Migracja ze źle zCHMODOwanego Mambo 4.5.2
Wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Migracja ze źle zCHMODOwanego Mambo 4.5.2

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    28-03-2006
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Migracja ze źle zCHMODOwanego Mambo 4.5.2

    Witam!

    Edit: przepraszam, że wrzuciłem post do złego działu.

    Mam stronkę w Mambo 4.5.2. Pewnego słonecznego dnia admin serwera włączył safe mode, a ja w panice popaczowałem biedne Mambo paczem dla Safemode'a. Potem w nawale zajęć stronkę zaniedbałem i żyła sobie swoim życiem. ;) potem okazało się, że nie można doinstalowywać komponentów - najszybszym rozwiązaniem było ustawienie, żeby Mambo CHMODOwało wszystko na 777 - rzeczywiście pomogło. Teraz mam jednak poważne wątpliwości czy ten absolutnie debilski krok nie zdewastował bezpieczeństwa systemu...? Czy jak nadinstaluje na to Joomle to przywróci jednocześnie właściwe prawa do plików? Nie mogę tego sprawdzić w WAMPie, bo XP ma mizerniutki system plików ;) z góry dziękuje za wszelką pomoc
    Ostanio edytowane przez pielgrzym : 28-03-2006 17:27

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70
    1. Obawiam się, że force-upgrade na Joomla 1.08 ze starego mambo moze być katastrofą - bo wiele się pozmieniało - odradzam.
    2. Wydaje mi się, że żadne chmody nie pomogą skutecznie i poprawnie obejść safe mode (na joomla.org zawsze doradzają zmianę serwera)
    3. Dla własnego spokoju i w zgodzie z dobrą praktyka webmasterską polecam przenieść się na lepszy serwer i postawic serwis od nowa na Joomla 1.08 lub jak juz wyjdzie to 1.09. Szablon graficzny przeniesiesz bez problemu, zainstaluj te same komponenty w wersji joomlakompatybilnej, przenieś pliki z downloadu i galerii i możesz spróbować zrobić zrzut części bazy danych odpowiadającej za plikownie/galerie/forum i wpakować do nowej bazy. Może to być dość karkołomny wyczyn ale na nowej - czystej instalce możesz sobie pozwolić na ryzyko.
    4. Postaw od nowa ;)
    adres ? komponenty ?

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    28-03-2006
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Tzn. safe mode wyłączyli po mojej interwencji i stronka działa ok po ustawieniu 777 na wszystkie pliki można bez problemu instalowaćkomponenty. przecież można (?) migrować z mambo na Joomle? Czy może czegoś nie wiem inna moja stronka (póki co w Wampie) to przeszła bezstresowo (testowałem nadpisywanie struktury katalogów mambo, na tzw. chama, katalogami Joomli - po kilku tweakach konf. wszystko gra ).

    Martwie się tylko czy to, że całą strukturę plików mam na 777 ustawioną nie wpływa znacząco na bezpieczeństwo całego systemu (nie żebym miał jakiś wrogów - boję się, że to może być taka dziura, że jakiś gówniarz dla hecy mi rozwali stronę).

    Adres to www.morus.pl. Komponenty - zoom, tfs, extcal, smf (tj. smf 1.0.6 i integrator), yanc, docman (ten ostatni niebawem pójdzie do kosza, bo jego robotę może spełniać smf). Generalnie (może poza smf) chyba wszystkie dobrze znoszą przeprowadzki?

    Dziękuje za odpowiedź
    Ostanio edytowane przez pielgrzym : 28-03-2006 17:55

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. Wykonac kopię zapasową
    2. Wykonac upgrade do Joomla 1.0
    3. Przetestowac
    4. Jeśli dobrze pójdzie, nadpisać we wszystkich katalogach (w tym głównym, z wyjątkiem pliku configuration.php) wszystko

    Uwagi rybika, ocywiście pozostają w mocy.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Debiutant
    Dołączył
    28-03-2006
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Spróbuje zrobić upgrade offline i zobaczę jak system to zniesie

    Czy to, że obecnie mam wszystkie pliki mambo chmodowane na 777 wpływa znacząco na bezpieczeństwo?

  7. #6
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    Moze to plota ale ponoc 777 jest ryzykowne co sa boty sieciowe wyszukujace mambo/joomle z takimi chmodami, jak sie da to chociaz na 757 zejsc.

    Migracje da sie zrobic ale tu nie chodzi o migracje stricte bo co fachowa migracja to:
    1. Mambo 4.5.2 -> Joomla 1.0 za pomoca patchy migracyjnych
    2. Upgrade Joomla 1.0 -> Joomla 1.08 za pomoca patchy upgradu
    Ale taka migracja nie spowoduje nadpisania wszystkich plikow i katalogow wiec dalej beda gdzies te 777 pokutowac, za to taka migracja daje najwieksza pewnosc przejscia na joomle bez utraty zawartosci. (Forum bedzie wymagalo upgradu struktury bazy danych ale tam jest stosowna opcja)

    Wiec teraz pytanie co chcesz uzyskac ?

    Najlepiej dla witryny byloby zrobic fachowa migracje, sprawdzic ze wszystko dziala, upgradowac na zywca komponenty tak jak one tego wymagaja ze zmianami w DB. Zmienic serwer, zainstalowac te same komponenty w tych docelowych wersjach, zrobic zrzut starej bazy danych i wcisnac ja na sile do bazy docelowej.

    Jest jeszcze takie hardcorowe rozwiazanie: postawic rownolegly sajt na tym samym mambo z tmi sameymi komponentami, napisac do admina zeby nie robil scen i wylaczyl safe mode a potem recznie poprawic chmody

  8. #7
    Debiutant
    Dołączył
    28-03-2006
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Ręcznie poprawić chmody - chętnie, tylko czy jest gdzieś opis co powinno być jak? bo to dla mnie najszybsze rozwiązanie (trochę mi zajmie przenoszenie tego na wampa, bo muszę obciąć opasłą bazę danych ze statystykami tfs'u ). Potem bym sobie na spokojnie na moim prywatnym wirtualu pacnął kopię od zera i najwyżej przekierował domenę na mój serwer jakby wszystko zagrało tak jak trzeba ;)

  9. #8
    Bywalec
    Dołączył
    23-10-2005
    Wpisy
    303
    Punkty
    20

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez pielgrzym

    ..... Generalnie (może poza smf) chyba wszystkie dobrze znoszą przeprowadzki?

    Dziękuje za odpowiedź
    Forum SMF można też łatwo przenieś zobacz tutaj Adres forum - jak zmienic?
    Ale zanim zaczniesz migrować to zrób kopie zapasową to podstawa by nie tracić kasy na specjaliste od nerwów

    pozdrawiam
    Użyj funkcji SZUKAJ nim zadasz pytanie, w innym wypadku licz sie z mozliwoscia nieotrzymania odpowiedzi.
    Projekt Joomla Power Edition

  10. #9
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Zajrzyj do pliku językowego w katalogu installation 1.08, a znajdziesz wyszczególnione ustawienia uprawnień do plików i katalogów
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #10
    Debiutant
    Dołączył
    28-03-2006
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dzięki za pomoc! Tego potrzebowałem

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •