Przeniesienie Joomli do innego katalogu
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 19

Temat: Przeniesienie Joomli do innego katalogu

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    14-07-2006
    Wpisy
    21
    Punkty
    10

    Domyślny Przeniesienie Joomli do innego katalogu

    Witam Joomlomaniaków

    Mam takie nietypowe pytanie... Tworzę sobie serwis internetowy. Powiedzmy, że Joomla zainstalowana jest w katalogu www.strona.pl/test/ Czy jeśli przeniosę całość do katalogu głównego, tzn. www.strona.pl wszystko będzie działało jak należy? Wiem, że trzeba dokonać zmian w pliku configuration.php czy jak go tam zwał, co nawet czynilem i to z powodzeniem Dlaczego więc pytam? Otóż, czy takowe przeniesienie nie wymaga modyfikacji jakichś innych plików Joomli, czy po jakimś czasie Z TEGO POWODU (tzn. przeniesienia do innego katalogu) coś nagle nie [nazwa popularnej przyprawy] i to tak, że np. uszkodzi bazę MySQL ? Wiem, że niektóre komponenty i moduły wymagają dokonania odpowiednich poprawek w ich konfiguracji, co jest jasne jak słońce i nie stanowi problemu. Chodzi mi o to, czy taka zmiana lokalizacji Joomli jest wogóle w pełni przetestowana i nie spowoduję ZA JAKIŚ CZAS wywalenia się całego serwisu?


    Pozdrawiam


    P.S. PHP-Nuke to badziew w porównaniu do Joomli

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Wszystko co napisałeś jest prawdą.
    Zmiany po przeniesieniu są nieodzowne w configuration.php oraz w niektórych (dodatkowych, nielicznych) komponentach, które zapisują sobie na własny użytek ścieżki względne lub bezwzględne.
    Czyli: przenieś, popraw i będzie działało - teraz i później.
    Co nie zwalnia Cię od (ewentualnej) koniecznośći zrobienia kopii zapasowej zarówno plików, jak i bazy - zawsze coś może pójść nie tak ...

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    08-07-2006
    Wpisy
    45
    Punkty
    13

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez magic
    Wszystko co napisałeś jest prawdą.
    Zmiany po przeniesieniu są nieodzowne w configuration.php oraz w niektórych (dodatkowych, nielicznych) komponentach, które zapisują sobie na własny użytek ścieżki względne lub bezwzględne.
    Właśnie przenoszę stronę, którą robiłem offline za pomocą XAMPP. Czy wszystkie pliki i katalogi mam przenieść? Co mam jeszcze zmienić oprócz pliku configuration.php?

  5. #4
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Przede wszystkim musisz przenieść Bazę Danych.
    To Ona zawiera podstawową treść Twojej strony.
    Pozostałe:
    - pliki oprogramowania core Joomla!
    - pliki oprogramowania zainstalowanych dodatków (komponenty, moduły, boty)
    - pliki obrazków (np. ilustracje do artykułów przechowywane w folderze Images)
    - pliki konfiguracyjne (np. configuration.php dla Joomla!)
    to sprawa wtórna - wynika ze zmian jakie wprowadziłeś w stosunku do wersji zaraz po zainstalowaniu Joomla! na piewrotnym serwerze (miejscu).

    1. Jeśli nic nie zmieniałeś w zakresie doinstalowania dodatków - najprościej zainstaluj na docelowym serwerze Joomla! z pakietu inastalacyjnego, po czym przenieś Bazę Danych. Być może jeszzce będziesz musiał przenieść trochę obrazków i innych plików, które użyłeś lub zmodyfikowałeś na swojej lokalnej stronie.

    2. Jeśli zainastalowałeś na lokalnym serwerze dodatki - prościej będzie jeśli zarówno przeniesiesz Bazę Danych na docelowy serwer, jak również (jednocześnie) przeniesiesz CAŁĄ zawartość plików Joomla! (bez instalacji Joomla! na nowym miejscu). Wtedy jednak musisz poprawić "ręcznie" plik configuration.php (głównie ścieżki względne i bezwzględne URL - zgodnie z ustawieniami na nowym, docelowym serwerze) i (generalnie) wykazać się choć szczątkowią wiedzą na temat oprogramowania systemu operacyjnego, serwera www, email, etc. na docelowym serwerze.

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    08-07-2006
    Wpisy
    45
    Punkty
    13

    Domyślny

    A ta baza danych to gdzie ona jest . Które to pliki lub katalogi. Ona jest w folderze joomla czy gdzieś wyżej?
    Niestety jestem lamerem

  7. #6
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Fakt. Jesteś lamerem pierwszej wody.
    Głownie dlatego, że nawet nie spojrzałeś co masz zainstalowane jako przykładowe treści swojej strony - zaraz po instalacji lub np. na Demo Joomla!, nie wspominająć o Stronie Głównej www.joomla.pl, Pomocy, a w tym również niniejszym Forum ... Jeszcze jest możliwość taka, że spojrzałeś, ale nic z tego nie rozumiesz, więc tym bardziej Lamer jest adekwatym określeniem (choć w tym wypadku - zupełnie nie obraźliwym - sam jestem na ten przykład Lamerem w tysiącu i jeden spraw).

    Ta baza (nie mylić z Tabazą - Pszczółka Maja) - mieści się na Twoim Własnym serwerze MySQL. To jest jedna z baz danych na tym serwerze. Ma taką nazwę jaką jej nadałeś przy utworzeniu jej (przed, albo w czasie instalacji Joomla!).
    Na "siłę" to możesz do niej się dobrać bezposrednio otwierając jeden z plików na swoim serwerze (komputerze), ale nic Ci to nie da ... Najprościej jest użyć "Klienta Bazy Danych MySQL". Moze to być np. phpMySQL (taka strona na Twoim serwerze www - jeśli ją zainstalowałeś - nawet nieświadomie), albp np. MySQL Administrator (taki program na Twoim komputerze - raczej musiałeś świadomie go zainstalować (jeśli...)).

    Uzywając takiego Klienta Bazy (programu) wyEksportuj swoją bazę danych (tą, która zawiera treść Twojej strony Joomla!) do pliku tekstowego *.sql (gdzie * zastąp własną nazwą pliku), a następnie zaImportuj ten sam plik na docelowym serwerze www, przy pomocy Klienta Bazy Danych Tamtego Serwera.

    Sorry, ale szczegółowe instrukcje Exportu i Importu baz danych mySQL oraz wszelkie inne instrukcje (np. co to System Operacyjny, a co Mysz) - to nie jest temat do omawiania w tym miejscu. Krótko mówiąc - albo jesteś zdolny przyswoić sobie odpowiednią wiedzę np. w oparciu o książki lub (lepiej) materiały szeroko dostępne w Internet, albo płacz, lub płać i rób od początku swój serwis na nowym serwerze www / wynajmij kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

  8. #7
    Przeglądacz
    Dołączył
    08-07-2006
    Wpisy
    45
    Punkty
    13

    Domyślny

    Dzięki za wyczerpujące informacje i za cierpliwość :o
    Tabaza to nie ta bajka. To raczej przygody Sindbada żeglaża. W pszczółce Maji była Tekla

  9. #8
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Sorry - jak już wspomniałem - jestem lamerem w wielu sprawach, wliczając w to kreskówki dla dzieci ... ;)

  10. #9
    Przeglądacz
    Dołączył
    08-07-2006
    Wpisy
    45
    Punkty
    13

    Domyślny

    Czy da się jakoś ominąć procedurę export- import bo phpMyadmin nie odpowiada. Wyskakuje jakiś błąd. Znalazłem folder w którym jest moja baza danych czy coś mi to daje?

  11. #10
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Nic Ci to nie daje.
    Zakładam, że swoją bazę danych jak i Joomla! masz na swoim własnym komputerze (lokalnym). Zakładam, bowiem nie byłeś się uprzejmy zastosować do Regulaminu i napisać co i jak ...
    Jeśli prawdą jest jak wyżej - i skoro ci phpMyAdmin nie działa - ściagnij sobie MYSQLAdministrator ze strony MySQL. Zainstaluj, wyeksportuj swoją bazę, i tak dalej ...
    I nie pytaj tutaj jak użyć MYSQLAdministrator, albo o co chodzi z relacyjnymi bazami danych - to jest forum na temat Joomla! a nie Baz Danych.
    Chcesz przenieść bazę danych? - zorientuj się jak to się robi - to nic nie ma wspólnego z Joomla!, poza tym, że Joomla! TEŻ używa bazy danych ...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •