Itemid ze str. głównej i z menu
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 11

Temat: Itemid ze str. głównej i z menu

  1. #1

    Domyślny Itemid ze str. głównej i z menu

    Witam!

    Mam zainstalowaną starą joomlę (1.0.11). Mam tam podefiniowane menu, m.in. typu blog z kategorii. Jeśli artykułowi kliknę "pokaż na str. głównej", pokazuje się z itemid takim samym, jakbym wszedł do niego z odpowiedniego menu.

    Efekt dla użytkowników - jak klikną artykuł ze strony głównej, przenosi ich do menu, które zawiera blog z kategorii tego artykułu ("jesteś tutaj" też pokazuje, że jestem w menu z blogiem).

    Zainstalowałem najnowszą 1.0.15 i działa to inaczej. Wszystko, co jest na stronie głównej, ma itemid równy 1 i jak się kliknie artykuł, menu się nie zmienia, "jesteś tutaj" też jest puste (strona startowa).

    Czy to jest konfigurowalne? Czy może nastąpiła zmiana w sposobie działania joomli?

    Marcin

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie jest konfigurowalne. Zmiana nastąpiła już w 1.0 tylko Ty masz starego Joomla!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3

    Domyślny

    Nie wiem, jak to rozumieć. Różnica (u mnie) jest między 1.0.11 a 1.0.15. Na chłopski rozum gdzieś tam powinna zajść ta zmiana. Co to znaczy "zmiana nastąpiła już w 1.0"?

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    między 1.0.11 a 1.0.15 to tak ze 2 lata minęły!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5

    Domyślny

    Tu jest odpowiedź: [KNOWN ISSUE] Wrong itemid on frontpage. I rozwiązanie "problemu".

    BTW: Zwiastun, dlaczego mówisz o joomli jako o "nim"?

  7. #6
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    W 1. rocznicę urodzin Core stwierdziło naocznie, że to ON a nie ONA!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #7

    Domyślny

    Tyle tylko, że jeśli sprawa nie dotyczy czegoś, co ma płeć z natury (człowiek, zwierze itp), to takie sprawy reguluje język. Z budowy słowa wynika jednoznacznie, że po polsku to "ona".

    No i wystarczy w porównać googlem "nowy joomla" i "nowa joomla", "stary joomla" i "stara joomla" itp. Ogół ma inne zdanie

  9. #8
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Hmmm...
    1. Zatem pan Lasota to Twoim zdaniem pani Lasota?
    2. Skąd w ogóle wiesz, że Joomla! to rzeczownik? To tłumaczenie z suahili oznacza: 'razem', 'wspólnie' - a więc może to nie rzeczownik, tylko przysłówek.
    3. Joomla! jest systemem zarządzania witryną. System to rodzaj męski czy żeński?
    4. Większość ma rację - w demokracji. Język i owszem, też pewnym regułom demokracji podlega (powszechność użycia jest jednym z kryteriów poprawności), ale nie jest to kryterium jedyne i podstawowe.
    Dyskusja na ten temat już była swego czasu prowadzona. Problem, oczywiście, pewien jest. I mnie się zdarzają - po przyjęciu ustalenia, że piszemy i używamy zawsze Joomla! (bez odmiany!) niekonsekwencje, niemniej:
    a) Joomla! i tylko taką formę uznajemy za dopuszczalną (nieodmienna nazwa własna, bo zgodnie ze źródłem - przysłówek)
    b) sprawa "płci" czyli rodzaju ujmowana żartobliwie, to TEN Joomla!, a nie ta Joomla; przysłówki rodzaju nie mają, a ten - od system zarządzania treścią, program komputerowy, choć można by i mówić "to", bo oprogramowanie,
    c) standardy tłumaczenia... większość ma na nie wpływ ogromny, bo nie sobie a muzom, a dla "większości" tłumaczenie jest robione, ale ośrodek decyzyjny jest w PCJ

    PS: Google jako autorytet językowy: trzeba by to przeprowadzić może jakąś ustawą sejmową?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  10. #9

    Domyślny

    Ad. 1 - z nazwiskami jest zupełnie inaczej, pisałem, że płeć biorą od płci osoby.
    Ad. 2 - stąd, że jest nazwą czegoś. Przysłówki nie są nazwami (nie odpowiadają np. na pytanie "co?").
    Ad. 3 - Skoda jest samochodem. Czy samochód to rodzaj męski czy żeński?
    Ad. 4 - kryterium uzualne jest (jeśli dobrze pamiętam) jednym z 5 kryteriów oceny innowacji językowych. Nawet eksperci z poradni językowej PWN często posługują się Google'em do oceny częstotliwości użycia.

    Teraz kilka luźnych uwag:
    - toyota pochodzi od nazwiska (mężczyzny nota bene), a jest "ta toyota",
    - fiat to wręcz skrótowiec, przy czym f pochodzi od "fabrica", a jest "ten fiat",
    - "luft" pochodzi z niemieckiego i ma tam rodzaj żeński, u nas męski,
    - inne dziwadło - "pekaes" jest męski, a przecież jest "ta komunikacja".

    Mówiąc krótko - pochodzenie wyrazu jest praktycznie bez znaczenia. Liczy się wpasowanie w polską gramatykę.

    Nie ma powodu dla unikania odmieniania wyrazu joomla. Polski jest językiem fleksyjnym, wyjątki robimy wtedy, jeśli coś się trudno odmienia. Joomla odmienia się wręcz "gładko".

  11. #10
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    W 99,99% zgoda. Problem w tym, że mamy do czynienia z nazwą własną.
    Ale i w przypadku pospolitych rzeczowników (jeśli to rzeczownik) sprawa nie tak oczywista, o czym doskonale wiesz - starosty i wojewody przypominać Ci nie będę, bo doskonale znasz te przypadki rzeczowników rodzaju męskiego.
    W moim mieście jest sklepik: "Tutaj" - mamże go odmieniać: W "Tutaju", przed "Tutajem"? Ten "Tutaj" to rzeczownik Twoim zdaniem?
    Uzus - skoro już musimy tak fachmańsko - jest jednym z kryteriów oceny poprawności, o czym przecież napisałem. Ale ten uzus nie kształtuje się zupełnie sam, zależy także od ośrodków opiniotwórczych.
    Itd.
    Nie zahamuję rwącej fali, ale tymczasem wolę nieodmienne Joomla! a nie "Joomlę!" czy "Joomlowi!"- ten wykrzyknik jest elementem nazwy!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •