Konfiguracja LDAP Joomla 1.5.19
Wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Konfiguracja LDAP Joomla 1.5.19

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    30-08-2010
    Wpisy
    3
    Punkty
    10

    Domyślny Konfiguracja LDAP Joomla 1.5.19

    Witam wszystkich.

    Mam do zrealizowania następujące zadanie: autoryzacja użytkowników w CMS-ie przy użyciu LDAP-a. W wersji 1.5.19 jest wbudowany moduł do LDAP-a. Próbowałem go skonfigurować i zalogować się ale niestety zakończyło się to niepowodzeniem.
    Użytkownicy utworzeni w Active Directory znajdują się w następującej strukturze:
    ou=city
    ou=department
    ou=Users
    dc=country
    dc=company_name
    dc=group

    Przykładowy login do konta: kowalskij@country.company_name.group
    Testowałem zwykłe połączenia w php i łączę się z AD ale w joomli nie mogę się połączyć.
    W Internecie znalazłem kilka porad ale nie rozwiązały mojego problemu.

    Z poziomu administracyjnego aktywowałem moduł "Uwierzytelnienie - LDAP" oraz wyłączyłem moduł "Uwierzytelnianie - Joomla". Próbowałem także zmienić kolejność modułów autoryzacji (1 LDAP, 2 Joomla).

    Moja konfiguracja modułu LDAP na chwilę obecną wygląda następująco:

    Serwer ldaps://XXX.XXX.XXX.XXX => tu mam adres IP
    Port 389
    LDAP V3 Tak
    Negocjacja TSL Tak
    Podążaj za odwołaniami Nie
    Metoda autoryzacji Połącz i szukaj
    Podstawowa DN ou=Users,ou=department,ou=city,dc=country,dc=compa ny_name,dc=group
    Szukaj wyrażenia cn=[search],ou=Users,ou=department,ou=city,dc=country,dc=comp any_name,dc=group
    DN użytkownika [username]@country.company_name.group

    Użytkownik połączenia
    puste
    Hasło połączenia puste

    Mapuj: Pełna nazwa
    displayName
    Mapuj: Adres poczty mail
    Mapuj: ID Użytkownika cn


    Czy ktoś może mi pomóc uporać się z tym problemem ?

    Z góry dziękuję
    Marcin.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior moje awatar
    Dołączył
    08-01-2008
    Skąd
    Silesia
    Wpisy
    6 057
    Punkty
    188

    Domyślny

    Polecam docs.joomla.org + LDAp jest tam mnóstwo wyników, nawet linki do dodatkowych narzędzi, tutoriali itp.
    Webdeveloper do usług ;)

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    30-08-2010
    Wpisy
    3
    Punkty
    10

    Domyślny

    Przegrzebałem się przez dokumentację, skonfigurowałem OpenLDAP-a i Joomlę zgodnie z instrukcjami i przy próbie dodania użytkownika pojawia się następujący błąd:
    "Failed to create user: Undefined attribute type "
    Ktoś wie dlaczego nie dodaje użytkownika poprzez LDAP-a ? W bazie użytkownik jest tworzony.

    Mam też pytanie odnośnie zasugerowanej dokumentacji: plugin plgUserLDAP tworzy użytkownika w bazie i w strukturze LDAP => a jeżeli mam użytkowników w strukturze to muszę dodać ich tylko do bazy ? Czy do takiej operacji wystarczy podstawowy plugin zakładania użytkowników ?

    Pozdrawiam
    Marcin

  5. #4
    Debiutant
    Dołączył
    30-08-2010
    Wpisy
    3
    Punkty
    10

    Domyślny

    Po miesiącu walki udało się skonfigurować Joomlę tak aby autoryzacja odbywała się poprzez LDAP-a. Zanim opiszę jak to zrobiłem, krótki opis jak to funkcjonuje w moim przypadku.
    W firmie korzystamy z Active Directory (AD). Założenie było takie aby autoryzacja odbywała się za pomocą kont domenowych bez konieczności tworzenia nowych użytkowników.
    Rozwiązanie:

    1) Z strony http://www.joomla.pl/index.php/pobierz-joomla.html pobierz polskie wydanie Joomli! (w moim przypadku była to wersja 1.5.19)

    2) Zainstaluj Joomlę! zgodnie z instrukcją pomijając wczytywanie domyślnych danych !!!

    3) Pobierz następujące pluginy:

    a) Library Manager for Joomla! (com_jlibman.tgz) z strony http://extensions.joomla.org/extensi...nstallers/3299
    b) JAuthTools (pkg_jauthtools_core.tgz) z strony http://joomlacode.org/gf/project/jauthtools/frs/
    c) Advanced LDAP Authentication (plgAuthenticationAdvLDAP.tgz) z strony http://joomlacode.org/gf/project/jauthtools/frs/
    d) User Source Package (pkg_jauthtools_usersource.tgz) z strony http://joomlacode.org/gf/project/jauthtools/frs/
    e) JDiagnostic z strony (jdiagnostic.tgz) http://extensions.joomla.org/extensi...rformance/7014

    4) Przed rozpoczęciem instalacji należy rozpakować następujące pliki (zawierają w sobie pluginy):

    - pkg_jauthtools_core.tgz (po rozpakowaniu powinniśmy zobaczyć pliki: lib_jauthtools_helper.tgz, lib_jauthtools_sso.tgz, lib_jauthtools_usersource.tgz)
    - pkg_jauthtools_usersource.tgz (po rozpakowaniu powinniśmy zobaczyć pliki: plgSystemSync.tgz, plgUserSourceLDAP.tgz)

    5) Instalujemy pluginy wg podpunktów w punkcie 3. UWAGA !!! - nie włączamy ich jeszcze

    6) W panelu administracyjnym wybieramy z menu Komponenty => JDiagnostic. Pojawi się lista dostępnych opcji jak na poniższym rysunku
    Załącznik 3092
    a) W pierwszej kolejności należy kliknąć ldapconfigurator. Z listy rozwijanej ("Please slect your LDAP directory") wybierz "Microsoft Active Directory" i kliknij Proceed.
    b) Na kolejnej stronie wpisz następujące parametry:
    Site Name: w moim przypadku było to country.company_name.group !!! W tym polu wprowadza się domenę AD
    LDAP Server: XXX.XXX.XXX.XXX !! W tymi miejscu podaje się adres IP serwera na której znajduje się AD lub wpisuje się localhost jeżeli Joomla będzie zainstalowana na tym samym serwerze
    LDAP Port: 389
    c) Klikamy "Next" i przechodzimy do następnej strony. Pola "Connect Username" oraz "Connect Password" pozostawiamy puste i klikamy "Next"
    d) Na kolejnej stronie pozostawiamy pola bez zmian.
    Search String: userPrin****lName=[search]@country.company_name.group służy do przeszukiwania AD,
    Base DN: DC=country,DC=company_name,DC=group to rozbita domena na poszczególne elementy,
    User DN: [username]@country.company_name.group to "wzorze" identyfikujący użytkownika.
    e) Klikamy "Next" i kolejny raz "Next". Aby sprawdzić czy poprawnie zostało skonfigurowane połączenie LDAP w panelu administracyjnym z menu ponownie wybieramy Komponenty => JDiagnostic
    f) Z listy dostępnych opcji wybieramy ldapsettings a następnie z listy rozwijanej "Please select a diagnostic" wybieramy "Connection and Bind Test" i klikamy przycisk Proceed. Jeżeli otrzymaliśmy komunikat "Successfully bound to LDAP server" oznacza to, że połączenie zostało poprawnie skonfigurowane.
    g) Pozostaje tylko sprawdzić czy można logować się na użytkowników zdefiniowanych w AD. W tym celu ponownie wybieramy z menu Komponenty => JDiagnostic i z listy dostępnych opcji klikamy w authtest.
    h) W polu Username wprowadzamy login użytkownika z AD (w moim przypadku kowalskij) a w polu Password jego hasło. Klikamy przycisk Test Login. Powinniśmy otrzymać dwa komunikatay:

    Plugin plgauthenticationjoomla failed to authenticate the user with error Invalid password. => nie ma takiego użytkownika w Joomla więc nie można go autoryzować
    Plugin plgauthenticationldap authenticated user successfully. => Autoryzacja przy użyciu LDAP przebiegła prawidłowo

    7) Po prawidłowym skonfigurowaniu LDAP-a przechodzimy do kolejnego etapu. W panelu administracyjnym wybieramy z menu Rozszerzenia => Dodatki.

    8) W liście dostępnych dodatków klikamy Authentication - Advanced LDAP i ustawiamy parametry jak pokazano na poniższym rysunku i klikamy przycisk Zapisz

    Włączony: TAK
    Enable User Source Sync: TAK
    Require Joomla! User: NIE
    Załącznik 3093

    9) W liście dodatków klikamy na System - JAuthTools Synchronization Plugin i ustawiamy parametry jak pokazano na poniższym rysunku i klikamy przycisk Zapisz

    Włączony: TAK
    Demote Users: TAK
    Załącznik 3094

    10)
    W liście dodatków klikamy na User Source - LDAP i ustawiamy parametry jak pokazano na poniższym rysunku i klikamy przycisk Zapisz

    Włączony: TAK
    Map User Blocekd: loginDisabled
    Map User Groups: groupMembership
    Map Group Members: member
    Group Map: puste
    Use reverse group membership: Nie
    Authenticate Group Search: Nie
    Use recursive group membership: Nie
    Use iconv: Nie
    Original Encoding (e.g. ISO8859-1): ISO8859-1
    Target Encoding (e.g. your database): UTF-8
    Załącznik 3095

    11) Przedostatnim krokiem jest ustawienie autoryzacji LDAP jako pierwszej. W tym celi w panelu administracyjnym wybieramy z menu Rozszerzenia => Dodatki i w kolumnie "Porządek" dodatek "Authentication - Advanced LDAP" powinien być wyżej niż "Uwierzytelnianie - Joomla". Jeżeli dodatek "Uwierzytelnienie - LDAP" jest włączony należy go wyłączyć.

    12) Jeżeli chcemy aby nasz użytkownik z AD miał uprawnienia super administratora czy też redaktora należy dodać nowego użytkownika bez hasła. Wszystkie informacje muszę się zgadzać z wpisami w AD. W moim przypadku dodanie nowego użytkownika wymagało uzupełnienia następujących pól:

    Nazwa własna: Jan Kowalski
    Użytkownik: kowalskij
    Adres email: jan.kowalski@company_name.country
    Po uzupełnieniu powyższych pól klikamy Zapisz.



    PYTANIA:

    [A] Czy muszę dodawać wszystkich użytkowników w Joomla! ?
    Tylko tych, którzy będą należeć do grupy innej niż Rejestrowany. Przy pierwszej próbie logowania na stronie głównej, użytkownik jest automatycznie dodawany do bazy Joomli jako użytkownik Rejestrowany. Niezbędne informacje są pobierane z AD
    [B] Czy można hurtowo przypisać użytkowników z AD do grup w Joomla! ?
    Teoretycznie tak ale mi się nie udało Opis jak to zrobić można znaleźć m.in. w tym miejscu: http://sammoffatt.com.au/jauthtools/.../Group_Mapping
    Mapowanie grup jest ustawiane w dodatku User Source - LDAP w polu Group Map
    [C] Czy można dodawać użytkownika do Joomla! i AD poprzez Joomlę ?
    Z tego co przeczytałem w Internecie to tak ale nie próbowałem. Nie mam też pewności czy moje rozwiązanie umożliwia taką opcję.


    Mam nadzieję, że powyższy opis jest w miarę zrozumiały ;)

    Pozdrawiam
    Marcin
    Ostanio edytowane przez m_z : 30-09-2010 15:56

Podobne tematy

  1. LDAP "Wpisz właściwy adres poczty elektronicznej"
    przez lesiu999 na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 03-07-2010, 16:59
  2. logowanie i modyfikacja userów przez LDAP
    przez Hencu na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 13-06-2009, 12:11
  3. Kopia pluginu Authentication - LDAP pod Joomla 1.5
    przez kakaz na forum Własne rozwiązania
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 04-12-2007, 14:35
  4. Konfiguracja Joomla
    przez raddim na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 22-12-2006, 20:37
  5. joomla 1.0.8 PL [konfiguracja]
    przez jurlich na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post/autor: 17-03-2006, 21:16

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •