Jaki linki moge umiescic na mojej stronie?
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 13

Temat: Jaki linki moge umiescic na mojej stronie?

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny Jaki linki moge umiescic na mojej stronie?

    Moglby mi ktos powiedziec cz jezeli umieszcze link do strony z filmem np. http://www.zshare.net/video/540191484d86d0d6/ to to jest legalne czy ja za to odpowiadam?Strona otworzy sie w nowym oknieZ gory dzieki.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Przeglądacz
    Dołączył
    05-12-2005
    Wpisy
    41
    Punkty
    11

    Domyślny

    A więc jeśli to Ty umieściłeś ten film w internecie, to Ty również go rozpowszechniasz bez zgody autora. Co za tym idzie bezprawnie go udostępniasz. Więc robisz to nie legalnie. Ale tak naprawdę przepisy regulujące ten temat są tak zagmatwane i w niektórych miejscach przeczące sobie, że nie jeden prawnik ma problem z ich interpretacją. Dlatego najlepiej byłoby abyś o to zapytał na jakimś portalu poruszającym zagadnienia praw autorskich.

  4. #3
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    Ale to nie ja umiescilem ten filmJa tylko znalazlem ten film w internecie i chcialbym udostepnic link do tego filmu na mojej stronie.Dzieki

  5. #4
    Nowicjusz
    Dołączył
    13-11-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    Udostępniając go na swojej stronie, nawet w postaci linka, rozpowszechniasz go bez zgody autora, co prawnie jest zabronione. Jeśli chodzi o orzecznictwo w tych sprawach to należy zaznaczyć, że dzieła są chronione prawem w chwili powstania bez konieczności ich rejestrowania i tego typu rzeczy. Możesz spróbować zabezpieczyć się poprzez umieszczenie klauzuli, że to nie ty jesteś autorem filmu, nie odpowiadasz za to co tam jest, film nie jest twoja własnością ani nie posiadasz do niego praw, ponadto możesz umieścić informację, że jeżeli autor nie zgadza się na publikowanie tego filmu w tej formie to prosisz o kontakt celem usunięcia. Cos takiego jest na stronie pogrywamy.pl "Informujemy, że gry nie są naszą własnością. Jeżeli posiadasz do nich prawa autorskie i nie zgadzasz się na wyświetlanie ich w naszym serwisie , prosimy o informację." Nie moge zobaczyć tego filmu bo łacze się mobilnie ale z nazwy widze, że to Katyń więc jesli nie jest to zwiastun filmu możesz mieć problem.

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    oki, dzieki
    Ostanio edytowane przez marek198102 : 20-01-2009 21:16

  7. #6
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    Jeszcze jedno pytanieCzy jak mam zamiar umiescic link na mojej stronie np.: onet.pl lubwww.forum.joomla.pl jako strony polecane. To czy musze za kazdym razem pytac o zgode ???

  8. #7
    Nowicjusz
    Dołączył
    13-11-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    Z tego co wiem - bo ekspertem nie jestem - to z tym nie będzie problemu bo to link do strony, całego portalu, a nie nie konkretnego dzieła. Jutro będę miał chwilę to wrzucę odpowiednie przepisy muszę tylko przejrzeć na spokojnie notatki z wykładów.

  9. #8
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    To czekam z gory dzieki.

  10. #9
    Nowicjusz
    Dołączył
    13-11-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    NA początku wybacz, że dopiero teraz odpisuję ale sesja robi swoje;]

    Jeśli o prawa autorskie to źródła prawa (ustawy i inne traktujące o tym) to :

    - Ustawa z 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - głownie rozdział 10.
    - konwencje narodowe (konwencja berneńska, traktaty WIPO)
    - Prawo wspólnotowe - 7 dyrektyw wydanych od 1991 roku.

    Głownie należy pamiętać, że :
    - powstanie ochrony utworu następuje z mocy prawa z chwilą stworzenia utworu bez konieczności dopełnienia formalności.

    - ochronie podlega jedynie rezultat wysiłku intelektualnego odznaczający się twórczością ( indywidualnością i oryginalnością) .

    Prostszym językiem to znaczy, że utwór jest chroniony zaraz po jego napisaniu, nie musimy tego nigdzie zgłaszać, ale utwór musi być oryginalny czyli być względnie czymś nowym.

    Chodzi tu o piosenki, publikacje, zdjęcia z tym, że publikując zdjęcia np grupy osób w powszechnie dostępnej galerii musimy mieć ich pisemną zgodę na pokazywanie ich wizerunku.


    Jeśli chodzi o przykład z portalem onet.pl wydaje mi się , że nie było by to zgodne z prawem ponieważ to link ogólny. Jeśli byłby to deep-link czyli link do konkretnego artykułu może być z tym problem.


    Jeśli chodzi o hosting to reguluje to ustawa z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W myśl artykułu 14 tej ustawy usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane, jeżeli udostępniajac zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania informacji przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nmi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomomienia lub uzyskania wiarygodnej informacji o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działaności niezwłocznie uniemożliwi do nich dostęp.


    Głebiej możesz o hostignu poczytać w tekscie tej ustawy lub w czasopiśmie NEXT numer 2/2009. Mam nadzieje, że ci troche rozjaśniłem zaznaczam, że nie jestem ekspertem, a te wiadomości mam z zajęć na uczelni i for prawniczych.

  11. #10
    Nowicjusz
    Dołączył
    20-05-2008
    Wpisy
    20
    Punkty
    10

    Domyślny

    Wielkie dzieki ze pomoc. Sprawdze NEXT-a. Powodzenia na egzaminach.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •