Skąd ta kłódka?
Wyniki 1 do 3 z 3

Temat: Skąd ta kłódka?

  1. #1
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny Skąd ta kłódka?

    Widzę kłódkę przy nazwie artykułu. Co z nią zrobić? Niedawno otwierany artykuł nie jest widoczny na stronie.
    Jest na ten temat sporo publikacji - zarówno w języku angielskim, jak i w polskim (np. na http://pomoc.joomla.pl ) - ale pytanie i problem są tak powszechne, że warto je tutaj wyjaśnić.
    Jeśli otworzysz w Joomla! artykuł do edycji, to należy go zamknąć poprzez [Zapisz] lub [Anuluj] - zamiast porzucać go np. cofając się do poprzedniego okna przeglądarki lub wybierając inną stronę. Co więcej - najlepiej nie odchodzić na kawę podczas edycji otwartego artykułu… - bo zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku zakończy się to "zamknięciem go na kłódkę"
    Dlaczego?
    Joomla! to rasowy CMS (Content Management System - system zarządzania treścią). Z definicji przeznaczony jest do pracy grupowej nad tworzeniem zawartości Twojej strony. Inaczej mówiąc - zakłada, że nie tylko TY, ale również inne, uprawnione osoby w tym samym czasie pracują nad zawartością strony. Na przykład poprawiają istniejące już artykuły.
    A co jeśli np. dwie osoby naraz, w tym samym momencie wpadną na pomysł, żeby poprawić ten sam artykuł ?! Wyobraźcie sobie taki scenariusz… Ty poprawiasz, zapisujesz, On poprawia, zapisuje… Albo właśnie przenosi w inne miejsce, do innej sekcji, kategorii… Efektu łatwo się domyślić.
    Dlatego Joomla! (jak każdy profesjonalny CMS) zapobiega takiej sytuacji. Robi to właśnie "zakładając kłódkę" na edytowanym artykule, czyli blokując go przed dostępem dla innych osób ma czas edycji.
    No właśnie - "na czas edycji"…
    A skąd serwer, na którym działa Twoja strona ma wiedzieć, że edycja tego, konkretnego artykułu już została zakończona, - że ten czas upłynął?
    A stąd właśnie, że kliknąłeś [Zapisz], albo [Anuluj]… Jeśli tego nie zrobisz, to artykuł jest blokowany nadal, a jeśli upłynął czas ustawiony w konfiguracji strony dla sesji (czas przez jaki serwer domniemywa, że użytkownik dalej korzysta ze strony), bo np. zachciało Ci się kawy, albo pogadać przez telefon, - to "kłódka" zostaje…
    OK., to było (w skrócie), "dlaczego".
    Teraz "jak się tego pozbyć"?
    Najmniejszy problem ma administrator lub główny administrator. W panelu administracji (BackEnd - Administracja) może wybrać System->Odblokuj wszystkie (Check in), a po pooglądaniu listy zablokowanych artykułów - powtórzyć tę samą komendę, żeby odblokować wszystkie zablokowane ("kłodki") artykuły.
    A zwyczajny użytkownik (należący do grupy uprawnionych do edycji artykułów)?
    Powinien mieć w swoim menu (Menu użytkownika - dostępne po zalogowaniu się "od frontu") link "Odblokuj moje pozycje" (taki przynajmniej link istnieje po zainstalowaniu Joomla! z przykładowymi danymi). Jeśli nie zainstalowano przykładowych danych lub skasowano ten link: utwórz w menu użytkownika (User menu) link prowadzący do: index.php?option=com_user&task=CheckIn
    Ot, wsio! Jak mawiają Rosjanie.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Debiutant andi_gigant awatar
    Dołączył
    11-02-2019
    Skąd
    Zabrze
    Wpisy
    4
    Punkty
    2

    Rozwiązano Kłódka w Joomla 3.9.25

    Przeszukując forum pod hasłem "kłódka przy tytule artykułu" przeglądnąłem ponad 448 postów. Kilka z nich poruszało temat kłódki, ale wszystkie zostały pozytywnie rozwiązane po wykonaniu tych opcji które "zwiastun" w 2005 roku napisał na forum.
    Mój problem polega na tym iż po wykonaniu tych wszystkich czynności (usunięciu kłódki), edytując artykuł i klikając w ZAPISZ Joomla wychodzi z edycji (a powinna pozostać w niej) a przy artykule pojawia się na powrót kłódka!! Co dziwne nie dotyczy to wszystkich artykułów(?). Po odblokowaniu - to samo. I tak w kółko.
    Administruję dwie strony www (już od wersji Joomla 1.5) i takiego przypadku jeszcze nie miałem. Obie strony są na tym samym hostingu. Teraz pojawiła się aktualizacja do wersji 3.9.26 i na jednej przeszła bez zastrzeżeń, a na drugiej (tej gdzie mam problem z kłódkami) nie udała się aktualizacja - dziwny komunikat (wyskakujące okienko):



    "Komunikat ze strony aktywnezabrze.inkontrahent.pl - ERROR - Invalid login"

    Przecież jestem zalogowany(?) skoro uruchamiam opcję aktualizacji.

    Jest też uwaga: "Ostrzeżenie - Suma kontrolna pliku niepoprawna" i poniżej: "Warning: file_put_contens(): Only 0 of 657 bytes written, possibly out of free disk space in /Joomla/libraries/src/Filesystem/File.php on line 459"
    "Trwa aktualizacja plików twojego Joomla. Proszę czekać...."


    Nadmienię, że problem z kłódką miałem jeszcze nim rozpocząłem aktualizację. Może tu tkwi jakiś problem.

    Proszę o podpowiedzi gdzie szukać przyczyny.

  4. #3
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    To zależy od wersji Joomla, na której pojawia się błąd. Generalnie - w Joomla 3 oznacza, że masz błędy w tabeli assets - tabeli uprawnień do treści. Naprawa wymaga specjalnego, nie stety, płatnego rozszerzenia. Albo zlecenia specjalistom.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •