Łatka vs Pakiet
Wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Łatka vs Pakiet

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    03-06-2009
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny Łatka vs Pakiet

    Witam
    Postanowiłem dziś zaktualizować joomlę do najnowszej wersji.

    W wiadomości http://www.joomla.pl/content/view/435/1/

    Pisze:
    "Kliknij tu, aby pobrać Joomla 1.5.14 (kompletny pakiet instalacyjny)
    Kliknij tu, aby znaleźć pakiet aktualizacji (łatka aktualizacyjna)
    Kliknij tu, aby pobrać kompletny pakiet języka polskiego"

    Zatem czym się różni łatka od pakietu?

    Udałem się na stronę (druga linijka z linkiem) i pobrałem odpowiedni "pakiet" z łatką. Wchodzę na zaplecze i próbuję ów pobrany pakiet zainstalować w instalatorze pakietów. Niestety nie nie zawiera on pliku install.xml zatem pakietem nie jest.

    Do tego w w wielu innych miejscach łatki również nazywane są pakietami pomimo iż nimi nie są.

    Na co dzień mam do czynienia z menadżerami pakietów i tam instalacją pakietu zajmuje się tzw menadżer pakietów. W joomla jak mniemam do instalacji pakietów służy instalator pakietów, który swoim tekstem "Instaluj z pakietu" prosi o podanie pakietu.

    Moje rozumowanie jest takie:
    - Słowo packet z angielskiego oznacza zarówno pakiet jak i paczkę.
    - Paczka kojarzy mi się z archiwum. Czyli np plik zip, bz2 etc.
    - Łatka to poprawka, może być dostępna w postaci zarówno pakietu - wówczas jej instalacja odbywa się za pomocą instalatora pakietów jak może być również paczką lub archiwum z łatką - wówczas z instalacją należy się pofatygować ręcznie.

    Zatem łatka może być zarówno pakietem (choć w joomli jeszcze nie widziałem - ale nie używam jej zbyt długo) lub paczką/archiwum z łatką.

    Ponieważ paczka, pakiet są wyrazami do siebie zbyt podobnymi będę faworyzował słowo archiwum.

    Proponuję dodać do bazy wiedzy na wiki oraz FAQ na niniejszym forum następujący tekst:
    "Łatka i Paczka czym się różnią oraz do czego służą" a przy pisaniu na tematy łatek i paczek po prostu trzymać się nowego słownictwa.

    Plik Archiwum/ Archiwum - to skompresowany plik zip, gz, bz2 etc który zawiera inne plik i/lub katalogi. Służy do przenoszenia grupy plików i/lub katalogów w postaci jednego pliku.

    Łatka - to zestaw plików/poprawek mających na celu aktualizację oprogramowania. Może być rozpowszechniania w postaci archiwum lub pakietu.

    Pakiet - to zestaw plików wraz z informacją o sposobie ich instalacji.

    Poza tym może wprowadzić również pojęcia:
    nakładanie - nadpisywanie plików plik po pliku.
    instalacja - instalacja przy użyciu instalatora

    Czyli nałożyć łatkę jeżeli jest ona "wrzucana" z pliku archiwum a nie zainstalować. I zainstalować pakiet a jeżeli jest on instalowany z instalatora.


    Zatem pakiet i łatka to archiwum. Do tego archiwum może być pakietem ale nie musi. Czyli łatka jest archiwum ale jeśli zawiera informacje dla instalatora to jest już pakietem. Tak jak nie każdy wóz jest samochodem ale każdy samochód jest wozem.


    Moim celem nie jest czepianie się, po prostu uważam, że doprecyzowanie w/w kwestii może ułatwić komunikację nam wszystkim. Bo ja sam za każdym razem łapię się na tym, że by mieć 100% pewność co jest pakietem a co tylko archiwum muszę rozpakować odpowiednie pliki.

    Ostatecznie jeżeli ten pomysł się nikomu nie spodobał to zawsze będę mógł znaleźć tutaj odpowiedź jak to jest z tymi łatkami i pakietami gdy znów o tym zapomnę.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wiarus pyziak awatar
    Dołączył
    10-06-2008
    Skąd
    Białystok
    Wpisy
    2 598
    Punkty
    155

    Domyślny

    Proponuję dodać do bazy wiedzy na wiki oraz FAQ na niniejszym.....
    a ja proponuje Tobie zapisać ten link: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/701/51/

  4. #3
    Wyga alex51 awatar
    Dołączył
    16-01-2007
    Skąd
    Kamień Pomorski
    Wpisy
    3 369
    Punkty
    485

    Domyślny

    Gratuluję wnikliwego rozpatrzenia tego zawiłego (pewnie tylko dla @tziobro) problemu.
    W największym skrócie wygląda to tak:
    - łatka aktualizacyjna - zestaw plików do nadpisania celem zaktualizowania systemu. Nadpisujemy przesyłając pliki przez ftp.
    - pakiet instalacyjny - komplet plików, przewidziany do nowej instalacji joomla. Tradycyjna procedura instalacyjna, polegająca na przesłaniu rozpakowanych wcześniej plików na serwer przez ftp i uruchomieniu instalatora po stronie www.
    Myślę, że zdecydowana większość użytkowników joomla doskonale rozumie te pojęcia bez potrzeby ich tak szczegółowego opisywania.

  5. #4
    Debiutant
    Dołączył
    03-06-2009
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez pyziak Zobacz wiadomość
    a ja proponuje Tobie zapisać ten link: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/701/51/
    Ok temat nie istotny na tym forum, swoje "trzy grosze" zgłosiłem jako sugestię do dokumentacji odpowiednim osobom. Dziękuję za link - od niego trafiłem tutaj

    "Jeśli masz sugestie, propozycje, pomysły, uwagi, jeśli chcesz nawiązać z nami współpracę, jeśli masz pytania, wątpliwości, problemy związane z korzystaniem z witryn PCJ, skorzystaj z poniższego wykazu kontaktów z redakcją. Problemy i pytania dotyczące Joomla! prosimy zgłaszać na forum."


    Nic dodać nic ująć.

  6. #5
    Wiarus pyziak awatar
    Dołączył
    10-06-2008
    Skąd
    Białystok
    Wpisy
    2 598
    Punkty
    155

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez tziobro Zobacz wiadomość
    Nic dodać nic ująć.
    ja bym dał to w tym dziale: http://forum.joomla.pl/forumdisplay.php?f=40
    ale nie ma co nad tym się rozwodzić, po prostu odczytałem pierwszy post jako z docinkami, ale widać się myliłem.

  7. #6
    Debiutant
    Dołączył
    03-06-2009
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Wpisy
    5
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez pyziak Zobacz wiadomość
    ja bym dał to w tym dziale: http://forum.joomla.pl/forumdisplay.php?f=40
    ale nie ma co nad tym się rozwodzić, po prostu odczytałem pierwszy post jako z docinkami, ale widać się myliłem.
    No może faktycznie mogło być nieco innym tonem z mojej strony ;).

  8. #7
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Pakiet/paczka w języku polskim oznaczają mniej więcej to samo. O tym, że coś jest pakietem instalacyjnym (paczką instalacyjną) mówi przymiotnik "instalacyjna". O tym, z czego i jak korzystać, mówią a) opisy umieszczone w plikowni, b) materiały na wiki, c) materiały na www.pomoc.joomla.pl
    Nazwanie czegoś paczką/pakietem albo łatką w żaden sposób nie może decydować o tym, w jaki sposób odbywa się instalacja. Istnieją łatki (np. językowe), które są instalowane za pomoca instalatora, formalnie stanowią sklompresowane archiwum (paczkę, pakiet), ale nie tylko archiwum.
    Słowem: sugestie może i ciekawe, ale niczego nie rozwiązują.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •