Joomla! 1.6 wydana już jako RC, pobrałem zainstalowałem do testu, wpadłem na jeden pomysł i już od razu wielki ZONK w j! 1.6 !!

Jak wiadomo j! 1.6 posiada rozbudowany system zarządzania użytkownikami (ACL), coby łatwiej i z większą swobodą zarządzać dostępem do witryny. Niestety przynajmniej ja po kilkunastu minutach doszedłem do wniosku że jest to wielka KLAPA.

Aby nadać nowo stworzonej grupie dostęp do zaplecza musi ona być podgrupą albo 'menagera', 'administratora' lub 'super usera' Nie może to być osobna grupa. A co jak ktoś usunie wcześniej wymienione grupy??

teraz pewnie padnie zdanie - po co usuwać te grupy i że grupa 'super user' do której należy główny admin czyli ten co instalował joomlę! nie jest kasowalna.
I tu właśnie j!1.6 zachowuje się mało powiedziawszy "GŁUPIO".

Grupy zawsze można skasować choćby "przypadkiem" , a grupę 'super user' też da radę o ile nie jest do niej przypisany żaden użytkownik. No ale przecierz jest główny admin. Co z tego skoro da radę zmienić mu grupę a nawet pozostawić bez przypisania do żadnej grupy!! W joomla! 1.5 pojawiał się odpowiedni komunikat że nie można pozbawić danego użytkownika statusu superadministrator jeśli takowy jest tylko jeden.
Joomla! 1.6 nie wyświetla żadnego komunikatu i poprostu tę grupę zdejmuje. A gdy już nie ma żadnego użytkownika z grupą 'super user' to i tę grupę możemy skasować!!

Teraz tylko wylogowywujemy się z PA i żegnaj zaplecze joomla! Dostęp do PA staje się niedostępny!!! Super User (były) nie ma dostępu do zaplecza!!

I co teraz??