Joomla czy może cms szyty na miarę
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 13

Temat: Joomla czy może cms szyty na miarę

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    19-07-2007
    Wpisy
    12
    Punkty
    10

    Domyślny Joomla czy może cms szyty na miarę

    Z racji kontaktów zawodowych miałem ostatnio możliwość rozmowy z kilkoma agencjami interaktywnymi, web developerami itp. Żaden z nich nie traktuje Joomli poważnie. Ciągle słyszę o dziurach w systemie, o tym że Joomla jest niebezpieczna, że to, że tamto.

    Bardzo mnie to martwi ponieważ z jednej strony jestem świadomy kilku niedoskonałości (m.in. wyjście przez joomla explorer poza własne konto domenowe na serwerze resselerskim ) a z drugiej strony uważam ten CMS za łatwy w rozbudowie, wygodny w użytkowaniu i poparty wielkim zapleczem w sieci.

    Czy takie niepochlebne opinie to tylko obrona przez atak i chęć sprzedaży własnych dedykowanych CMSów. Jaka jest Wasza opinia, co jest lepszym rozwiązaniem w przypadku strony firmowej, portalu tematycznego lub prywatnego serwisu. Czy jeśli myślę o stworzeniu portalu który mam nadzieję zawalczy o 20 tysięcy UU mam sobie dać spokój z joomlą i zamówić CMS dedykowany? Już teraz mnie przeraża wizja zamawiania komponentów i modułów i bycie na łasce i niełasce twórcy takiego CMSa.

    Nie jestem programistą, jako samouk opanowałem instalację i użytkowanie joomli i wielu komponentów i traktuję to jako wielką przyjemność. Chciałbym jednak wiedzieć czy ta przyjemość z joomlą może mnie w dłuższej perspektywie zaprowadzić w ślepą uliczkę i z jakiegoś powodu będę musiał jednak zamówić CMS dedykowany.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Przeglądacz
    Dołączył
    29-06-2006
    Wpisy
    94
    Punkty
    11

    Domyślny

    Odpowiedz sobie sam ... Czy znasz inny CMS który jest trak silnie wspierany? Drugi tak banalny w obsłudze ? I to wszystko za darmo ... Ja np nie ...

    Jeśli chodzi o luki, to głównie wykorzystywane są te które sami twórcy podadzą na tacy. Trzeba po prostu aktualizować swój serwis!

  4. #3
    Wiarus Dylek awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Skąd
    Białystok
    Wpisy
    2 864
    Punkty
    70

    Domyślny

    Jak uslyszysz, ze dedykowany CMS to koszt kilkudziesieciu tysiecy to szybko uznasz ze Joomla spelnia Twoje wymagania

    Dyskusja co lepsze to tak naprawde spor na temat wyzszosci Swiat Bozego Narodzenia nad Swietami Wielkiej Nocy. I dedykowane rozwiazanie i Joomla maja swoje plusy i minusy. Ba, nawet to co jest dla jednych plusem - inni uznaja za minus - mam tu na mysli otwarty kod Joomli. Dla jednych bedzie to plusem, bo tysiace osob korzystajacych z tego daja pewne poczucie bezspieczenstwa, ze ktos szybko znajdzie dziure, ktora zostanie zalatana. Z drugiej strony przeciwnicy tego zaraz powiedza ze otwarty kod to pole do popisu dla hackerow. Teoretycznie wiec i jedni i drudzy beda miec racje.

    Tak na prawde musisz sobie sam odpowiedziec na pytanie czy chcesz na dzien dobry inwestowac wieksza kase w soft (a pozniej w jego aktualizacje i modyfikacje) czy moze poki co wystarczy Ci rozwiazanie OpenSource. Nie bede tu wychwalal Joomli ze jest najlepsza na swiecie, ale sa serwisy postawione na niej obslugujace duzy ruch. Moze warto by sie zastanowic tez nad moca serwera - czy on wytrzyma zakladany ruch?

    EDIT: Nawiazujac do poprzedniego posta marco - mozna sie pokusic o stwierdzenie ze sama Joomla jest bezpieczna (o ile sie ja aktualizuje). Wiekszosc wlamow na serwisy oparte o Joomle (celowo tak napisalem, a nie "wlamow na Joomle") jest przez luki w sofcie firm trzecich - czyli dziurawe komponenty czy moduly doinstalowywane do Joomli.
    Milej lektury tego artykulu

  5. #4
    Wyjadacz nexus246 awatar
    Dołączył
    23-09-2005
    Wpisy
    664
    Punkty
    20

    Domyślny

    To zależy :] generalnie ludzie którzy joomle krytykują z reguły nie wiedzą mają dość pobieżną wiedzę a teksty o bezpieczeństwie i niskiej wydajności to puste ogólniki. Moim skromnym zdaniem wyłożenie pieniędzy na optymalizację, poprawę wydajności, czy przebudowę któregoś z komponentów jest bardziej opłacalne (finansowo) niż współpraca z jakąś agencją. Chociaż taka współpraca też ma pewne plusy - np. wsparcie know-how nie tylko programistyczne.
    Witaminy | Ziołolecznictwo
    "Paczem" do "komentarzów" jest odpowiedni komponent.
    --
    Mój priv to nie helpdesk.

  6. #5
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    jest też wiele komercyjnych dodatków dla joomla, niezwykle wydajnych ( w zakresie sprzedaży ixxo, edukacyjnym Joomla LMS, pośrednictwa sprzedaży joomlavertical, etc. ) nie są to rozwiązania tanie ale ... są dużo tańsze od rozwiązania dedykowanego.

    inna sprawa to bezpieczeństwo serwera. jeśli masz go dla siebie, możesz dowolnie zabezpieczać serwis i czuć się wolnym od wielu ataków, co innego na serwerach współdzielonych, gdzie jest wielu oszołomów, którzy nie myślą o bezpieczeństwie a potem są "zakatowywani" a przy okazji dzieciarnia "katuje" wszystkich, bo włamy to zwykle na serwer są wykonywane a nie na serwis. i tyle w tym temacie.

    konkluzja :

    masz kasę do wydania, pomyśl o zapleczu. nadal bedziesz kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy do przodu. a najważniejsze, masz możliwość bezstratnego sprawdzenia czy serwis się przyjął, czy jego istnienie jest zasadne, etc ... zawsze, możesz migrować do rozwiązań dedykowanych. każda ceniąca się agencja interaktywna jest w stanie dokonać szybkiej migracji. i nie koniecznie tu mowa o tych największych.

    Joomla! na pewno spełnia potrzeby początkowej fazy rozwoju MSP. jest przede wszystkim mało inwazyjna dla portfela inwestora. znajomość podst. zasad bezpieczeństwa oraz solidne zaplecze, tworzy z niej idealne rozwiązanie promocyjne a w niektórych przypadkach rozwiązanie klasy CRM.

    z systemami interaktywnymi to trochę tak jak z przedsiębiorstwem. rośnie i umacnia się w miare upływu czasu.
    Ostanio edytowane przez kurtz : 05-12-2008 10:47

  7. #6
    Nowicjusz
    Dołączył
    01-05-2007
    Skąd
    Poznań
    Wpisy
    15
    Punkty
    10

    Domyślny Joomla czy dedykowany CMS

    Witajcie,

    Ja mam podobny acz nieco bardziej skomplikowany.

    Otóż chcę wdrożyć serwis oparty o katalog firm (o dość złozonej strukturze) i na dzień dzisiejszy nie wiem który komponent temu podoła (SOBI wydaje się najlepsze ale musiałbym je rozbudować). Potrzebny byłby też CRM ... i to zintegrowany z modułem katalogu firm (klienci to jednocześnie firmy z katalogu). No i jest ich kilkanaście tysięcy ze sporą ilością cech ipt.

    Ponadto serwis musi być multidomenowy (co najmniej 2 domeny).

    BARDZO chciałbym wdrożyć to na joomli bo ją znam, bo jest łatwa w obsłudze, bo ma wsparcie ipt. Widziałem już spore rozwiązania na Joomli ale ... no właśnie.

    I tutaj jest różnica ... duże agencje maja odpowiednie zespoły które są w stanie to zrobić. Ja mam 3 ludzi którzy "uczą" się swoich działek w oparciu o joomlę ale potrzebuję jeszcze kogoś kto już WDROŻYŁ coś dużego na joomli. Jeśli ktoś z Was chciałby się pokusić to gorąco zapraszam.

    Przepraszam za element ogłozenia ale sądzę, że najlepiej będzie sprawdzić tezę o mozliwościach joomli w praktyce. Oczywiście pytanie do Was czy jest to mozliwe, tak na poważnie?

    Pozdrawiam serdecznie

  8. #7
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    pytasz bardzo ogólnikowo. rozwiązanie dedykowane jak sama nazwa wskazuje dostosowane jest od potrzeb zamawiającego. nie da się to w żaden sposób porównać do istniejących aplikacji ( nazwijmy je zamkniętych lub schematycznych). oczywiście każdą aplikacja na licencji GPL możemy przebudować. pytanie czy jest sens ?

    każda agencja interaktywna współpracę zaczyna od poznania preferencji użytkownika. wspólnie tworzony jest scenario systemu, na podstawie którego powstaje typografia portalu. zawiera strukturę, typografie sposób interakcji z użytkownikiem, etc (piszemy bardzo poglądowo, bo to nie miejsce). tego gotowy element nie zastąpi.

    prawda jest taka, że łatwiej napisać komponent od nowa, niż przerabiac istniejący kod.

    być może to żadna wskazówka, ale możesz sprawdzić to co zostało zrobione (z rozwiązań dedykowanych dla Joomla!) na www.joomlancers.com

    to w pewien sposób przybliży Ci zalety rozwiązania dedykowanego dla Joomla! i samego Joomla! w szczególności porównanie kosztów.
    Ostanio edytowane przez kurtz : 05-12-2008 12:42

  9. #8
    Nowicjusz
    Dołączył
    01-05-2007
    Skąd
    Poznań
    Wpisy
    15
    Punkty
    10

    Domyślny

    Zdaje sobie sprawę, że to ogólniki ale nie chodzi mi w tym momencie o ustalanie specyfikacji technicznej. To chyba nie forum od tego jest prawda.
    Chodziło mi bardziej o zasadę, łatwość w tworzeniu takich rozwiązań ipt. (np poprzez przykłady). Rozumiem, że radziłbyś raczej napisanie niezależnej aplikacji niż adaptowanie istniejącej? Masz może doświadczenia z jednej albo drugij metody? Jestem trochę w kropce a muszę obrac jakiś kierunek. Bardzo dziękuje za podesłany link, przyda się bardzo.

    Cytat Wysłane przez icek_klezmer Zobacz wiadomość
    pytasz bardzo ogólnikowo. rozwiązanie dedykowane jak sama nazwa wskazuje dostosowane jest od potrzeb zamawiającego. nie da się to w żaden sposób porównać do istniejących aplikacji ( nazwijmy je zamkniętych lub schematycznych). oczywiście każdą aplikacja na licencji GPL możemy przebudować. pytanie czy jest sens ?

    każda agencja interaktywna współpracę zaczyna od poznania preferencji użytkownika. wspólnie tworzony jest scenario systemu, na podstawie którego powstaje typografia portalu. zawiera strukturę, typografie sposób interakcji z użytkownikiem, etc (piszemy bardzo poglądowo, bo to nie miejsce). tego gotowy element nie zastąpi.

    prawda jest taka, że łatwiej napisać komponent od nowa, niż przerabiac istniejący kod.

    być może to żadna wskazówka, ale możesz sprawdzić to co zostało zrobione (z rozwiązań dedykowanych dla Joomla!) na www.joomlancers.com

    to w pewien sposób przybliży Ci zalety rozwiązania dedykowanego dla Joomla! i samego Joomla! w szczególności porównanie kosztów.
    Pozdrawiam, Marek
    --------------------
    Kluczem jest skierowanie energii we właściwym kierunku

  10. #9
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    hmmm, ja staram się nie radzić. mówię jak to wygląda z mojej strony.

    być może są tacy programiści, którzy lubią grzebać się w cudzym kodzie. pytanie w jakim zakresie chcesz przerabiać i co ?

    jeśli miałbym brać się za profesjonalny system transakcyjny typu gratka.pl wybrałbym istniejące rozwiązanie. z kilku powodów ;) nie istotnych dla sprawy. jeśli miałbym budować sklep dla Joomla! również wybrałbym istniejące.

    ciągle mówimy o adaptacji systemu do potrzeb użytkownika. jeśli natomiast ktoś ma wymagania, które wykraczają poza sens przerabiania istniejących dodatków, wolałbym napisać nowy.

    nie wiem czy moje doświadczenie natomiast, mieści się w zakresie o który pytasz.

  11. #10
    Nowicjusz
    Dołączył
    01-05-2007
    Skąd
    Poznań
    Wpisy
    15
    Punkty
    10

    Domyślny

    Rozumiem co masz na myśli. Nie rozstrzygniemy także w tym momencie czy to czego potrzebuje najłatwiej (najlepiej) napisac od nowa czy zaadoptować.
    Dlatego właśnie szukam kogoś kto miał już bliższe spotkanie z SOBI lub innym tego typu rozwiązaniem (chociaz nie znam takiego który mógłby konkurować), kto mógłby coś poradzić ... ew. podjąc się dostosowanie (modyfikacji).
    Czyli rzecz rozbija sie o standardowe pytanie o kierunek działania ;)
    Cytat Wysłane przez icek_klezmer Zobacz wiadomość
    hmmm, ja staram się nie radzić. mówię jak to wygląda z mojej strony.

    być może są tacy programiści, którzy lubią grzebać się w cudzym kodzie. pytanie w jakim zakresie chcesz przerabiać i co ?

    jeśli miałbym brać się za profesjonalny system transakcyjny typu gratka.pl wybrałbym istniejące rozwiązanie. z kilku powodów ;) nie istotnych dla sprawy. jeśli miałbym budować sklep dla Joomla! również wybrałbym istniejące.

    ciągle mówimy o adaptacji systemu do potrzeb użytkownika. jeśli natomiast ktoś ma wymagania, które wykraczają poza sens przerabiania istniejących dodatków, wolałbym napisać nowy.

    nie wiem czy moje doświadczenie natomiast, mieści się w zakresie o który pytasz.
    Pozdrawiam, Marek
    --------------------
    Kluczem jest skierowanie energii we właściwym kierunku

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •