Polskie znaki - latin2 - iso8859-2 - brak pomysłów
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 19

Temat: Polskie znaki - latin2 - iso8859-2 - brak pomysłów

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    13-06-2006
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny Polskie znaki - latin2 - iso8859-2 - brak pomysłów

    Witam,

    Nie mogę poradzić sobie z polskimi znakami. Ustawiam bazę na Latin2, wszystko konfiguruję na iso-8859-2. Instaluję joomlę lub mambo i po instalacji uzyskuję znaki zapytania.

    Podaję konfigurację komputera.
    Mandriva Linux release 2006.0 (Official) for i586
    MySQL = mysql Ver 14.7 Distrib 4.1.12, for mandriva-linux-gnu (i586)
    Apache = apache-base-2.0.54-13.2.20060mdk
    PHP = apache-mod_php-2.0.54_5.0.4-4mdk
    joomla = 1.0.8-pl
    mambo = wszystkie wersje.

    Dla mambo i joomla problem jest ten sam. Znaki zapytania.
    Łączę się z MySQL klientem, w którym skonfigurowałem następujące ustawienia:
    Server characterset: latin2
    Db characterset: latin2
    Client characterset: latin2
    Conn. characterset: latin2

    Bazę założyłem w następujący sposób:
    mysql> create database joomla
    character set latin2
    collate latin2_general_ci;

    Wpisuję dane tak, żeby było poprawnie dla iso-8859-2 i nadal znaki zapytania na stronie WWW.

    Proszę o pomoc, sprawa pilna bo dotyczy pracy zawodowej.
    Z góry dziękuję

    Trek

    P.S. Forum przeglądam co 15 min patrząc czy ktoś odpisał.
    Ostanio edytowane przez Trek : 13-06-2006 11:33

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyjadacz nexus246 awatar
    Dołączył
    23-09-2005
    Wpisy
    664
    Punkty
    20

    Domyślny

    Spróbuj w index.php dopisać po includowaniu joomla.php
    Kod:
    $database->setQuery('SET NAMES \'latin2\'');
    $database->query();
    Ewentualnie sprawdz w httpd.conf
    * Default Language (ustaw pl),
    * AddLanguage pl .po (czy jest)
    * AddDefaultCharset ISO-8859-2

  4. #3
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    chopcy jest biznes ... może by kto machnął mały poradnik do samodzielnego tworzenia i konfigurowania bazy SQL pod Joomla z naciskiem na polskie krzaczki. Ja o SQL to wiem, że jest i tam może w pół dnia jakieś zapytanie zmontuje (->zerżnę z netu) ale o tworzniu bazy i tego co tam od podszewki trzeba to ni w ząb, przyznję bez bicia. A przydałoby się cos na ten temat, bo tutoriali i manuali mamy naprodukowane i i tak nikt tego nie czyta a tak to może chociaz ja sie czegos naucze

    W zamian moge zaoferowac ... hmm ... zdjęcie dziewczyny z przedszkola i paczke batoników marcepanowych oraz dedykowaną wersję Punkinstallera

  5. #4
    Debiutant
    Dołączył
    13-06-2006
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dziękuję nexus246.

    Podziałała zmiana w index.php i wpisy:
    Kod:
    $database->setQuery('SET NAMES \'latin2\'');
    $database->query();
    Apache był skonfigurowany poprawnie.

    A teraz pytanie do polskich developerów lub ludzi związanych z Joomla na poważnie.
    Jak reszta społeczeństwa instaluje joomle/mambo? Co robią innego niż ja? Ja wziąłem płytę, zainstalowałem Mandrivę wraz z Apache, MySQL, PHP. Skonfigurowałem wszystko do pracy z iso-8859-2 (latin2). Sciągnąłem polską wersję joomla/mambo i zainstalowałem. Czy ktoś, widzi coś niepoprawnego w moim działaniu? Po instalacji nie widzę polskich znaków. Muszę grzebać w kodzie i dopisywać jak widać oczywisą rzecz (latin2)? O co w tym chodzi? To jaka to jest poslska wersja skoro należy zmodyfikować do polskich ustawień?!

    Oczekuję, że do dyskucji włączy się jakaś osoba, która wniesie coś co przekona mnie, żebym zaczął używać joomli.

    Pomimo tego, że powyższe zadziałało chciałbym znaleźć jakieś ustawienie systemowe, które mam niepoprawnie lub przełącznik konfiguracyjny. Nie chcę w nowo instalowanym produkcie zmieniać kodu.

    Rybnik nie obraź się, ale oczekuę w tym wątku bardziej konstruktywnych odpowiedzi.
    Ostanio edytowane przez Trek : 13-06-2006 13:45

  6. #5
    Debiutant
    Dołączył
    13-06-2006
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Skoro już wiem, że do kawki muszę przeczytać kod joomli to znalazłem plik:
    Kod:
    includes/database.php
    a wnim komentarz
    Kod:
    //@mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);
    Odkomentowałem, zmieniłem na iso-8859-2 i uzyskałem to samo co poradził nexus246 w drugim poście. Nadal nie jestem przekonany, że tak to powinienem wykonywać dla klientów.

    Czy innym to naprawdę funkcjonuje, bez problemów? Może większość użytkuje Windows? Ja próbowałem już na dwóch dystrybucjach Fedora Core 4 i Mandriva 2006. W obu ten sam rezultat - znaki zapytania po standardowej instalacji.

    Co sądzicie o tej modyfikacji?
    Czy jest ona konieczna i czy to jest to miejsce gdzie muszę dokonać modyfikacji dla kodowania latin2/iso-8859-2?

  7. #6
    Bywalec
    Dołączył
    06-05-2006
    Wpisy
    182
    Punkty
    122

    Domyślny

    No to tak,
    Instalka do gentoo, internet lub płyta.
    Potem emerge apache2 mod php mod sql, (szczegóły w dokumentacji)

    Joomla! do 1.0.8 w tej chwili z tego serwerka i juz.
    Działa i żadnych problemów - chyba że coś dorzucisz - np VM,

  8. #7
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    @Trek - Rybnik to miasto niedaleko mnie ... to nie była odpowiedż tylko postulat - zapytanie, miedzy innymi o to zeby ludzie znajacy sie na tym zebrali rozne uwagi do kupy, pogadali razem w jednym topiku i pomogli zmontowac zestaw porad, do ktorego zawsze mozna bedzie skierowac ludzi natrafiajacych na powtarzalne problemy, lub poczatkujacych, ktorzy chcieby sie nauczyc czegos nowego.

    Nie obrazam sie, chce zwrocic uwage ze tresc i forma mojego postu ewidentnie wskazywaly na to ze nie jest to odpowiedz. Na razie klopot polega na tym, ze (najczesniej i nikogo nie obrazajac) ci, ktorzy znaja bazy danych na wylot, ucza sie Joomla a ci, ktorzy znaja Joomla z praktyki i poprawek eksperymentalnych poruszaja sie po omacku w temacie niektorych istotnych zagadnien z bazami danych. Moze to tylko kwestia zmobilizowania do publikacji kilku tekstow ?

    Przydałoby sie zebrac i opisac dane dotyczace kodowania znakow. Wraz z rosnaca iloscia uzytkownikow Joomla, pojawi sie wiecej osob (statystycznie) nie korzystajacych z "zewnatrznych" hostingow, z ktorymi w temacie kodowania polskich karzakow nie ma problemu.

    Na jednym s hostingów mam :
    System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
    System porównań dla połączenia MySQL: utf8_unicode_ci
    System porównywania napisów w tabelach:latin2_general_ci
    Joomla 1.0.8 PL wersja ISO-8859-2 z polskim panelem admina z www.joomla.pl
    Konfiguracja Joomla: $mosConfig_locale = 'pl_PL';
    PHP: SQLite Encoding iso8859

    Nie wiem, które mogą byc dla Ciebie przydatne, ale wszystko chodzi bez zarzutu w kliku językach. Pewnie uklęknę, jak będe sie musiał przestawić na UTF "zarządzeniem odgórnym".

  9. #8
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Oczekuję, że do dyskucji włączy się jakaś osoba, która wniesie coś co przekona mnie, żebym zaczął używać joomli.
    Ja tam przekonywać nie będę. Wcale nie musisz Joomli używać. Możesz pisać swe strony w hTML, możesz skorzystać z jednego z dziesiątków innych systemów zarządzania treścią. Polecam www.opensourcecms.com, gdybyś miał problem w znalezieniu takiego, który Ci spasuje.

    A wracając do rzeczy: Joomla jest w fazie dostosowywania do PHP5 i MySQL 4.1. Do poprawnego połaczenia z bazą MySQL 4.1 wymaga bibliotek. W katalogu /includes masz po to 3 pliki
    - database.php
    - database.mysql5.php
    - database.mysqli.php

    To raz
    Dwa: jak się przekonałes, wcale nie trzeba było dopisywać czegoś tam w pliku index.php szablonu, bo odpowiednia - co prawda wyremowana - instrukcja jest. Do wykorzystania w sytuacjach, w których coś z jakichś konkretnych powodów nie działa tak, jak się można spodziewać.

    Trzy: Skoro w 90-99% przypadków ludziom działa, a w 1-10% nie, to pozostają pytania, których serię zadałeś. Rzecz w tym, że stwierdzenie, iż jest coś skonfigurowane dobrze, to Twoje przekonanie, może nawet potwierdzone sprawdzeniem 15 opcji i...

    Cztery
    W PCL Joomla nie ma grupy zawodowych programistów, specjalistów od PHP, baz danych, itd, a jedynie grupa takich samych użytkowników Joomli, jak wielu innych - korzystających z bezpłatnego oprogramowania Open Source, tym się różniącego od komeryjnego, przynajmniej teoretycznie, że czasem nie wszystko działa i trzeba podłubać na szczęście w otwartym kodzie, dopytać się na forum, przeglądać dyskusje na forum projektu, zapytać projektantów systemu, gdy jakiegoś problemu nie udaje się rozwiązać, itd.

    Zwłaszcza, gdy się wykonuej prace dla klientów. Bo to jednak nieco inna sytuacja niż ta, kiedy robisz dla siebie.

    I na koniec - ile czasu upłynęło od zgłoszenia przez Cię problemu do jego rozwiązania?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  10. #9
    Debiutant
    Dołączył
    13-06-2006
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dzięki zwiastun.
    Teraz wszystko mi się poukładało.
    Napisałem kawałek kodu, który pokazuje ustawienia sesji lub globalne dla PHP w połączeniu z MySQL. Może to posłużyć do diagnozowania konfiguracji.
    Kod:
    <?php
    $link=mysql_connect('localhost', 'użytkownik', 'hasło') or
       die('Nie można się połączyć: ' . mysql_error());
    mysql_select_db('baza');
    // Odremować odpowiednie zapytanie.
    // Dla nowo tworzonych sesji
    // $result = mysql_query("show global variables");
    // Dla aktualnej sesji
    $result = mysql_query("show session variables");
    echo "<pre>";
    while ($row = mysql_fetch_array($result, MYSQL_NUM)) {
             printf ("ID: %s  Nazwa: %s\n", $row[0], $row[1]);
    }
    echo "</pre>";
    mysql_free_result($result);
    mysql_close($link);
    ?>
    Kod należy przekleić do pliku .php i obejrzeć w przeglądarce.

    Może ktoś znający się dobrze na kodzie Joomli podałby miejsce gdzie można to wkleić i zobaczyć wynik na stronie Joomli (np w stopce lub na dole strony). Zwiastun nie wiesz gdzie tego dokonać? To byłoby coś fajnego i całkiem przydatnego.

  11. #10
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    1. zainkludowac footer.php w odpowiednim miejscu template'a, kod wstawic do pliku /includes/footer.php
    2. uzyc bota do wstawiania kodu php w tresci
    3. wykonac kopie plikow jakiegos najprostszego modulu i na tej podstawie zrobic wlasny modl z ta trescia pod inna nazwa

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •