Nie wszedzie polskie znaki na zapleczu administratora.
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 19

Temat: Nie wszedzie polskie znaki na zapleczu administratora.

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    03-12-2007
    Wpisy
    12
    Punkty
    10

    Domyślny Nie wszedzie polskie znaki na zapleczu administratora.

    Witam,
    Zainstalowałem Joomla_1.0.13-pl i w większości miejsc na zapleczu mam znaki zapytania zamiast polskich znaków. Dotyczy to głównie rozwijanych menu opcji oraz treści wyskakujących spod kursora myszy podpowiedzi. Ale nie wszedzie tak jest. Na przykład przy edycji treści artykułu w zakładce Publishing mam polskie znaki przy opisie daty kreowania i ostatniej modyfikacji.
    Moje strony są wyświetlane normalnie i nie ma problemów ani podczas edycji treści, ani podczas wyświetlania gotowej strony.
    System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
    System porównań dla połączenia MySQL: utf_unicode_ci
    Zawartość pliku index.php mojej szaty jest taka:
    Kod PHP:
    <?php
    defined
    "_VALID_MOS" ) or die( "Direct Access to this location is not allowed." );
    $iso split'='_ISO );
    echo 
    '<?xml version="1.0" encoding="'$iso[1] .'"?' .'>';
    ?>
     
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO?>" />
    Szukałem, czytałem wiele wątków, ale nie skojarzyłem niczego z moim przypadkiem. Nie wiem z czym to wiązać, bo nie wiem gdzie są zapisane słowa, które źle są wyświetlane. Dziękuję za okazaną pomoc.
    Maciej N.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Przeglądacz
    Dołączył
    05-05-2006
    Wpisy
    31
    Punkty
    10

    Domyślny

    Mam identyczny problem.

    Po wejściu do zakładki Components, Modules lub Mambots w tekście opisu komponentu, bota, modułu pojawiają się znaki zapytania.
    Znaki zapytania pojawiają się również w opisie instalowanego komponentu, modułu i bota.
    Używam Joomli 1.13 stable pl, pochodzącej ze strony www.joomlapl.com.

    System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
    System porównań dla połączenia MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)

    Metoda porównywania napisów: latin1_swedish_ci


    http://img143.imageshack.us/img143/3...zapytanfa4.png

    http://img100.imageshack.us/img100/5...zapytanch9.png


    Przeprowadziłem test na joomli 1.13-pl, pobranej ze strony www.joomla.pl - efekt jest identyczny.
    Ostanio edytowane przez freemedia : 22-01-2008 17:09

  4. #3
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    [...]
    Ostanio edytowane przez kurtz : 18-02-2008 11:10

  5. #4
    Nowicjusz
    Dołączył
    03-12-2007
    Wpisy
    12
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    joomla i templak w iso
    db w utf
    Ale zawartość plików, które zawierają treści pomocy wyświetlane ze znakami zapytania mają coś takiego właśnie:
    Kod HTML:
    <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>
    A więc, jeżeli Joomla i szata są w ISO, to i te teksty kodowane w ISO powinny wyświetlane być poprawnie. Ponadto zawartość artykułów (będących w bazie) jest wyświetlana prawidłowo.
    Coś kręcisz, albo nie umiesz wytłumaczyć. Prędzej uwierzę w złe kodowanie serwera.
    Maciej N.

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    05-05-2006
    Wpisy
    31
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    joomla i templak w iso
    db w utf

    ciekawe czemu nie działa jak nalezy ? pozostawiam do dyskusji skoro nie udało Wam się domyśleć ani z jednego ani z drugiego postu.
    Czyli wniosek nasuwa się jeden - przekonwertować templatkę do utf-8. Zrobiłem tak, a znaki zapytania jak były tak są nadal, a dodatkowo krzaczki pojawiły się w tytułach modułów i dodatków.

    Pliki XML modułów i dodatków mają nagłówek .

    Próbowałem ustawić w templatce na "sztywno" kodowanie



    jak i




    Nic nie pomaga.

  7. #6
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    [...]
    Ostanio edytowane przez kurtz : 18-02-2008 11:10

  8. #7
    Przeglądacz
    Dołączył
    05-05-2006
    Wpisy
    31
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    ale przekonwertować to nie znaczy wyedytować se w notatniku plik xml i zmienić ISO na UTF "Na sztywno", bo na sztywno to se można... w moim przekonaniu znaczy to użyć ogólnie dostepnych programów do konwersji. jesli nie znamy takowych wystarczy poprosić o pomoc dr.hab. wszechwiedzy google'a zadając mu klina i wpisując w w/w krótkie zapytanie na różne sposoby: ISO+2+UTF lub ISO+to+UTF.
    Konwertowałem za pomocą programu Gżegżółka i też "se można".

  9. #8
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    [...]
    Ostanio edytowane przez kurtz : 18-02-2008 11:11

  10. #9
    Przeglądacz
    Dołączył
    05-05-2006
    Wpisy
    31
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    popatrz jeszcze raz na swojego posta :



    Nie wiem co tam konwertowałeś ale używasz joomla zakodowanej w ISO z tego co napisałeś natomiast DB kodujesz w UTF i tu powstaje konflkt. Nie wiem też czy nie pomieszałeś czegoś i nie poinstalowałeś dodatkowych składników z niejasnym kodowaniem [ ja go nie znam a ty nie piszesz].

    Jeszcze raz gdybys uzywał J! 1.0.13 zakodowanej w UTF na bazie danych kodowanej w UTF problemem mogłaby być templatka lub dodatkowe składniki zakodowane w ISO [i te powinieneś przekonwertwać]. Być może nadpisaleś na serwerze FTP na J! 1.0.13 która miałeś w utf tę 1.0.13 stable i zaczęło rozbijać polskie literki. Być może natrafiłeś na spolszczenie PA do J! 1.0.13 i w uciesze własnej nie sprawdziłeś kodowania rzeczonych plików i czym prędzej chciałeś nacieszyć się polskim Adminem. Nie wiem jak są kodowane te tłumaczenia robione przez j.e. zwiastuna, bo korzystam z angielsko-języcznej źródłowej J!, a jedynie frontend mam spolszczony, być może ... właśnie tutaj - bo w końcu stało się to w PA i jak rozumiem reszta serwisu działa poprawnie.

    Być może również wykonałeś backup bazy danych zakodowany w ISO lub UTF i importowałeś go do nowego serwisu z kodowanie odwrotnym.

    Problemem może być również złe kodowanie przez IE 6 który nie ma standardowo ustawionego kodowania UNICODE tylko ISO. FF i Opera oraz IE 7 radzą sobie z tym - niestety większość użytkowników ma IE 6 i mimo tego, że tobie pod FF czy Operą działa OK u innych nie działa to dobrze. Zatem, jesli jesteś pewien, że wszystko zrobiłeś jak należy zmień kodowanie w IE o ile z niego korzystasz lub spróbuj zobaczyć jak to działa pod FF i Operą.

    Ale z tego co piszesz Masz j! całą zakodowaną w ISO a baza danych koduje w UTF i tu jest Twój konflikt.

    To chyba wszystkie możliwe "kłody pod nogami".

    Tak na marginesie. Częsty konflikt wykazują komercyjne komponenty oraz szaty w stosunku do polskich wydań J! i to bez względu na kodowanie. Nie wiem dlaczego ale tak jest.

    Większość z komercyjnych oraz tych na licencji GNU szat, komponentów, modułów powstaje dla źródłowej dystrybucji J!.

    Nie wiem czy dzieje się tak u mnie tylko, czy jest to powrzechniejsze tylko nikt o tym nie pisze i od razu poddaje się.
    Konwertowałem jedynie templatkę, z oryginalnąjest identycznie - również wyświetlane są znaki zapytania.

    Nie instalowałem dodatków, mam joomlę 1.0.13 stable pl ściągnietą z serwisu jooomlapl.com, na dwóch serwerach o podanym przeze mnie wcześniej kodowaniu baz danych. Jedna joomla jest aktualizowana z wersji 1.0.12 stable pl, a druga to czysta instalacja joomli pobranej z joomlapl.com. W wersji 1.012 stable pl, znaki wyświetlane były poprawnie. Problem jest widoczny w przeglądarkach Firefox, IE oraz Opera.

  11. #10
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    [...]
    Ostanio edytowane przez kurtz : 18-02-2008 11:11

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •