Prawa autorskie
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 28

Temat: Prawa autorskie

  1. #1

    Domyślny Prawa autorskie

    Mam takie pytanko co do praw autorskich. Czy zdjęcia zamieszczone na jakiejś innej stronce można wstawić u siebie, lecz z takim dopiskiem 'zdjęcia pochodzą ze stony: *****' bez pytania autorów strony. czy nie da się tak??? takie pytanko upewnijące ;) ;)

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Czy można samochód stojący w wypożyczalni w firmie A, do niej należący, wystawić u siebie, informując, że jest kradziony?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Bywalec
    Dołączył
    12-10-2005
    Wpisy
    321
    Punkty
    26

    Domyślny

    Jak są na licencji GPL te zdjątka, to tak, jak nie, to NIE.
    Przeczytaj o tematyce: programy partnerskie zobacz też jak wygląda darmowa reklama dla Ciebie, no i na deser mam dla Ciebie stronę o pagerank i mały Kurs CSS

  5. #4

    Domyślny

    Czy można samochód stojący w wypożyczalni w firmie A, do niej należący, wystawić u siebie, informując, że jest kradziony?
    nie o to mi chodzi... tak to dzieciom tłumacz. nie na stronie komercyjnej oczywiście, czyli zdjęcia nie służom zarobkom, no i jest podany adres strony z której pochodzą...

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    15-11-2005
    Skąd
    wawa
    Wpisy
    22
    Punkty
    13

    Domyślny

    Jeśli podajesz źródło i autora to możesz.


  7. #6

    Domyślny

    właśnie o to mi chodziło: z podanym autorem i źródłem :] :]

  8. #7
    Nowicjusz
    Dołączył
    15-11-2005
    Skąd
    wawa
    Wpisy
    22
    Punkty
    13

    Domyślny

    tak, twórcę i autora (jeśli prawa nie są zastrzeżone w urzędzie patentowym itd ..) musisz podawać przez okres kiedy delikwet/ka żyje i jeszcze 70 lat po jego śmierci ...to jest zgodne z naszym prawem, potem możesz robić co Ci się zywnie podoba i moga Ci skoczyć ... hehe


  9. #8
    Bywalec
    Dołączył
    22-10-2005
    Wpisy
    109
    Punkty
    12

    Domyślny

    Nie jestem specjalistą od praw autorskich, ale istnieje coś takiego jak "cytaty" i zwyczaje w ich stosowaniu. Oznacza to, że możesz bez zgody autora posłużyć się fragmentem jego dzieła (tekstu, grafiki itp) w ilościach zwyczajowo przyjętych. Gdzieś także słyszałem, że np. trzy tworzeniu własnej grafiki można wykorzystać fragment cudzej, ale nie może on być większy niż 20% całości. Głowy jednak za to nie dam.

  10. #9
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie gniewajcie się Panowie, ale jak nie wiecie, to nie plećcie bredni.

    Moja odpowiedź była wbrew temu, co sądzi Sterydziomal, jasna i jednoznaczna. Chcesz kraść, to kradnij. Twoja sprawa, najwyżej w którymś momencie zapłącisz za to mniej lub więcej, a jak nie zapłacisz, to i tak złodziejem, gdy cudze bierzesz, będziesz, chociażbyś w nie wiem, jakie szatki to chciał ubierać.

    Nie potrzeba być żadnym znawcą prawa, żeby rozumieć proste pojęcia: moje - cudze, żeby rozumieć, że jak Ci ktoś coś pokazuje, to wcale nie znaczy, że Ci daje, a jak Ci daje, to dopiero sobie możesz robić z tym w zasadzie, co chcesz. W zasadzie, bo nawet gdy daje, to ma prawo określić, na jakich zasadach możesz z daru korzystać.

    Stąd odpowiedziałem krótko, pytaniem na pytanie, nie wdajac się w szczegóły typu, że jak jest na licencji... to. Bo w sytuacji, gdy masz na licencji GPL czy FDL (Licencji Wolnej Dokumentacji), to masz do czynienia z sytuacją, w któej ktoś Ci coś daje właśnie, na określonych w licencji zasadach.

    "Jeżeli naszym działaniem, świadomym bądź pozbawionym złych intencji, naruszymy prawa autorskie twórcy, to przysługuje mu szereg środków prawnej ochrony. Twórca może żądać przed sądem cywilnym nie tylko odszkodowania ale także zaprzestania działalności naruszającej jego interes czy zniszczenia w ten sposób wytworzonych towarów, może także wystąpić z oskarżeniem prywatnym do sądu karnego przeciwko naruszycielowi"


    Autorskie prawa majątkowe wygasają zwykle dopiero w 70 lat po śmierci autora (czasem 50 od chwili pierwszej publikacji).
    W przypadku cytatu autor nadal ma prawo do wynagrodzenia, od którego może odstąpić.
    Ustawodawca przewidział i enumeratywnie wyliczył przypadki, kiedy możliwe jest cytowanie bez wynagrodzenia. Bezpłatne cytowanie uzasadniają 3 przypadki: wyjaśnianie lub krytyczna analiza, prawa gatunku (np. karykatura cudzego utworu), cel edukacyjny (np. w podręcznikach, encyklopediach, na zajeciach szkolnych -m możesz np. dla celów edukacyjnych skserować utwór w kilkunastu egz., by udostępnić go uczniom).

    Na koniec dodam jeszcze, że nawet gdy opublikujesz bazgroły 6-latka, a nie cudze zdjęcie, to naruszasz autorskie prawo własności, jeśli nie masz na to wyraźnej zgody.

    Jak nie masz co pisać na stronie albo nie masz autorów, to jej po prostu nie zakładaj, a nie kombinuj, jak z cudzego zrobić swoje.

    I jeszcze jedno, najważniejsze.
    Zanim się zada tego typu pytanie, to należy najpierw sprawdzić, czy ktoś już na nie nie udzielił w necie odpowiedzi. Gogle zwróciły mi ponad 1700 adresów, w tym np. do Wikipedii, gdzie w skrócie, ale jasno i klarownie wyjaśnione są wszystkie podstawowe kwestie związane z osobistym prawem autorskim i autorskim prawem własności, gdzie wymienione są przedmioty podlegajace prawu autorskiemu, itd.

    Adresik dla nieumiejących korzystać z wyszukiwarek
    Ostanio edytowane przez zwiastun : 21-11-2005 01:54
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #10
    Nowicjusz
    Dołączył
    15-11-2005
    Skąd
    wawa
    Wpisy
    22
    Punkty
    13

    Domyślny

    Gogle zwróciły mi ponad 1700 adresów
    jak to zrobiłeś?
    mi wypluło 2,410,000 .... w tym oczywiście też wikipedię, którą się posiłkowałam


Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •