Płatne GPL - Strona 2
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 25

Temat: Płatne GPL

  1. #11
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    W innym miejscu @Dylek odesłał Cię do tekstu na temat GPL i opłat. Może nie doczytałem, ale jakoś nie udało mi się natknąć na żaden protest liderów wolnego oprogramowania wobec praktyki Open Source Matters (czytaj Projektu Joomla!) - w którego katalogu masz informacje o setkach rozszerzeń wydanych na GPL - nie tylko bezpłatnych (niekomercyjnych), ale i płatnych (komercyjnych).
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    Nowicjusz
    Dołączył
    11-11-2010
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dopóki oprogramowanie jest na GPL, nie można pobrać opłaty za korzystanie z niego. Co więcej dopóki jest ono na GPL użytkownik może dowolnie je modyfikować i dalej rozprowadzać jedynie pozostawiając informację o innych autorach.

    Innymi słowy tak, można pobrać opłatę za dystrynucję. Ale dotyczy ona tylko bardzo konkretnej usługi: ściągnięcia sfortu z witryny producenta. Ale pierwszy użytkownik ma pełne prawo po zapłaceniu autorowi rozprowadzić swoją kopię w internecie i postępuje całkowicie zgodnie z licencją.

    Co więcej każdy projekt zawierający w sobie GPL musi również być GPL.

  4. #13
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Dobrze, dziękujemy Ci już za te mądrości. Zgłoś naruszenie GPL do FSF.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  5. #14
    Nowicjusz
    Dołączył
    11-11-2010
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

    Domyślny

    Wyobraź sobie, że rozmawiałem o tym na kanale FSF i wiesz, jakie mają zdanie o Joomla. Kiepskie.
    Joomla is a strange community, they are more interested in money rather in Freedom
    To wiele wyjaśnia.

  6. #15
    Wiarus Jac awatar
    Dołączył
    22-12-2005
    Skąd
    Szczecin/Warszawa/Bieszczady
    Wpisy
    1 321
    Punkty
    182

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez rip LunarBird CLH Zobacz wiadomość
    Wyobraź sobie, że rozmawiałem o tym na kanale FSF i wiesz, jakie mają zdanie o Joomla. Kiepskie.
    To wiele wyjaśnia.
    Widzisz, ja osobiście patrząc na otaczający mnie świat, w którym przyszło mi żyć, jestem realistą i nie wierzę, że można czemuś całkowicie poświęcić się za friko. (Chyba, że ktoś wygrał w totka, albo żyje samym powietrzem).
    Tak samo nie wierzę, że przytaczana przez Ciebie w innym wątku społeczność Debiana nie czerpie korzyści finansowych z tego, że projekt jest rozwijany w myśl wolnego oprogramowania.
    Dlatego wcale nie uważam, że w przypadku Joomla! "lekkie komercjalizowanie" się pewnych dziedzin funkcjonowania tego systemu jest złe.
    Uważam, że to jest nawet wskazane, żeby powstawały rozszerzenia komercyjne. Dzięki temu każdy może wybrać to na co go stać.
    A rozwojowi systemu to nie szkodzi, a wręcz przeciwnie.

    Podobnie moim zdaniem rzecz ma się z wałkowanym przez Ciebie w innym wątku edytorem JCE, do którego dostęp do ekstra rozszerzeń jest płatny.
    Widzisz, obserwuję rozwój edytora JCE jeszcze od czasów, kiedy nie nazywał się JCE. Podejrzewam, że gdyby nie wprowadzenie odpłatności za pewne dodatkowe rozszerzenia,
    projekt ten mógłby upaść szybciej, niż nam się wydaje.

    Rozumiem twoje idealistyczne podejście.
    Niestety w tym świecie nie ma ono racji bytu na dłużej.
    Zapracowany po uszy, cały czas kilka projektów na tapecie.
    Od 2005 roku indywidualne projekty Joomla - www.studioalfa.pl.
    Polecam darmowe templatki Joomla.

    Nie pomagam w kwestiach związanych z Joomla na Facebooku! Forum Joomla jest tutaj.

  7. #16
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Joomla is a strange community, they are more interested in money rather in Freedom
    Kiepskie to ma szare komórki ten co to napisał. Trzeba chyba być intelektualnym geniuszem, żeby znaleźć uzasadnienie przeciwstawienia wolności i pieniedzy.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #17
    Senior PeFik awatar
    Dołączył
    18-02-2007
    Skąd
    Miasto Stu Mostów
    Wpisy
    5 465
    Punkty
    241

    Domyślny

    GPL - daje użytkownikowi wolność używania, instalowania , modyfikowania.
    A $$$ za opłatę - dają programiście wolność życia, pełny brzuszek i satysfakcje z pracy.

    Kupując zamknięte oprogramowanie, najczęściej z zakodowanym kodem źródłowym, dostajesz zaspawane pudełko które możesz używać tylko na jednej przypisanej domenie, bo na innej już ci nie zadziała bez klucza. Widzisz różnicę?

    ---------- Post dodany o 01:47 ---------- Poprzedni post był o 01:41 ----------

    Cytat Wysłane przez rip LunarBird CLH Zobacz wiadomość
    Wyobraź sobie, że rozmawiałem o tym na kanale FSF i wiesz, jakie mają zdanie o Joomla. Kiepskie.
    To wiele wyjaśnia.
    Drogi kolego, a co ty zrobiłeś za darmo , a dokładniej jaki jest twój wkład w rozwój Joomla, albo innego CMS etc. Jakieś tłumaczenie ? Darmowe ikony ? Pochwal się...

    ---------- Post dodany o 01:51 ---------- Poprzedni post był o 01:47 ----------

    p.s.
    .....Nie będą mogli nic ci za to zrobić.
    Tu niestety znów się mylisz, widać że jesteś prawnym ignorantem. Poczytaj sobie nieco, potem szalej.
    Współautor bloga o systemie Joomla! -> blog.elimu.pl < oraz kilku książek i artykułów o tym CMS.

  9. #18
    Nowicjusz
    Dołączył
    11-11-2010
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

    Domyślny

    Widzisz, ja osobiście patrząc na otaczający mnie świat, w którym przyszło mi żyć, jestem realistą i nie wierzę, że można czemuś całkowicie poświęcić się za friko.
    Idea open source nie polega na poświęcaniu się całkowicie. Polega na współdziałaniu, każdy poświęca tyle, ile może. I jak widać po Debianie, jednej z najsolidniejszych dystrybucji linuksowych, a przy tym całkowicie darmowej - to działa.
    Tak samo nie wierzę, że przytaczana przez Ciebie w innym wątku społeczność Debiana nie czerpie korzyści finansowych z tego, że projekt jest rozwijany w myśl wolnego oprogramowania.
    Do wierzenia cię nie zmuszę. Ale Debian jest dystrybucją bardzo restrykcyjnie podchodzącą do tych spraw, to oczywisty i powszechnie znany fakt. Społeczność skupiona wokół Debiana na nim nie zarabia. Rozwijaniem Debiana zajmuje się fundacja utrzymywana z dobrowolnych datków.

    Co więcej Joomla nie jest zgodna z licencją GPLv3. Wiesz dlaczego? Ponieważ GPLv3 wprowadza dodatkowe obostrzenie: kod GPLv3 nie może być używany łącznie z żadnym kodem na licencji niekompatybilnej z GPL. Innymi słowy FSF podziela moje zdanie i w kolejnych wersjach licencji GPL sposób prawny uniemożliwia takie chece, jakie się dzieją w Joomla.
    Trzeba chyba być intelektualnym geniuszem, żeby znaleźć uzasadnienie przeciwstawienia wolności i pieniedzy.
    To proste. Wolność redystrybucji uniemożliwia zarabianie na sofcie pieniędzy. Zarabianie na GPL z definicji musi limitować darmową redystrybucję.
    Tu niestety znów się mylisz, widać że jesteś prawnym ignorantem. Poczytaj sobie nieco, potem szalej.
    The word “free” has two legitimate general meanings; it can refer either to freedom or to price. When we speak of “free software”, we're talking about freedom, not price. (Think of “free speech”, not “free beer”.) Specifically, it means that a user is free to run the program, change the program, and redistribute the program with or without changes.
    http://www.gnu.org/philosophy/selling.html

    Powtóżmy: użytkownik może uruchamiać program, zmieniać go i rozprowadzać go w formie zmienionej lub nie.

    Innymi słowy wracamy do przykładu. Ktoś pobierze kod GPL za opłatą, ale ten ktoś może go dalej rozprowadzać za darmo.


    Jesli się pan z tym nie zgadza, proszę wskazać KONKRETNY ZAPIS LICENCJI GPL, który potwierdza pana zdanie.

  10. #19
    Senior PeFik awatar
    Dołączył
    18-02-2007
    Skąd
    Miasto Stu Mostów
    Wpisy
    5 465
    Punkty
    241

    Domyślny

    ======== uważam że wątek należy zamknąć, bo do niczego nie prowadzi. A jak kolega ma dużo kasy to niech idzie do prawnika amerykańskiego/polskiego specjalizującego się GNU GPL i się popyta. Bo z tego co wiem i widzę, to jest forum raczej techniczne, a nie prawne.

    ---------- Post dodany o 05:23 ---------- Poprzedni post był o 05:15 ----------

    Jeśli kolegi nie stać aktualnie na porady prawne, albo szkoda mu wypłaty, wtedy można sięgnąć po książkę, którą zresztą mam na półce :
    Oprogramowanie open source w świetle prawa
    Między własnością a wolnością

    Autorzy: Janusz Barta, Ryszard Markiewicz
    Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska - OFICYNA

    z kolei za SMS 9 zł + vat - przeczytasz : http://www.monitorprawniczy.pl/index...cid=20&id=2378
    Ostanio edytowane przez PeFik : 12-11-2010 06:26
    Współautor bloga o systemie Joomla! -> blog.elimu.pl < oraz kilku książek i artykułów o tym CMS.

  11. #20
    Nowicjusz
    Dołączył
    11-11-2010
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

    Domyślny

    Jak widzę kolega potrafi tylko linkować bycze teksty, co uniemożliwia zorientowanie się, o co dokładnie koledze chodzi. Natomiast poproszony o wskazanie jednego, drobnego konkretu kolega milczy.

    Zwracam również uwagę, że co najmniej jedna ze zlinkowanych książek nie mówi o GPL tylko o open source. A to absolutnie nie jest to samo.
    Ostanio edytowane przez rip LunarBird CLH : 12-11-2010 12:30

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •