Projektowanie szablonu - cd
Wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Projektowanie szablonu - cd

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    22-06-2009
    Wpisy
    4
    Punkty
    10

    Domyślny Projektowanie szablonu - cd

    Witam ponownie, jak już wcześniej pisałem staram się przesiąść z wordpressa na joomlę. Generalnie zajmuję się teraz tworzeniem własnego szablonu. Dzięki dokumentacji poznałem już mniej więcej jak całość funkcjonuje. Mam tylko parę wątpliwości. Chodzi oto że jak miałem w swoim szablonie w WP strukturę ( omawiam w dużym uproszczeniu ):
    Kod PHP:
    <body>
    <
    div id="top"></div>
    <
    div id="menu"><-- widget nr1 --></div>
    <
    div id="main"><-- content --></div>
    <
    div id="footer"><-- widget nr2 --></div>
    </
    body
    to właśnie za pomocą widgetów mogłem sobie wstawiać menu czy stopkę. Dzięki temu przy użyciu plugina który zmieniał jezyk postów mogłem przy okazji zmienić język menu czy stopki. Tak pomyślałem sobie że może odpowiednikiem widgetów są w joomli moduły. I o ile wiem jak je wstawać to nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanei czy da sie wstawiać gdzieś w panelu admina moduł w taki sposób bym mógł dodać tam coś w php/html? np:
    <ul>
    <li>menu 1</li>
    <li>menu 2</li>
    ...
    </ul>

    oraz treść stopki jak np menu1 | menu2 | menu3?
    Mam nadzieję że w miarę obrazowo to wyjaśniłem

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    To poczytaj jeszcze o tworzeniu szablonów w Joomla!, bo "wydaje mi się" to żadna podstawa.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    22-06-2009
    Wpisy
    4
    Punkty
    10

    Domyślny

    hm no dobra. Chodzi o moduły tak? No dobrze wiec wstawiać moduł będę przez:
    <?php mosLoadModules( 'foot'); ?>

    i jest to moduł stopki gdzie byłby by trzy linki. Kiedy daję w p.admina w zakładce moduły dodaj nowy, nadaję mu nazwę foot i na samym dole wklejam te linki to moduł i tak się nie wyświetla dlaczego?

    I jeszcze jedno - czy joomFish przetłumaczy tak dodane moduły na inne języki?

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. Podręcznik projektowania szablonów dla Joomla 1.0 jest zamieszczony na www.pomoc.joomla.p. Zacytowany fragment kodu i owszem jest wykorzystywany przy umieszczaniu modułów, ale niczego nie wstawia. A forum naprawdę nie jest miejscem na takie instrukcje!.
    2. Działanie Joomfish również omówiliśmy w opublikowanym i dostępnym bezpłatnie poradniku. Pomijając, że Joomfish w ogóle niczego nie tłumaczy, ale pomaga tłumaczyć, to obsługuje tłumaczenie elementów rdzennych lub takich, które mu wskazanoza pomocą spcjalnych plików xml.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Wyjadacz Tor_ awatar
    Dołączył
    17-11-2009
    Wpisy
    920
    Punkty
    148

    Domyślny

    Sposobów na zaprojektowanie szablonu do jomla jest sporo.Jedni najpierw zaczynaja od projektu graficznego potem biorą się za oskryptowanie.Inni dokładnie na odwrót.Trzeba pamiętac o tym że jest to treść generowana dynamicznie i trudno przewidzieć czy np.lewa kolumna będzie mała 3 pozycje czy 33.A co za tym idzie zaczyna się przygoda z CSS.Umiejętne rozmieszczenie bloków i zmuszenie ich aby zachowywały sie tak jak tego chcemy razem z tłem i innymi elementami strony to ciekawe zadanie.Kiedys robiono to na tanelach i trzeba powiedzieć że sprawa była łatwiejsza.

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •