Prawa dostępu - problem na nowym serwerze
Wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Prawa dostępu - problem na nowym serwerze

  1. #1
    Przeglądacz
    Dołączył
    24-11-2006
    Wpisy
    66
    Punkty
    10

    Domyślny Prawa dostępu - problem na nowym serwerze

    Witam

    Mam kilka działających Joomli na kilku różnych serwerach. Wszystko jest OK i pięknie gra, niestety - kilka dni temu poproszono mnie w firmie abym zainstalował Joomle u nas w pracy.

    Pobrałem paczki jak zawsze, wgrałem je poprzez ftp, zainstalowałem w sposób identyczny jak poprzednio i...

    Kłopoty zaczęły się gdy próbowałem coś zmienić w konfiguracji (global configuration), dostałem komunikat:
    An Error has occurred! Unable to open configuration.php file to write!
    Zajrzałem też (w panelu administracyjnym) do Help >> System Info >> Directory Permissions i okzało się że wszystko mam ustawione na Unwritable.

    Pytanie moje brzmi: Co zrobić żeby było dobrze?
    Przeglądałem poprzez Google różne odpowiedzi na ten temat (czasmi bardzo różne) i nie wiem, którą wybrać żeby nie popsuć bezpieczeństwa system (np. ręczne grzebanie w prawach dostępu plików czy katalogów). Dlaczego wcześniej niegdy nie miałem podobnego problemu a teraz mam? Czy przeoczyłem coś podczas instalacji czy może naprawienie tego jest banalnie prostę?

    Z góry dzięki za odpowiedzi!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie dziękuj z góry, bo nie wiem, czy cokolwiek jeszcze dostaniesz w tej mierze poza ewentualnymi linkami do innych wątków. W kole Macieju to samo!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    24-11-2006
    Wpisy
    66
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Nie dziękuj z góry, bo nie wiem, czy cokolwiek jeszcze dostaniesz w tej mierze poza ewentualnymi linkami do innych wątków. W kole Macieju to samo!
    To może mnie ktoś oświeci, bo przejrzałem różne wątki od koła Macieja i...

    Mam dwa serwery, na jednym [1] jest wszystko OK na drugim [2] nie.
    [1] Safe Mode: Off
    [2] Safe Mode: Off

    [1] media/ 755 Writable
    [2] media/ 755 Unwritable --> sprawę zmienia jedynie dodanie o+w czyli np. 757 - ale co wtedy ze sprawami bezpieczeństwa? - zalecane 755 dla folderów...



    [1] configuration.php 444 i mogę zmieniać wszytsko w global configuration
    [2] configuration.php 644 i nie mogę zapisać zmian w global configuration (pomimo 644)
    Ostanio edytowane przez ncl : 04-02-2009 23:01

  5. #4

  6. #5
    Bywalec
    Dołączył
    04-04-2007
    Wpisy
    289
    Punkty
    7

    Domyślny

    instalacja tego komponentu rozwiąże Twoje problemy z chmd-ami
    pozdrawiam
    Dakota

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    24-11-2006
    Wpisy
    66
    Punkty
    10
    Cytat Wysłane przez Dakota Zobacz wiadomość
    instalacja tego komponentu rozwiąże Twoje problemy z chmd-ami
    Warning! Failed to move file. - przy próbie instalacji komponentu... :mad::mad::mad:

    Zainteresował mnie natomyast cytat z linku podanego przez zwiastuna:
    "Potrzeba zastosowania JFTP wynika z praw własności plików.
    Wiele serwerów jest źle skonfigurowanych, w wyniku czego pliki tworzone przez FTP mają innego właściciela niż pliki tworzone przez PHP.
    Jeśli instalujesz plik przez [skrypt] PHP, nie możesz nim manipulować przez FTP, i odwrotnie.
    To taki deal 'wszystko albo nic'. Albo [instaluj] twórz wszystkie pliki uzywając PHP i nigdy nie dotykaj ich przez FTP, albo instaluj przez FTP i nigdy nie dotykaj ich przez PHP.
    Najlepsze rozwiązanie to znajdź host gdzie serwery są skonfigurowane prawidłowo, czyli gdzie pliki tworzone przez PHP i FTP mają tego samego właściciela"
    Co rozumiecie przez instalowanie przez użycie PHP bez dotykania FTP (i na odwrót)? Czy jeżeli wgrałem pliki instalacyjne na serwer poprzez FTP, a potem uruchomiłem setup poprzez stronę (standart) - to użyłem PHP czy FTP? Jedyny problem jaki miałem podczas instalacji było to, że confing.php był niezapisywalny i musiałem kopiować wygenerowany kod...

    Czy może lepiej jest utworzyć działającą stronę na serwerze, który działa - a potem skoiować całość pliki i baze SQL na serwer z którym są problemy?


    Czy może jeszcze raz przeprowadzić instalacje od zera i włączyć tym razem opcję FTP Layer? - zalecaną wg. przewdnika Joomla na stronie 11.
    Ostanio edytowane przez ncl : 05-02-2009 08:55

  8. #7

    Domyślny

    sprawa jest raczej oczywista
    wszystko co robisz poprzez konto ftp robiasz to jako uzytkownik blbla@domena.pl (przynajmniej na 99% serwerow taki jest system nazewnictwa kont) natomiast jesli robisz cos przez panel administracyjny czy z poziomu skryptu to robisz to jako uzytkownik serwera (najczesciej jest to konto glownego wlasciciela domeny albo czasami konto apache)
    jak sam widzisz sa to zupelnie rozni uzytkownicy i dlatego moga sie pojawic problemy z uprawnienia wlasnosciowymi do plikow wgranych przez ftp dla skryptu i odwrotnie
    na normalnych serwerach jest to zalatwiane poprzez uprawnienia grup (caly czas mowie o serwerach linuksowych - w iis'ie to jeszcze inna bajka)
    dlatego kwestia uprawnieni potrafi czasem spedzic sen z oczu na dlugie godziny (na ten przyklad u mnie na serwerze nie chca dzialac w zaden sposob uprawenia 777 a 755 juz dziala bez zarzutu - widocznie tak to jest skonfigurowane i juz )
    zdravim
    hesar
    ================
    www.pozycjonowanie.se

  9. #8
    Przeglądacz
    Dołączył
    24-11-2006
    Wpisy
    66
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez hesar Zobacz wiadomość
    jak sam widzisz sa to zupelnie rozni uzytkownicy i dlatego moga sie pojawic problemy z uprawnienia wlasnosciowymi do plikow wgranych przez ftp dla skryptu i odwrotnie
    Czyli co proponujesz? Ponowną instalacje i zaznaczenie jakiś nowych opcji - FTP Layer?

  10. #9

    Domyślny

    jesli masz czysta instalacje to mozesz sprobowac postawic sobie joomle gdzies zupelnie z boku (w innych folderach) i zobaczyc czy beda tego typu problemy
    upewnij sie najpierw ze ta instalacja odbywa sie w folderze do ktorego masz prawo zapisu z poziomu skryptow (np poprzez panel adminsitracyjny i zakldake pliki - pewnie taka jest)
    nastepnie wgraj tam instalke przez ftp (chyba ze jest mozliowsc przez jakis skrypt instalacyjny z poziomu panelu administracyjnego)
    i zaisntaluj
    zdravim
    hesar
    ================
    www.pozycjonowanie.se

  11. #10
    Przeglądacz
    Dołączył
    24-11-2006
    Wpisy
    66
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez hesar Zobacz wiadomość
    upewnij sie najpierw ze ta instalacja odbywa sie w folderze do ktorego masz prawo zapisu z poziomu skryptow (np poprzez panel adminsitracyjny i zakldake pliki - pewnie taka jest)
    nastepnie wgraj tam instalke przez ftp (chyba ze jest mozliowsc przez jakis skrypt instalacyjny z poziomu panelu administracyjnego)
    i zaisntaluj
    Mam jedynie dostęp do ftp i to wszystko. Spróbuje postawć to na nowo (z opcją FTP LAyer) i zobaczymy...

    Mam pyatnie - czy w praktyce (nie teori) - są duże problemy przy przenoszeniu serwisu z jednego serwera na drugi? Postawił bym stronę na swoim (normalnie działającym serwerze), wgrał wszystekie, artykuły grafi etc - i na sam koniec w pełni działający serwis przeniósł na serwer firmowy. Pytam bo mam dzis mieć prezentacje przed szefem - co zostało zrobione (postawienie nowego serwiu i przeniesienie artykulów etc.) - i jak na razie wychodzi że nic nie zrobiłem, więc bedzie mała chryja - a tak przez te kilka godzin zrobiłbym co trzeba u siebie - pokazał, i w najbliższej przyszłości (gdy rozwiąże już problemy z serwerem w pracy) przeniósł bym całość na serwer w pracy. Pytam jak to wygląda w praktyce, bo widznę na forum że ludzie po przenosinach mają problemy, a ja już nie chcę nic grzebać, więc jakby co to już wole postawić wszystko od nowa na serwerze w pracy...

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •