Backup - skuteczne metody...
Wyniki 1 do 3 z 3

Temat: Backup - skuteczne metody...

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-03-2006
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny Backup - skuteczne metody...

    Czy skopiowanie wszystkich plików z serwera jako kopi bezpieczeństwa na dysk twardy jest prawidłową kopią bezpieczeństwa mojego serwisu? Wiem że jest PHPMyAdmin ale jestem ciekawski i szukam innych sposobów. Korzystałem i korzystam również z komponentu dbadmin ale to nie jest dobra metoda bo jak się coś sypnie i nie będzie można wejść do administracji to cała stonka "poszła w las". Jak jest z tym kopiowaniem wszystkich plików na dysk. Czy to mogę wtedy nazywac bezpieczną kopią bezpieczeństwa?

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70
    Joomla, jak większość szanujących się CMS'ów korzysta z bazy danych i to właśnie baza danych przechowuje Twoją treść witryny. Co więcej, posiadanie kopii samej bazy danych umożliwia pełne odtworzenie serwisu na (nowym) serwerze. Pliki zawierają:
    • system Joomla - zawsze można zainstalować raz jeszcze
    • rozszerzenia (komponenty, moduły, boty - które również można ponownie instalować
    • szablony szat graficznych (typowe również można reinstalować)
    Jak widać, jedyne co możesz utracić bezpowrotnie po stracie plików to:
    • indywidualne pliki sekcji download, które można było z serwisu pobrać
    • grafiki z galerii
    • zawartość plików konfiguracyjnych niektórych komponentów (ale można poustawiać wszystko jak było)
    • ręcznie przerabiane szablony szat graficznych i samodzielnie dokonane modyfikacje w plikach CSS komponentów (ale to tylko wygląd i witryne da się ciągle odtworzyć)
    Cała treść: artykuły, posty z forum, struktura kategorii itd. jest przechowywana w bazie danych. Bazę należy konserwowac przez optymalizacje tabel raz na 3-6 miesięcy i wykonywanie zrzutu do pliku (export z kompresją zip) też tak raz na 6 miesięcy. Oczywiście częstotliwości trzeba dostosować do serwisu i wagi przechowywanych danych.
    Export bazy jest o tyle uproszczony, że wystarczy zaznaczyć tabele, ustawić "do pliku", rodzaj kompresji (np. zip) i dostajemy plik, zawierający poza samą treścią tabel - gotowe polecenie SQL, które w równie łatwy sposób wykonuje się na czystej bazie. Polecenie tworzy identyczne tabele i ustawia wszystko co trzeba, uzyskana baza (lista tabel) będzie identyczna z wyeksportowaną.

    Edit: Oczywiście mówiłem o PhpMyAdminie, DB-Admin dla Joomla powinien udostępniać te same funkcje, gdzieś widziałem komponent automatycznie raz na miesiąc wykonujący zrzut bazy, nawet z opcją wysyłania tego mailem. Poszukaj tutaj:
    http://extensions.joomla.org/compone...758/Itemid,35/
    i tutaj:
    http://extensions.joomla.org/compone...842/Itemid,35/

  4. #3
    Nowicjusz
    Dołączył
    25-03-2006
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dziękuje bardzo za szczegółowy opis ;-)

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •