Szkoła - Komponent BasicSchool do publikacji ocen uczniów - Strona 2
Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 154

Temat: Szkoła - Komponent BasicSchool do publikacji ocen uczniów

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    10-09-2007
    Wpisy
    112
    Punkty
    23

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez kobylinski Zobacz wiadomość
    Można i powinno się dążyć do tego by użytkownikom (istniejącym) w joomli przypisywać flagi dodatkowe typu "uczeń" lub "nauczyciel". Po zalogowaniu w normalny sposób dany użytkownik może być rozpoznawany jako uczeń, nauczyciel i w komponencie nadawane by były odpowiednie prawa i możliwości widoku, edycji.
    Jest to oczywiście moje zdanie. Uważam że lepiej się zainteresować głębszą integracją z joomla! komponentu niż rozwijać sposób który w pewien sposób jest poza joomlą.
    Prosta sytuacja. Masz stronę szkoły jest tam zainstalowany komentowany w tej chwili komponent, do tego forum, docman, jakiś system prywatnych wiadomości i parę innych. Uczeń który chce skorzystać z serwisu, musi się zalogować. Dodatkowo jeszcze musi podać pin w jednym komponencie.
    Rzeczywiście można dokonać większej integracji z joomla, miałem taki zamiar ale jednak sporo użytkowników nie podaje swojego prawdziwego imienia i nazwiska, na których jednak trzeba byłoby bazować. co nie znaczy że niemożna by ich do tego zobligować
    Sam PIN czy inne hasło do tego komponentu musi pozostać, ponieważ założenie jest takie że doręcza się go osobiście danemu uczniowi lub rodzicowi, natomiast rejestracja w joomla przebiega online i każdy może podać imię i nazwisko i podszyć się pod innego ucznia czy rodzica.

    Co do pozostałych propozycji to ciekawą sprawą byłoby podpięcie systemowego edytora do ogłoszeń - jeszcze nie wiem jak to zrealizować.

    Pracowałem nad tym komponentem sporo czasu, zatem nie wiem kiedy mógłbym dodać jakieś aktualizacje ...
    W każdym razie jak napisałem wyżej - każdy ma prawo dodać własne modyfikacje.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    Bywalec
    Dołączył
    02-08-2007
    Wpisy
    333
    Punkty
    31

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez R&R Zobacz wiadomość
    Sam PIN czy inne hasło do tego komponentu musi pozostać, ponieważ założenie jest takie że doręcza się go osobiście danemu uczniowi lub rodzicowi, natomiast rejestracja w joomla przebiega online i każdy może podać imię i nazwisko i podszyć się pod innego ucznia czy rodzica.
    Pisałem o tym że można rozszerzać istniejącego użytkownika. Załóżmy, Staś założył konto o nazwie robokop. Podając nieprawidłowe dane. Nie ma jednak dostępu do komponentu szkolnego. Ale po jakiś czasie dostaje wygenerowany identyfikator i pin. Loguje się do serwisu podając swój login (robokop), następnie podaje identyfikator i pin w komponencie. Program go rozpoznaje, pisze ładnie Stanisław Kowalski, a pod spodem pytanie:
    Czy chcesz przypisać swój identyfikator i pin do konta robokop?
    pozdrowienia,
    Marek K.

  4. #13
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51
    Cytat Wysłane przez kobylinski Zobacz wiadomość
    Pisałem o tym że można rozszerzać istniejącego użytkownika.
    Widze że masz konkretny pomysł. Tylko czy jest on możliwy do wykonania w bliżej określonym czasie?

    Może lepiej najpierw:

    1. umieścić edytor w ogłoszeniach i "przy okazji" także w innych miejscach jak np. "Menadżer Uczniów - Edytuj dane ucznia" na dole przy pozycji: "Wiadomości dla rodziców ucznia".
    2. stworzyć moduł do oddzielnej prezentacji ogloszen
    3. pozniej samodzielny moduł do logowania. to co obecnie tylko w formie modulu.

    Dlaczego taka kolejnosc? Edytor - ulatwi prace i poprawi mozliwosci edycyjne ogloszen. Dzięki modułowi będzie można je publikować np na stronie głównej szkoły i dodatkowo powiedzmy w aktualnosciach a nie tylko na stronie komponentu. Podobnie z logowaniem.

    Przy okazji pytanie: Czy wpisywanie ocen z "zachowania" możliwe jest tylko w części "Menedżer uczniów - edytuj dane ucznia" na zakładce "oceny"? Czy też jest to możliwe za pomocą pozycji z menu "wpisywanie ocen" po stworzeniu przedmiotu "zachowanie"?
    I jeszcze jedno pytanie o wpisywanie ocen z zachowania - jeśli można je umieszczać tylko w menedżerze danego ucznia to warto przenieś wpisywanie tych danych do zakładki ogólne (ponizej frekwencji a przed zajeciami dodatkowymi) a na zakładce oceny pozostawić tylko ich prezentacje (bez mozliwosci edycji) tak jak ocen z innych przedmiotow.

