa instalacja by marog
Wyniki 1 do 1 z 1

Temat: Instalacja Joomla w home.pl - nietypowa instalacja by marog

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    29-07-2007
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    7
    Punkty
    10

    Domyślny Instalacja Joomla w home.pl - nietypowa instalacja by marog

    Witam. Piszę ten temat, ponieważ miałem problemy z "normalną" instalacją joomli na home.pl z podkatalogu (a bez podkatalogu wysypywała mi się baza) i musiałem skorzystać z poradnika "nietypowa instalacja" autorstwa Stefana Wajdy, jednak moim zdaniem jest w nim kilka drobnych błędów które uniemożliwiają instalację i chciałem się podzielić swoim sposobem instalacji joomli na home.pl.

    Zaznaczam że to co poniżej napiszę jest napisane na podstawie poradnika Stefana Wajdy który możecie znaleźć tutaj: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/435/51/
    Ja tylko zmodyfikowałem pewne fragmenty, ponieważ ogólnie stwierdzam ze poradnik jest na tyle dobry że nie da się tego napisać lepiej.
    Mam nadzieję że nie złamałem w ten sposób żadnych przepisów.

    Ale do rzeczy, zaczynamy:
    1. Wstęp
    Pobierz Joomlę, i wypakuj gdzieś na dysku, przykładowo nazwiemy ten katalog odkrywczą i szokującą nazwą Joomla.
    2. Baza danych
    Wchodzimy do katalogu Joomla/installation/sql/ i edytujemy pliki:
    drop_table.sql
    joomla.sql
    joomla_english.sql
    joomla_polish.sql
    sample_data.sql
    sample_english_data.sql
    sample_polish_data.sql
    Jeśli chcesz możesz edytować tylko pliki "polish" albo "english" i drop table, ale nic nie szkodzi wy edytować wszystkich. W każdym razie otwieramy pliki np. w notepadzie i korzystamy z opcji "znajdź i zamień". W każdym z plików zamieniamy wszystkie wpisy #__ na jos_

    Edytujemy plik joomla.sql, joomla_english.sql lub joomla_polish.sql (zależnie od tego z którego pliku zdecydujemy się skorzystać potrzebny tylko jeden z nich, ja wyedytowałem joomla_polish.sql), dodając na końcu następującą treść:

    Kod:
    IN_SERT INTO jos_users VALUES (62, 'Administrator', 'admin', 'twoj@adres.net', '21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3', 'Super Administrator', 
    0, 1, 25, '2005-01-01 00:00:00', '0000-00-00 00:00:00', '', '');
    IN_SERT INTO `jos_core_acl_aro` VALUES (62,'users','62',0,'Administrator',0);
    IN_SERT INTO `jos_core_acl_groups_aro_map` VALUES (25,'',62);
    Jest to fragment odpowiedzialny za stworzenie konta admina. Po moich przeróbkach zadziałał w 100% dobrze.

    Uwaga 1:
    Z każdego IN_SERT usuwamy _ tak alby powstało słowo INSERT
    (nie wiem czy potrzebnie zrobiłem tutaj to samo co pan Stefan Wajda, ale ostrożności nic nie zaszkodzi)
    Uwaga 2:
    Zrobiłem tutaj małą przeróbkę ponieważ w oryginale (oryginał - tekst autorstwa Stefana Wajdy, przypominam i teraz będę stosował dalej po prostu słowo "oryginał" jako tekst wzorcowy) tekst wyglądał tak:

    Kod:
    IN_SERT INTO mos_users VALUES (62, 'Administrator', 'admin', 'twoj@adres.net', '21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3', 'Super Administrator', 
    0, 1, 25, '2005-01-01 00:00:00', '0000-00-00 00:00:00', '', '');
    IN_SERT INTO `mos_core_acl_aro` VALUES (62,'users','62',0,'Administrator',0);
    IN_SERT INTO `mos_core_acl_groups_aro_map` VALUES (25,'',62);
    Jak widać przerobiłem tutaj mos_ na jos_ ponieważ przy wczytywaniu bazy (o tym za chwilę) pojawiały się błędy własnie odnośnie tego mos_users (że nie istnieje itp.)

    Uwaga 3: przy przeklejaniu ze stronki kodu zaraz za twój@adres.net dodało mi się: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć, należy to oczywiście usunąć tak aby zostało tylko pole 'twoj@adres.net', chociaż pewnie i bez usuwania tego będzie działało. Możesz tu od razu podać swój wyjściowy adres jeśli chcesz.

    Ok, dość uwag
    Zakładamy bazę SQL jeśli jeszcze nie założyliśmy. Następnie wchodzimy do panelu administracyjnego MySQL zgodnie z linkiem który mamy podany w "konfiguracja sql".
    Kiedy już weszliśmy do panelu to przystępujemy do dzieła:
    Klikamy "Import" i wskazujemy plik do importu.

    Załóżmy ze najpierw chcemy skasować rekordy po nieudanej instalacji joomli, więc wczytujemy nasz wcześniej przygotowany plik drop_table.sql
    i klikamy "wykonaj". Jeśli plik był wedytowany dobrze (#__ -> jos_) to dostaniemy informację że udało usunąć się rekordy.
    (Nic nie zmieniałem w pozostałych opcjach, miałem zestaw znaków latin2 i tryb zgodności none [w dużym skrócie]).

    Wgrywamy naszą bazę. Ja wybrałem plik joomla_polish.sql jak już wspomniałem wcześniej i to też jego wczytujemy. Po moich zmianach powinniśmy dostać informację o sukcesie ;) Następnie wczytujemy plik sample_polish_data.sql.

    To tyle odnośnie bazy danych, możemy wylogować się z panelu kontrolnego MySQL

    3. Konfiguracja stronki

    Teraz zabieramy się za plik configuration.php-dist. Znajdujący się bezpośrednio w katalogu Joomla.
    Po pierwsze zmieniamy jego rozszerzenie na .php czyli nazwapliku.rozszerzenie ma wyglądać tak: configuration.php. Następnie edytujemy ten plik wypełniając danymi (podałem tylko ustawienia konieczne do zmiany aby nasza stronka działała, resztę można zmienić później, np. w panelu administratora)

    $mosConfig_offline = '0';
    $mosConfig_host = 'sql.twojadomena.home.pl'; // This is normally set to localhost
    $mosConfig_user = 'nazwa użytkownika'; // MySQL username
    $mosConfig_password = 'vo0du0q3maro'; // MySQL password
    $mosConfig_db = 'nazwa bazy'; // MySQL database name
    $mosConfig_dbprefix = 'jos_'; // Do not change unless you need to!

    $mosConfig_lang = 'polish'; // Site language
    $mosConfig_alang = 'polish'; // Admin Language = zwiastun add
    $mosConfig_absolute_path = '/katalog_w_kt_umieścisz_joomle'; // No trailing slash
    $mosConfig_live_site = 'http://www.twojanazwaużytkownika.home.pl/katalog_w_kt_umieścisz_joomle'; // No trailing slash (przy założeniu że nie masz jeszcze wykupionej domeny)

    $mosConfig_secret = 'C5pzpdF5klKJvUBN'; //zmienione zgodnie z zaleceniami S. Wajdy (niestety nie rozumiem na czym polega ten kod i co robi)


    Zapisujemy plik. Teraz wrzucamy joomle na serwerek do katalogu katalog_w_kt_umieścisz_joomle (wszystko oprócz katalogu installation)

    Ostatnim krokiem jest zastosowanie się do tej instrukcji: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/422/38/
    Czyli:
    -stworzenie pliku php.ini o treści:
    Kod:
    register_globals=off
    allow_url_fopen=off
    short_open_tag=off
    - uworzenie katalogu /tmp w katalogu głównym konta,

    Note: Zalecany wybór bazy 4xx jest już niestety nie możliwy (przynajmniej tak odpowiedział mi na czacie wczoraj w nocy wyjątkowo całodobowy konsultant), natomiast aby interpreter działał jako PHP4 zamiast 5 dostałem link http://home.pl/pomoc/funkcje/htaccess/interpreter ale nie czytałem o co w tym chodzi bo stwierdziłem że skoro za pół roku i tak bedzie działał do końca tego roku, wiec zostałem na 5 i jak narazie nie mam z tym problemów (przynajmniej sama joomla nie ma).

    I to juz właściwie wszystko. Pierwszą rzeczą którą polecam zrobić jest wejście wejście na http://www.twojanazwaużytkownika.home.pl/katalog_w_kt_umieścisz_joomle/administrator,
    zalogowanie się i zmiana hasła.

    Jak widać "częsciowo ręczna" instalacja jest również bardzo prosta i intuicyjna.

    Chciałem jeszcze zaznaczyć że do instalacji wykorzystałem pakiet Joomla! 1.0.12 + Admin-pl-Beta

    Mam nadzieję że komuś kiedyś przyda się mój sposób instalacji.
    Pozdrawiam wszystkich Joomlowców
    Ostanio edytowane przez marog : 01-08-2007 01:52

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •