Joomla!, Joomli, Joomlę, Joomlą
Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 35

Temat: Joomla!, Joomli, Joomlę, Joomlą

  1. #1
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny Joomla!, Joomli, Joomlę, Joomlą

    Przyznam, że jak ma być, sam mam wątpliwości. Ale:
    Po pierwsze: piszemy WIELKĄ literą. To jest nazwa własna (sam nie jestem tu bez winy)
    Po drugie: Jeśli to jest rzeczownik, to jest rodzaju męskiego. TEN Joomla, a nie ta Joomla.
    Po trzecie: i tu mam właśnie wątpliwości. Bo nazwa programu brzmi Joomla! Z wykrzyknikiem na końcu. Używanie tego wykrzyknika w każdym przypadku jest trochę nieporęczne. I nawet jeśli go nie stosujemy, otwartym pozostaje pytanie o odmianę przez przypadki. Czy odmieniac? Bo z wykrzyknikiem byłoby: Joomlę! Joomlą!, co wydaje się niezbyt właściwe dla polskiego systemu językowego. Ale czy w związku z tym odmieniać tę nazwę w ogóle. Po czwarte, nie znam suahili, z którego wzięto joomlę, ale z objaśnienia wynika raczej, że to... przysłówek: razem, wspólnie. A przysówków się w języku polskim nie odmienia...
    Ot, masz babo placek.
    Przydałby się Miodek (profesor, oczywiście). Ale zanim napiszemy po radę, podyskutujmy.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Przeglądacz
    Dołączył
    13-11-2005
    Wpisy
    36
    Punkty
    15

    Domyślny

    Nie zgadzam z odmienianiem J! jako rzeczownika rodzaju męskiego. Rzeczowniki rodzaju męskiego zakończone są zazwyczaj spółgłoskami, w niewielu wypadkach są to samogłoski. Natomiast rzeczowniki rodzaju żeńskiego zakończone są samogłoskami, i w niewielu wypadkach spółgłoskami. Ten przypadek do wyjątków nie nalezy, szczególnie, że nie mamy jeszcze określonej definicji, co Joomla może znaczyć w naszym języku (przeniesienie znaczenia z języka swahili - zresztą, o tym niżej).

    TA Joomla, nie ten Joomla.
    Idąc tym torem, rzeczownik rodzaju męskiego zakończony na -a byłby odmieniany
    Joomla
    Joomla
    Joomla
    Joomla
    Joomla
    Joomla
    Joomla! ;p
    Jasne, można próbować tworzyć odmianę typu N. Joomlem (?!), ale... w sumie po pewnym czasie to i tak taka "kuriozalna" teraz odmiana przyjęłaby się. J! jest nazwą własną - dobrze. W związku z tym nie interesuje nas, co to znaczy w języku swahili, i odmieniamy to jako rzeczownik rodzaju żeńskiego (np. jak "krowa"). Jeśli nas interesuje, nie odmieniamy tego.
    Osobiście uważam, że odmiana J! jest logiczna, ale traktowanie tego jako rodzaju męskiego - nie.
    Tyle ode mnie, można się zgodzić albo nie; sam sobie odmieniam to jako rzeczownik rodzaju żeńskiego - bo tak wygodniej i logiczniej. Żadna ustawa tego nie zmieni ;-)

    A pomysł podrzucenia tego p. Miodkowi albo Bralczykowi jest interesujący.

  4. #3

    Dołączył
    11-11-2005
    Skąd
    Polska!
    Wpisy
    674
    Punkty
    -89

    Domyślny

    Mnie osobiście wydaje się, że Joomla! to r. żeński, ale jest jednak inaczej.
    Z samą odmianą tej nazwy nawet ja mam czasem problem - trzeba się porządnie zastanowić.
    Wydaje mi się, że nie musi Joomla! być u nas r. męskim.

    Np. my mamy "ten pająk" a Niemcy mają "ta pająk".
    Dlatego też możemy stosować "tę Joomlę!".

    PS: To jest tylko moje skromne zdanie. Macie prawo się ze mną zgadzać, lub nie .
    • Użytkownicy Joomli! dostają zawrotu głowy od ilości "pomagierów".
    • Przesiadam się na Mambo, by pomagać innym.
      Mambo Fun!.
    • Pomogłem? Podnieś mi reputację: .

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Rlyeh
    Nie zgadzam z odmienianiem J! jako rzeczownika rodzaju
    A niby dlaczego?
    starosta - Joomla
    starosty - Joomli
    staroście - Joomli
    starostę - Joomlę
    sratostą - Joomlą
    staroście - Joomli
    Joomla to system zarządzania treścią, ten system, a nie ta systema
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    Skoro Joomla to nazwa własna, więc nic nie stoi na przeszkodzie odmieniac jak nazwiska - np. "Moskala" ;)

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    06-03-2006
    Wpisy
    53
    Punkty
    15

    Domyślny

    A do mnie jakoś nie przemawia, że Joomla! jet rodzaju męskiego. Fakt, jest to cms, program, system, ON, ale sama nazwa własna jest zakończona na -a. Więc dla mnie Joomla! pozostanie "kobietą" Ta Joomla!, a nie ten Joomla!.

    Wiem, że mamy tu eksperta ;) jednak jak powiedzieć (napisać) "ten Agnieszka". No tak jakoś niebardzo ...


    Pozdrawiam
    frico

  8. #7
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Aż taki ekspert to nie jestem, napisałem, że mam wątpliwości.
    Natomiast ten Joomla czy ta Joomla to nie kwestia końcówki i porównania z innym rzeczownikiem rodzaju żeńskiego. Owszem -a jest charaterystyczne dla rzeczowników rozaju żeńskiego, ale w języku polskim trochę rzeczowników kończących się na -a jednak jest: sędzia, motocyklista, poeta, wspomniany już starosta, kolega.
    Może być i Joomla!
    Jeśli przyjmiemy, że to rzeczownik!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  9. #8
    Wiarus Sova awatar
    Dołączył
    20-02-2006
    Skąd
    Kraków
    Wpisy
    1 098
    Punkty
    47

    Domyślny

    Ja osobiście uważam, że skoro jest Joomla! to niech zostanie Joomla!.

    Przykład który ułatwi może to rozwiązanie:

    Zainstalowałem sobie w Systemie Zarządzania Treścią Joomla!(nazwa!) jakiś tam komponent bla bla bla...

    Myślę,że skoro jest to nazwa własna, na dodatek wywodząca się z języka obcego to czemu to odmieniać? Posługujmy się oficjalnym nazewnictwem (choć sam parę razy odmieniałem nazwę i długo się zastanawiałem czy właściwie to jednak teraz myślę, że nie powinno się tego robić - tym bardziej koronnym argumentem jest to, że każdy odmienia tak jak mu to pasuje cyt. "jomlowego" pisząc nawet nazwę naszego, kochanego CMS'a w postaci takiej jak się wymawia jego nazwę na zachodzie - cyt. "juumla")

    Apeluję!
    Piszmy Joomla!
    Ostanio edytowane przez Sova : 30-03-2006 16:10
    "Po sposobie zadawania pytań widać, że niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z myśleniem..."
    =====================================
    Przebudzenie, czyli wszytkich witam po długiej nieobecności...

  10. #9
    Przeglądacz
    Dołączył
    13-11-2005
    Wpisy
    36
    Punkty
    15

    Domyślny

    A niby dlaczego?
    starosta - Joomla
    starosty - Joomli
    staroście - Joomli
    starostę - Joomlę
    sratostą - Joomlą
    staroście - Joomli
    Joomla to system zarządzania treścią, ten system, a nie ta systema
    Joomla jest oprogramowaniem, to oprogramowanie, a nie ten oprogram... yyyy... eee...
    Powyższa odmiana o niczym nie świadczy, bo tak samo odmienia się rzeczownik "krowa" :-) I co?
    I nic.
    Poza tym, my myślimy, a na Zachodzie Joomla to "it". To się nazywa ułatwianie sobie życia. Tak jak mówiłem, i tak każdy z nas będzie odmieniał, jak mu wygodniej. Ciekawe, jakie będą wyniki sondy.

    I tak w ogóle kątem oka: zastanawiamy się nad czymś, co w sumie kompletnie nie ma znaczenia. Ilu użytkowników Joomli, korzystając z niej na określonych licencją zasadach, zastanawia się, jak odmieniać jej nazwę, oraz czy Joomla jest dziewczynką? Pewnie niewielu.

    Pytanie z kategorii offtopowych: znalazłem komponent, któremu warto się przyjrzeć, i ewentualnie tłumaczenie zrobić, gdzie z tym pójść? Temat założyć, czy może coś innego?

  11. #10

    Domyślny

    Moje pytanie dotyczy sposobu wypowiadania nazwy Joomla.
    Spotkałem się z osobami, które mówią dżumla (jak dżuma) i jumla (jak julia)
    Która forma jest poprawna?
    Podobny problem ja z Javą albo Dżawą :-)

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •