Czy wolno zmienić noty autorskie w kodzie?
Wyniki 1 do 2 z 2

Temat: Czy wolno zmienić noty autorskie w kodzie?

  1. #1
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny Czy wolno zmienić noty autorskie w kodzie?

    Tylko wówczas, gdy poprawiasz lub uzupełniasz kod. Nie możesz jednak zmieniać oryginalnej treści komentarzy z notami autorskimi. Masz natomiast prawo odnotować, że kod został zmodyfikowany, kiedy, przez kogo i w jakim zakresie.
    Nie możesz również bez zgody autorów usuwać kodu wyświetlającego stopki komponentów, choć możesz je uzupełnić własną notą. Jeśli życzeniem wydawcy komponentu jest wyświetlanie stopki, a chcesz ją usunąć, możesz się zwrócić do autora pocztą elektroniczną z pytaniem o warunki takiego zabiegu. Zwykle wiąże się to z niewielką odpłatnością.
    Również w przypadku, gdy Twoja firma wykorzystuje Joomla! jako podstawę własnych projektów, nie może ani usunąć z wykorzystanych skryptów not prawnych, ani tym bardziej usunąć nazwy Joomla! i zastąpić ją nazwą własną. Na firmę spadają wszystkie obowiązki wynikające z faktu, że Joomla! jest wydany na licencji GNU GPL. A więc, dzieło Waszej firmy musi być udostępnione na licencji GNU GPL, własny kod musi być kodem jawnym, nieszyfrowanym, a klient powinien otrzymać pełną i rzeczową informację w tej mierze, w tym tekst licencji Powszechnej Licencji Publicznej.
    Praktyczną konsekwencją takiego rozwiązania, co warto sobie również uzmysłowić, jest prawo swobodnej decyzji klienta w sprawie dalszych losów otrzymanego oprogramowania. Może je odstąpić innym, udostępnić publicznie czy np. powierzyć dalsze prace nad rozwijaniem projektu dowolnemu programiście.
    Nie ogranicza to jednak prawa Twojej firmy do licencjonowania na innych warunkach rozszerzeń działających z Joomla! Opracowanie własnych rozszerzeń jest jedyną drogą ochrony swojego kodu, jeśli firma uznaje taką politykę za słuszną.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  2. #2
    Nowicjusz
    Dołączył
    12-04-2011
    Wpisy
    14
    Punkty
    10

    Domyślny

    Witam,
    a co jeśli modyfikuję orygianlne treści w sposób mnie więcej taki:

    Author: Jan Kowalski & modified by Marian Wiśniewski
    Zawsze zostawiam info o autorze pierwotnym, jednak modyfikuję jego komentarz oryginalny z notami prawnymi. Dopiero dzisiaj przeczytałem ten temat, z którego wynikałoby, że mogę dopisać info tylko pod komentarzem oryginalnym. Czy to poważne naruszenie?

    Mam jeszcze pytanie do takiego przypadku:

    Istnieje projekt: Joomla + VirtueMart + aplikacja własna zintegrowana z Joomla i VM + inne darmowe oraz płatne komponenty.
    Całość została tak dostoswana, że tworzy aplikację dla firm z pewnej branży. W stopce na zapleczu zostawiłem tekst 'Powered by Joomla!' i to chyba jedyna pozostałość w systemie, która wskazuje na to, że system oparty jest właśnie na Joomla.
    Wiem, że nie mogę zabronić kopiować częsci opartej na Joomla - jednak będę zabezpieczał i blokował aplikację własną przed kopiowaniem.

    Kopia całości jest sprzedawana zainteresowanym firmom (które nie mają prawa kopiować mojej własnej aplikacji).
    Do tego momentu wydaję mi się, że wszystko jest w porządku. Jednak cały projekt otrzymał nazwę 'XYZ 1.0.1' i pod taką nazwą promuję go w Internecie.

    Czy nadanie nazwy dla całego projektu narusza licencje Joomla? Bardzo proszę o komentarz i zwrócenie mi uwagi, czy naruszam w jakiś sposób licencję Joomla.

    Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •