Witam,
miałem problem z instalacją VirtueMart. Problemy miałem także przy innych komponentach/modułach, ale nie udało mi się jeszcze dowieść, że opisane rozwiązanie zadziałało dla wszystkich. Opiszę poniżej problem i rozwiązanie, może komuś się przyda, a część, która mnie najbardziej interesuje umieściłem poniżej.
(Koniec wstępu )

W trakcie instalacji automatycznej pojawiały się następujące błędy:
Błąd. Nie znalazłem pliku instalacyjnego (XML) we wskazanym pakiecie. Być może pakiet jest podwójnie skompresowany.
oraz

Warning: file_get_contents(/home/joomlauser/www/demosklep/tmp/install_4cec46bfc1907/config.xml): failed to open stream: Permission denied in /home/joomlauser/www/demosklep/libraries/domit/xml_domit_lite_parser.php on line 1082 Warning: file_get_contents(/home/joomlauser/www/demosklep/tmp/install_4cec46bfc1907/virtuemart.xml): failed to open stream: Permission denied in /home/joomlauser/www/demosklep/libraries/domit/xml_domit_lite_parser.php on line 1082
Manualnie też nie udawało mi się zainstalować. Próbowałem na siłę przechodzić kolejne błędy ustawiając odpowiednie uprawnienia nowo-utworzonym katalogom z kolejnych komunikatów. Niby się udało, ale jednak miałem wrażenie, że nie do końca była to poprawna instalacja.

Po kolejnych próbach w konfiguracji wyłączyłem FTP. I to był klucz do rozwiązania mojego problemu, ale narodziło się kolejne pytanie: Dlaczego instalacja VirtueMart zadziała po wyłączeniu FTP? W trakcie szukania rozwiązania w sieci przeczytałem, że FTP musi być włączone. Czy ktoś może mi podać przyczynę takiego stanu rzeczy? Nie daje mi to spokoju . Niekoniecznie chodzi mi o konkretną odpowiedź, ale o prawdopodobne przyczyny w celu zrozumienia na czym świat stoi .