  5. #14
    Bywalec
    Dołączył
    02-08-2007
    Wpisy
    333
    Punkty
    31

    Domyślny

    Witam,

    Pisałem wieczorem i niechcący dodałem edytor też w opisie ucznia.
    Załączone pliki Załączone pliki
    pozdrowienia,
    Marek K.

  6. #15
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51
    Cytat Wysłane przez kobylinski Zobacz wiadomość
    Pisałem wieczorem i niechcący dodałem edytor też w opisie ucznia.
    Super - pierwsza aktualizacja juz jest - punkt 1 z "planu rozwoju" wykonałeś

    Teraz moze punkt drugi - moduł do wyswietlania ogłoszeń

    Tutaj proponuje małą modyfikacje wyglądu tak aby ogłoszenia ukazywały się nie tak jak w komponencie czyli po rozwinięciu tytułu tylko tak jak "klasyczne" aktualnosci w postaci jeden pod drugim:

    tytuł
    autor
    ogłoszenie pierwsze

    tytuł
    autor
    ogłoszenie drugie

    Warto zastanowic sie czy beda potrzebne jakies opcje w tym module:confused: Może ew. Ilość ogłoszeń "pełnych" jeden pod drugim, ilość skrótów czyli tak jak obecnie - rozwijalny tytuł a w nim ogłoszenie lub też co wymagałoby dodatkowo joogadgets - znane z nich "harmonijki"?

    Proponuję wrócić jeszcze do backendowego menedzer ogloszen - dodawanie ogłoszenia i uzupełnić o pozycje powyżej edytora: pole "autor" do wpisania autora.

    Inna propozycja: Na frontendowej czesci komponentu po zalogowaniu do "Indywidualna karta ucznia:" na dole lub za pomoca kolejnej zakladki dolozyc tez te ogloszenia. Bo w chwili obecnej będąc na profilu ucznia są one niedostępne/niewidoczne? A przecież mogą tam być takie informacje jak... terminy wywiadówek
    Ale to można zrobić też dodając moduł ogłoszeń poniżej komponentu ;-) chyba ze integrujemy to z komponentem. Wtedy też przydałaby się opcja w configuracji: Pokaż ogłoszenia na "indywidualnej..." bo może dyrekcja tego nie chcieć

    I to jest punkt drugi?

    Pozdrawiam

  7. #16
    Bywalec
    Dołączył
    02-08-2007
    Wpisy
    333
    Punkty
    31

    Domyślny

    Ok. Następnym krokiem jest moduł ogłoszeń. Tylko pytanie. Czy ma to działać jak migawki? Czy lista tytułów z linkami? Czy wszystko na raz ?
    pozdrowienia,
    Marek K.

  8. #17
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51
    Cytat Wysłane przez kobylinski Zobacz wiadomość
    Ok. Następnym krokiem jest moduł ogłoszeń. Tylko pytanie. Czy ma to działać jak migawki? Czy lista tytułów z linkami? Czy wszystko na raz ?
    Hmmm jesli można to może trzy opcje do wyboru(w jednym lub w oddzielnych modulach):
    - migawki(opcje: czas wyswietlania pomiedzy poszczegolnymi ogloszeniami backend, na frontendzie opcje nawigacji - wstecz do przodu stop play),
    - lista samych tytułów+autor+data(opcje: back opcje ile ogloszen+front link do wiecej)
    - wariant trzeci wyswietlanie poszczegolnych ogloszen roznoczesnie jeden pod drugim (opcje: ile w calosci i ile z reszty w postaci linkow).
    Ewentualnie trzy samodzielne moduły do wyboru każdy z jedna wersja wyswietlania?
    Pozdrawiam

  9. #18
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-09-2006
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny a u mnie nic z tego komponentu nie działa...

    zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

  10. #19
    Wiarus
    Dołączył
    20-11-2007
    Wpisy
    2 924
    Punkty
    51

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez waldemdy Zobacz wiadomość
    zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?
    U mnie na J! 1.0.13 wszystkie opcje panelu działają poprawnie. Zarówno backend jak i front - niezaleznie od przegladarek - IE, Opera(rozne wersje).
    Jeśli masz taką mozliwość to polecam zainstalowanie skryptu na swieżej kopii J!. Napisz też jaka masz konfiguracje Joomli tzn. jakie inne komponenty dodatkowe moduly. No i informacje czy czegos samemu nie przerabiales przez modyfikacje kodu J!

    Oto krótka instrukcja obsługi(informacje na ten temat znajduja sie tez w opcji "POMOC" tego komponentu:

    Rok szkolny ustalasz: Pierwsza ikona od lewej w pierwszej lini panelu konfiguracyjnego "Menedzer konfiguracji", a w nim zakładka "Ogólne" (to ta która się wyświetla) przedostatnie pole od dołu: "Określ aktualny rok szkolny:" gdzie wpisujesz np. Rok Szkolny 2007/2008.

    Pamiętaj o jednym przechodząc po kolejnych zakładkach zawsze klikaj ikonke zapisz (prawy górny róg poniżej wyloguj)

    Następnie kolejna zakładka Menedżera - "Nauczyciele" tutaj wybierasz użytkowników (już zarejestrowanych w joomla czyli np. samego siebie) którzy odtąd na potrzeby skryptu staną sie nauczycielami. Dalej na kolejnej "Dostęp" określasz poziomy dostępu (wszystko jest dokladnie opisane) dla poszczegolnych użytkowników których wczesniej uczyniłeś "nauczycielami".
    Wybierasz z list poprzed podkreślenie a np. kilka osób za pomoca klikniecia myszka+przycisk CTRL na klawiaturze. Na ostatniej zakładce menedzera "Plan lekcji" ustalasz godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji. To tyle w menedżerze konfiguracji.

    Jeśli coś WPISYWAŁEŚ/ZMIENIAŁEŚ to pamiętaj o przycisku zapisz! a dopiero później wyjdz z menedżera.

    Teraz idziemy po kolei. Najpierw dodajesz przedmioty i nauczycieli którzy je wykładają w kolejnej ikonce - "menedżer przedmiotów".

    Przechodzisz do kolejnego menedżera - "Menedżera klas". Tutaj przy dodawaniu nowej klasy poza opisem klasy, możliwością dodania jej ikony, dodajesz nauczycieli uczacych w tej klasie i przedmioty nauczane w danej klasie. W "menedżerze klas" możesz też przy dodanej juz klasie ułożyć jej plan lekcji. Ta opcja jest dostępna na liscie klas po kliknięciu drugiej kolumny w już utworzonej klasie o nazwie "Plan lekcji" gdzie na wyswietlonej drugiej zakładce "Budowa planu" budujesz ów plan.

    I tym sposobem po mozolnym wpisywaniu danych do kolejnych menedżerów możesz przejść do... WPISYWANIA ocen. Tutaj wybierasz klase potem przedmiot i po dwukliku lub przycisku "wybierz". W kolejnym oknie w srodkowej cześci pod napisem "OCENY - SEMESTR X" w pierwszej lini tych małych krateczek możesz wpisywać sobie krótki opis "za co są te oceny" które wpisujesz w kolejnej linii według wzoru:
    np:
    sp
    5+

    Zawsze pamiętaj o zapisaniu danych przyciskiem zapisz ;)

    I tym sposobem mamy wpisane oceny w danej klasie konkretnemu uczniowi z konkretnego przedmiotu.

    Kolejne opcje jak "ceny semestralne" Podgląd wszystkich ocen powinny mówić same za siebie.

    Inna część to "menedżer ogłoszeń" w którym możesz publikować ogłoszenia które ukażą sie (w obecnej wersji 1.0) w dolnej części strony głównej komponentu.

    Pozostałe dwie opcje służą do zarządzania danymi czyli ich archiwizacji (w obrebie komponentu) oraz czyszczeniu tabel (sugerowane po zakonczeniu roku szkolnego).

    Polecam lekture ostatniej ikonki czyli "Pomocy". Jest tam więcej wskazówek.

    Pozdrawiam

  11. #20
    Bywalec
    Dołączył
    10-09-2007
    Wpisy
    112
    Punkty
    23

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez waldemdy Zobacz wiadomość
    zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?
    Witam !
    Zgadza sie postępuj jak napisał Inkos!

    Ponadto jeżeli linki pod ikonami do poszczególnych modułów komponentu wogóle nie działają to znaczy że jakiś problem techniczny - w tej chwili nie mam pomysłu jaki
    Natomiast jeżeli otrzymujesz komunikaty o braku dostępu tzn. że jesteś użytkownikiem na prawach administratora jednak nie jesteś użytkownikiem "admin". Założyłem że pierwotną konfigurację komponentu dokonuje właśnie ten użytkownik - może trzeba to zmienić...
    Do serwisu joomla od zaplecza mogą mieć dostęp nie tylko osoby związane ze szkołą i niewskazane byłoby aby miały wgląd do ocen uczniów
    Zatem spróbuj konfiguracji na użytkowniku "admin" i wówczas udostępnij komponent innym użytkownikom.

Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •