Zapisywanie stanu serwisu
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 19

Temat: Zapisywanie stanu serwisu

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    18-12-2005
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny Zapisywanie stanu serwisu

    Witam,
    czy istnieją jakieś moduły, komponenty itp., które pozwalałyby na proste zapisywanie stanu serwisu (z szatą graficzną, zainstalowanymi dodatkami, wprowadzonymi artykułami itd.) - taki back-up całości. Celem tego byłaby możliwość prostego odtworzenia tego w razie potrzeby?
    Czy może są jakieś inne sposoby na robienie tego "ręcznie", ale w prosty sposób - bardziej dla użytkownika Joomla, a nie developera.
    Pozdrawiam

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Przeglądacz
    Dołączył
    02-10-2005
    Wpisy
    36
    Punkty
    11

    Domyślny

    Swojego czasu dla Mambo był sobie taki komponent, jak BigAPE Backup Component
    ale czy dobrze się sprawuje przy obecnej Joomli to nie powiem
    Ale jak nadal uważam ze najlepiej kopie robi się z poziomu panelu do zarządzania serwerem i
    jest to na tyle łatwe za można by było powiedzieć ze dla ludzi

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    18-12-2005
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dzięki Maximus,
    chyba o coś takiego mi chodziło. Pod Joomla zainstalowało się bezproblemowo - jeszcze nie sprawdzałem jak wygląda robienie backupu, ale możliwości tego komponentu wyglądają bardzo zachęcająco.

    Pozdrawiam

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Na dobrym serwerze dobry administrator dysponuje aktualną kopią danych swoich klientów.
    Backup bazy danych to tylko kopia bazy danych, ale już nie zasobów zgromadzonych w katalogach. Zawsze warto mieć aktualną odwzorowaną wersję na swoim lokalnym komputerze. Przyda się także do przetestowania nowych modułów czy komponentów, zanim zostaną zainstalowane w działającym serwisie. Niezłym pomysłem jest także aktualizowanie bazy danych na lokalu (wykorzystać do tego można wspomnianą kopię bazy danych).
    Póty się nic nie dzieje..., he he he ... trzecia prawda ks. Tischnera - zawsze się dzieje. W tym przypadku pewien pan ze swoimi prawami czuwa, a jego prawka czekają na dobrą okazję!
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Ja używam BABackup w kilku miejscach i potwierdzam, że bardzo fajny programik. Robi zarówno kopię bazy jak również katalogów albo dwa w jednym. Szybko, sprawnie, download spakowanej kopii bezpośrednio z Panelu Administracji, itp ...
    Tylko, że jest jeden problem.
    Zgodnie z prawami zwiastowanymi wyżej lubi robić (może tylko mnie) ukryte psikusy.
    A to plik ze spakowanymi plikami okazuje się uszkodzony, a to jeszcze coś innego ...
    Wczoraj na ten przykład zrobiłem kopię zapas CAŁOŚĆI strony, sprawdziłem skubańca - plik się rozpakował - no to dalej w upgrady ... Na koniec potrzebowałem 1 (słownie: jeden) plik z tych kilku tysięcy (żeby skopiować drobnego hack'a, który w nim popełniłem kiedyś) i wiecie co ?? Łobuz spakował mi wszystko - poza folderem modules ...
    Nie muszę dodawać, w którym katalogu był ten plik .
    Inaczej mówiąc: polecam osobiście ze względu na wygodę użytkownia, ale trzeba patrzeć mu na łapki ...

  7. #6
    Debiutant
    Dołączył
    18-12-2005
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Zwiastun,

    intencją mojego pytania nie była administracja serwerem, ale możliwość sporządzania łatwych w instalowaniu "paczek" np. dla klientów tego samego rodzaju. Chodzi o to, abym mógł taką paczkę wysłać swojemu klientowi, który bez problemu będzie mógł ją zainstalować, aby cieszyć się z prekonfigurowanego serwisu.

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  8. #7
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Toz chyba utrafiłem Ci w sedno, pomijając otoczkę związaną z bieżącym administrowaniem serwisu (bo i skąd miałbym wiedzieć, jaka dokładnie była Twoja intencja). Wszak samej bazy danych klientowi nie poślesz.
    A do celów, o jakich mówisz, może warto się zainteresować Xamppem, wersją z joomla xj (na mamboos.de) czy MSASem, ostatnio przypomnianym na joomlapl.com?
    A w uproszczonym wydaniu prekonfigurowany serwis, który sobie ktoś może zainstalować, poslugując się np. instalatorem joomla, to pakiet jak dystrybucyjny, ale zawierajacy także wszystkie pliki komponentów, modułów i dodatków tudzież wrzucony do katalogu /instalation/sql zrzut bazy danych nazwany sample_data.sql, z zastąpionym przyrostkiem, z jakiego korzystałeś, na standardowy #__ i instrukcją dla klienta, co by "przykłady" zainstalował .

    Narzędzie, któe Ci taką zrzutkę sprawi - magic pisze.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  9. #8
    Debiutant
    Dołączył
    18-12-2005
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Zwiastun,

    dzięki za te informacje,

    pozdrawiam świątecznie

  10. #9
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Magic nie pisze takiego narzędzia.
    Magic jedynie kiedyś rzucił pomysłem przygotowywania wersji instalacyjnych Joomla w postaci "gotowców" - zawierających wstępnie skonfigurowany serwis dla konkretnych celów (parafie, komendy policji, kluby sportowe ... i co tam komu jeszcze przyjdzie do głowy ... ).
    Na podobnej zasadzie jak robi się i publikuje dodatki do Joomla (komponenty, moduły, boty) można robić też takie "gotowce". Najlepsze mozna publikować na koomla.pl ;)

    Jedną z możliwych odmian tego pomysłu może być też np. zastąpienie przykładowych artykułów w sekcji FAQ - miniporadnikiem dla Pani Krysi jak publikować artykuły na stronę i posługiwać się Administracją (kategoria dostępna dla grupy Special z Menu Użytkownika).

    To tylko pomysł.
    Wykonanie - jak dodatki do Joomla - każdy może ...

    Natomiast co do narzędzia to faktycznie przydałby się w powyższym celu taki generator, który gotową stronę "zapakowałby" jako wersję instalacyjną Joomla.
    Kto podniesie rękę do góry ?

    Pozdrawiam

  11. #10
    Wyjadacz nexus246 awatar
    Dołączył
    23-09-2005
    Wpisy
    664
    Punkty
    20

    Domyślny

    Ciekawy pomysł, może troszkę utopijny..... ;)
    Nie masz wrażenia że to podcinanie gałęzi na której się siedzi?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •